ارزيابي رئيس انجمن تيروكمان جانبازان و معلولين ايران در مورد عملكرد كمانداران در ريو

تهران - ايرنا - رئيس انجمن تيروكمان جانبازان و معلولين گفت: در بازي هاي پارالمپيك 2016 ريو نسبت به بازي هاي پارالمپيك 2012 لندن 60 درصد رشد در عملكرد داشتيم.

به گزارش روز يكشنبه پايگاه اطلاع رساني فدراسيون ورزش هاي جانبازان و معلولين، مجيد كهتري گفت: بازي هاي پارالمپيك فرصت خوبي است تا عملكرد همه رشته ها در دوره چهار ساله محك بخورد و آنچه كه از برنامه ريزي و ساير موارد پيش بيني شده بود، مورد بررسي دقيق قرار گيرد.
ما در فاصله بازي هاي پارالمپيك لندن تا ريو، در مسابقات متعددي حضور داشتيم كه از هيچ كدام دست خالي برنگشتيم. البته از نظر مرغوبيت مدال، در برخي از رقابت‌ها كيفيت بهتري داشتيم و در برخي رقابت ها نيز كيفيت رنگ مدال ها پائين تر بود.
وي در ادامه افزود: معتقدم پس از پارالمپيك، عملكرد واقعي انجمن ها و تيم ها بايد مورد بررسي و واكاوي قرار گيرد تا دستاوردهاي آن براي دوره هاي بعدي مورد استفاده قرار گيرد.
رئيس انجمن تيروكمان جانبازان و معلولين گفت: ورزشكاري كه به پارالمپيك مي ‌رود، قطعا تلاش و زحمت‌ بسياري را متحمل شده است و صرف‌ نظر از اينكه حضور در اين مسابقات يك افتخار بزرگ است، اما وقتي يك ورزشكار از گردونه رقابت‌ ها خارج مي شود و از كسب مدال به هر دليل باز مي ماند، نبايد عملكرد و زحمات چهارساله را زير سوال برد و ورزشكار را تحقير كرد.
وي افزود: ما توانستيم يك نشان طلاي لندن را به دو نشان طلا ريو افزايش دهيم و يك برنز تيمي ريكرو را به نقره تيمي تبديل كنيم و افزون بر آن، يك برنز انفرادي هم كسب كرديم. البته شانس كسب سه نشان طلاي ديگر هم داشتيم و بايد گفت كه كم فروشي نكرديم و گاهي با بدشانسي روبه رو بوديم. در اين خصوص ورزشكار را نبايد سرزنش كرد، بلكه بايد ديد كجاي كار را بايد اصلاح و به گونه اي ديگر برنامه ريزي كنيم.
وي خاطر نشان كرد: طي دو سال گذشته يك دگرگوني بزرگ در تيم و كادر فني داشتيم و تلاش كرديم به دور از حاشيه ها براي پيشبرد اهدافمان تلاش كنيم. البته كادر فني هم به نسبت دوره قبل بسيار قوي تر بود و توانستند به كمانداران كمك بزرگي كنند.
كهتري افزود: در اين دوره علاوه بر حضور رشته ريكرو، براي نخستين بار در كامپوند و كلاس W1 هم نماينده داشتيم و يك ورزشكار جوان، كه كم سن و سال ترين ورزشكار كاروان هم بود، در كنارمان حضور داشت. محدثه كهنسال به نسبت سن و تجربه اش، بسيار خوب عمل كرد و اگر فقط كمي بيشتر تجربه داشت حتما به مدال دست پيدا مي كرد و اين دور از دسترس نبود.
رئيس انجمن تير و كمان گفت: تيم تير و كمان ايران، تيمي درجه يك بود. سميه عباسپور با اينكه نفر چهارم شد، اما همچنان در رنكينگ جهاني نفر اول است. رحيمي بسيار خوش درخشيد و پاسخ اعتماد انجمن و مسئولين فدراسيون و كميته ملي پارالمپيك را با كسب مدال طلا داد.
زهرا نعمتي موفق شد دوباره نتيجه درخشان لندن را تكرار كند و مدال بسيار با ارزشي را كسب كرد و ابراهيم رنجبر نيز به دو نشان يكي در بخش تيمي و يكي در انفرادي دست يافت كه بسيار ارزشمند بود. از هفت كمانداري كه همراه داشتيم، پنج نفر آنها درجه يك و باقي نيز خوب بودند و توانايي دستيابي به نتايج بهتري داشتند.
كهتري افزود: به كمانداران حاضر در پارالمپيك توصيه كردم كه بعد از مسابقات تا مدتي استراحت كنند و ذهنشان را از اين رشته دور كنند. پس از اين استراحت و بازيابي، اگر مي خواهند براي بازي هاي پاراآسيايي موفق به كسب نتيجه شوند، بايد بلافاصله اقدام كنند و از تك تك روزهاي باقي مانده استفاده كنند.
** دستاورد پارالمپيك ريو 2016 در تير و كمان
ايران در رقابت هاي تيروكمان بازي هاي پارالمپيك ريو موفق به كسب دو نشان طلا در بخش ريكرو انفرادي توسط زهرا نعمتي و غلامرضا رحيمي و يك برنز توسط ابراهيم رنجبر شد. تيم ميكس ريكرو ايران متشكل از زهرا نعمتي و ابراهيم رنجبر نيز موفق به كسب يك نشان نقره شدند.
ورزشي **د.آ** تنظيم كننده: داود آجورلوانتشاردهنده:علي خورسندي