۱۷ مهر ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۴۴
کد خبر: 82260798
۰ نفر
نيلوفر يوسف زاده ، پديده بدمينتون گيلان

انزلي- ايرنا- گيلان از استان هاي صاحب پيشينه در ورزش بدمينتون و نيلوفر يوسف زاده از پديده هاي اين ورزش در استان است .

نيلوفر يوسف زاده ، متولد تيرماه 79 شهر رشت ، اهل لاهيجان و ساكن بندرانزلي است.
از سن 10 سالگي بدمينتون را آغاز كرد و در باشگاه هايي مانند باشگاه سازمان بنادر شهربندرعباس به مربيگري خانم نادري ،باشگاه عضدي رشت به مربيگري خانم هما اسماعيلي و ساغر قدرتي فعاليت داشت و در رشته شنا هم در حد معمول فعال است.
از جمله موفقيتهاي اين ورزشكار نوجوان مي توان به مقام اول استان در رده هاي سني نونهالان ، نوجوانان از سال 89 تا كنون، مقام اول آموزشگاه هاي استان از سال 89 تا كنون،مقام سوم نونهالان كشوري در سال 91،حضور و بازي در ليگ برتر با تيم استان گيلان سال 92،مقام اول در رشته بدمينتون در اولين المپياد ورزشي استان گيلان 94،مقام سوم ليگ دسته دوم كشور به همراه تيم منتخب استان گيلان و صعود به ليگ دسته يك سال 94 اشاره كرد.
پدراين قهرمان نيز بعنوان داور درجه سه در رشته بدمينتون و همچنين در رشته شطرنج هم فعال است.
نيلوفر يوسف زاده در مورد سبك بازي ، تكنيك و تاكتيك خود به خبرنگار ايرنا گفت : سبك بازي من بيشتر حمله اي و شاخه انفرادي است به نظر من در اين ورزش اول تكنيك سپس آمادگي جسماني و نهايت تاكتيك از اهميت برخوردارند.
وي افزود: خوشبختانه ورزش بدمينتون يكي از روزش هاي پرطرفدار در جهان است و در قاره آسيا كشورهايي نظير چين ،مالزي ،ژاپن و غيره از كانونهاي اين رشته محسوب مي شوند.
اين ورزش با توجه به اينكه در المپيك ماندگار شد روز بروز پرطرفدار و بين مردم بيشتر شناخته مي شود.
يوسف زاده با بيان اين كه رويداد بزرگ ورزشي المپيك ايران هيچ نماينده اي در بخش آقايان يا بانوان نداشت ابراز اميدواري كرد در سال هاي آتي بدمينتون كشور وضعيت بهينه اي پيدا كند.
وي در مورد شرايط بدمينتون بانوان تصريح كرد : خوشبختانه در كشور در قسمت بانوان نسبت به سال هاي قبل رشد چشمگيري داشته ايم.
وي گفت : ورزش بدمينتون يك رشته ورزشي تفريحي و همچنين قهرماني مي باشد و به علاقمندان اين ورزش پيشنهاد مي كنم كه اين ورزش مفرح را دنبال كنند چرا كه هم از نظر روحي و هم از نظرجسمي باعث شادابي مي شود.
علي شاه حسيني و ثريا آقايي ورزشكاران محبوب وي در اين رشته هستند و دوست دارد روزي مقابل كارولينا مرين بازي كند.
جذابترين مسابقات جهاني اين ورزش براي وي المپيك است و تلاش مي كند تا به اردوي تيم ملي دعوت شود.
اين دانش آموز سال سوم دبيرستان مي گويد : در مسابقات استاني و آموزشگاهي شركت ميكنم ،ولي متاسفانه امسال به دلايلي نتوانستم در مسابقات رنكينگ جوانان شركت كنم ولي درسال آينده به ياري خدا با آمادگي خوب در مسابقات كشوري شركت خواهم كرد.
گيلان سهم پر رنگي در رشته بدمينتون دارد و اكنون با داشتن سه ملي پوش حسن متقي ، عرفان جوينده و نادر مينايي در كنار استان تهران بيشترين نفرات دعوت شده به تيم ملي را دارد .
در گذشته آقاي محمد رضا خردمندي يكي از بهترين بازيكنان تاريخ بدمينتون ايران نيز از اين استان فعاليت داشته است. هيات بدمينتون انزلي نيز در سال 87 فعال شد و از آن زمان تا به امروز شش مربي و سه داور فعال از اين شهرستان در سطح استان مشغول به فعاليتند.
قهرمان پيشكسوتان استان در بخش آقايان آقاي شهريار صابر ، قهرمان مسابقات دانش آموزي استان در بخش بانوان و عضو تيم منتخب بانوان استان ، نيلوفر يوسف زاده از اين شهرستان هستند.
در حال حاضر در بخش آقايان و بانوان مجموعاً حدود 100 ورزشكار در رده هاي سني مختلف در اين رشته مشغول به تمرين هستند.
حبرنگار : گيتي بابايي **انتشار دهنده : نصراله ابراهيمي
6030/6070