دغدغه وزنه برداران چهارمحالی؛ امیدها و انتظارات

شهركرد - ایرنا - وزنه برداری یكی از مهمترین رشته های المپیكی در كنار دوومیدانی است كه قوی ترین مرد ورزشی جهان در این رشته تعیین می شود.

رشته وزنه برداری بدون شك یكی از رشته های هزینه بر است و از سوی دیگر ورزشكاران این رشته همواره با خطرات و مخاطراتی در طول مسابقات و چه در تمرینات بلحاظ آسیب دیدگی مواجه هستند.
وزنه برداری یكی از رشته های مهمی است كه چند كشور صاحب نام بر روی این رشته سرمایه گذاری می كنند تا در مسابقات المپیك بتوانند قوی ترین مردان خود را به میدان بفرستند.
هر كدام از این ورزشكاران كه روی تخته قرار می گیرند چنان دچار استرس و تپش قلب می شوند كه گاه پزشكان تاكید دارند ورزشكاران پس از لیفت هر وزنه، چند روزی را به استراحت مطلق بپردازند.
در چهارمحال و بختیاری نیز رشته وزنه برداری همواره به عنوان یكی از رشته های خاص مورد توجه بوده است و به دلیل فیزیك بدنی مردم این استان، گرایش به این رشته نسبت به استان های صاحب عنوان مطلوب تلقی شده است.
در این بین نبود حامی مالی همواره یكی از دغدغه های ورزشكاران است و این پاشنه آشیل وزنه برداری این استان است.
یكی از ورزشكاران دعوت شده به اردوی تیم ملی و دارنده عنوان های قهرمانی كشوری در این رشته می گوید: رشته وزنه برداری یكی از رشته های پر هزینه است و كسی كه به اردوی تیم ملی دعوت می شود باید مورد حمایت قرار گیرد تا بتواند جایگاه خود را در تیم ملی ثابت كند.
محمدحسین رئیسی نافچی در گفت وگو با ایرنا در این زمینه می گوید: ورزشكار برای حضور در اردوی تیم ملی نباید دغدغه ای داشته باشد اما متاسفانه درست پیش از برگزاری اردوی تیم ملی، با مشكلاتی از جمله نبود سالن تمرین در ساعات ابتدایی روز مواجه شدم.
به گفته وی، مسئولان ورزشی چهارمحال و بختیاری اعلام كردند كه باید مربی بالای سر تمرینات باشد اما با توجه به اینكه مربی نیز با از لحاظ مالی تامین می شد و نبود بودجه، این تمرینات پیش از اردوی تیم ملی وزنه برداری فراهم نشد.
وی افزود: هر وزنه برداری در ایران وقتی ركوردهای ملی را می زند به منزله این است كه ركوردهای المپیك را زده است چرا كه وزنه برداران ایران دارای ركوردهای المپیكی هستند به همین دلیل حمایت از ورزشكاران در استان به دلیل همین رقابت سخت، ضروری است.
به گفته وی، دعوت به اردوی تیم ملی برای هر ورزشكاری فرصت خوبی برای بروز استعدادهایش است اما وقتی امكانات در استان برای تمرینات پیش از اردو فراهم نباشد، یك وزنه بردار چگونه می تواند خود را در اردوی تیم ملی نشان دهد؟
رئیسی می گوید: وزنه برداری رشته كم هزینه ای نیست چرا كه هر ورزشكار در طول یكماه باید 20 میلیون ریال هزینه كند، درحالی كه هیچ حمایتی از او نمی شود.
به گفته وی، برای حضور در اردوی تیم ملی مجبور شدم در باشگاههای خصوصی مانند باشگاه بدنسازی پارسیس و آبتین شهركرد تمرین كنم كه باید از بهروز گلمحمدی و جمال اخوت و پیام اخوت، وزنه برداران استان كه اجازه تمرین در این باشگاه را دادند، قدردانی كنم.
وی گفت: با وجود این مشكلات پیش رو و حمایت نشدن از سوی مسئولان، دوست دارم در استان خودم وزنه بزنم و برای این استان و ایران افتخار آفرینی كنم اما این باید دو طرفه باشد و مسئولان نیز از وزنه برداران در این موقعیت های حساس مانند اردوی تیم ملی به صورت ویژه حمایت كنند.
این وزنه بردار چهارمحالی می گوید: در این استان وزنه برداران قهرمانی مانند ایمان شاهقلیان و پیام اخوت دارای كارت مربیگری هستند و اداره كل ورزش و جوانان می توانست با به كارگیری این دو مربی و پرداخت هزینه های آنان پیش از اردوی تیم ملی به بنده كمك كنند.
معاون ورزشی اداره كل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری می گوید: حمایت از همه ورزشكاران در همه سطوح انجام می شود و بخشی از هزینه های ورزشی را هیات ها باید با جذب اسپانسر برطرف كنند.
تورج نظیفی در گفت وگو با ایرنا افزود: حضور ورزشكاران در سالن های تمرین باید براساس قانون با حضور مربی دارای كارت مربی باشد در این زمینه نیز برای سالن وزنه برداری در ساعات صبح باید مربی حضور داشته باشد.
به گفته وی، متاسفانه برخی از مربیان كارمند هستند و نمی توانند در طول هفته مرخصی بگیرند به همین دلیل برخی از آنان از حضور در سالن در ساعات آغازین روز معذورند.
وی اظهار كرد: اعتبارات ورزشی برای استانها ناچیز است و پاسخگوی همه نیازها و دغدغه های ورزشی استان نیست ولی این اداره كل تا جایی كه در توان خود بوده است و قانون اجازه داده است از هیات های ورزشی حمایت كرده است.
به گزارش ایرنا، از این استان ورزشكارانی مانند مهران رئیسی نافچی، وحید ربیعی، ایمان شاهقلیان، علی رضا دهقان، علیرضا طاهریان، برادران اخوت، علی رضایی، مصیب محمودی،رامین ربیعی و ورزشكاران دیگر نشان دادند كه این استان در صورت حمایت همه جانبه می تواند به یكی از قطب های استعدادیابی وزنه برداری كشور در كنار استانهای خوزستان و مازندران باشد.
گزارش از محمود رئیسی
2097/6021

سرخط اخبار استان‌ها