۱۹ مهر ۱۳۹۵،‏ ۸:۵۰
کد خبر: 82262903
۰ نفر
وزیر بهداشت به تماشای «رستاخیز» نشست

تهران - ایرنا - سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به تماشای فیلم سینمایی «رستاخیر» به نویسندگی و كارگردانی احمدرضا درویش نشست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این اثر سینمایی شب گذشته(یكشنبه) در یك اكران ویژه با حضور وزیر بهداشت و تعدادی از خانواده های عوامل فیلم در سالن شماره 9 پردیس كوروش به نمایش در آمد.
پیش از نمایش «رستاخیز» نیز وزیر بهداشت با حضور در سن، تربت و پرچم گنبد بارگاه حضرت ابوالفضل العباس(ع) را به كارگردان این فیلم اهدا كرد.
فیلم سینمایی «رستاخیز» روایتی از وقایع عاشورای سال 61 هجری قمری و قیام امام حسین(ع) است.
«رستاخیز» در سی ودومین دوره جشنواره فیلم فجر در 11 بخش نامزد دریافت جایزه بود كه در نهایت در هشت بخش از جمله بهترین فیلم و بهترین كارگردانی برنده سیمرغ بلورین شد.
حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، بابك حمیدیان، بهنام تشكر، آرش آصفی و پوریا پورسرخ بازیگران اصلی فیلم رستاخیز هستند و به غیر از بازیگران ایرانی، بازیگرانی از عراق، كویت، لبنان، آمریكا و سوریه بازی كرده‌اند.
فیلم «رستاخیز» كه در جشنواره بین المللی فیلم بغداد 2015 نیز جایزه بهترین فیلم و بهترین كارگردانی را از آن خود كرده است، هنوز در داخل كشور مجوز اكران ندارد.
رئیس سازمان سینمایی 12 مهر ماه در جمع خبرنگاران گفت: به دلیل به توافق نرسیدن با تهیه‌كننده و كارگردان فیلم «رستاخیز» این فیلم به طور قطع در ماه محرم اكران نمی‌شود و برخلاف گفته‌ها، مشكل اصلی آن نمایش چهره حضرت عباس (ع) نیست.
حجت الله ایوبی مشكل اصلی این فیلم را تعلیق یكساله در نوبت اكران و مشكلات حقوقی قبل از نمایش دانسته بود.
مدیرعامل سازمان سینمایی تصریح كرده بود: با تماس های تلفنی كه با مالكان خارجی و داخلی فیلم داشتم بعید می دانم كه این فیلم حتی به اربعین یا حتی ماه های آینده برسد.
ادعایی كه شب گذشته درویش كارگردان فیلم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با صراحت آن را رد كرد و نسبت دادن مسائل مالی را به سازندگان فیلم بی اساس خواند.
تهیه كننده فیلم تقی علیقلی‌زاده و سرمایه گذاران آن مؤسسه فرهنگ تماشا، شركت دلتا مدیا و شركت آكو افالز از كشورهای ایران، كویت وانگلستان هستند و قراربود رستاخیز به سه زبان و با سه نام متفاوت (به عربی:القربان) و (به انگلیسی: He Who Said No) در اكران جهانی خود به نمایش دربیاید.
فیلم رستاخیز در 24 تیر سال 1394 با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اكران عمومی درآمد اما ساعاتی پس از آن درپی مخالفت علما و مراجع با محتوای آن و به تصویر كشیدن چهره برخی از اولیا، نمایش آن متوقف شد.
این فیلم در دوم دی سال 1392 در سینما فرهنگ با حضور برخی اعضای دولت یازدهم اكران خصوصی شد و در 16 بهمن سال 1392 در كاخ جشنواره فجر همزمان با برگزاری سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد.
در 30 تیر سال 1394 عوامل فیلم «رستاخیز» با هدف رفع مشكل اكران نامه ای را به حسن روحانی رییس جمهوری ایران نوشتند.
فراهنگ ** 3079 ** 1071 ** خبرنگار: علی اسدی ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

سرخط اخبار فرهنگ