تجمع هاي عزاداري، كانون هاي امر به معروف باشند

آستارا - ايرنا - سرپرست اداره تبليغات اسلامي آستارا گفت: ماه محرم فرصت ترويج فريضه امر به معروف و نهي از منكر است و بايد تجمع هاي عزاداري اين شهرستان، كانون هاي اشاعه آن فريضه ها و اخلاق حسنه باشند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، حجت الاسلام ابراهيم حاتمي شامگاه جمعه در اجتماع عزاداران حسيني (ع) مسجد امام سجاد (ع) آستارا افزود: كربلا سرشار از درس حكمت و معرفت است و مومنان بايد با بهره گيري از آن، در رفع ناهنجاري هاي اجتماعي و نهادينه كردن اخلاق حسنه و معروف در جامعه تلاش كنند.
وي اظهار كرد: پيام عاشورا و هدف ماندگار امام حسين (ع) اصلاح انحرافات بود و اگر اين هدف بزرگ در روزمرگي ها و برنامه هاي مرسوم و معمول فراموش شود، در تبيين نهضت حسيني غفلت كرده ايم.
وي بيان كرد: احياي امر به معروف و نهي از منكر با اصلاح جامعه برابر است و اين كار بايد با اتكا به اخلاق حسنه و زبان نرم و تاثيرگذار صورت بگيرد.
حاتمي ادامه داد: عزاداري هاي ماه محرم عامل بيداري دروني انسان هاست و به واسطه اين بيداري، بايد هواهاي نفساني تحريك كننده به پوشش هاي سبك و نامناسب را سركوب كنيم.
او گفت: ورود بدعت ها و خرافه ها به آئين هاي عزاداري ماه محرم از ناحيه دشمن، هرگز نتوانسته است به اصالت اين ماه عزيز و تاثير آن در هدايت انسان ها خدشه وارد كند و ما نيز وظيفه داريم تا در اين مسير روشن، از لغزش هاي برخاسته از هواهاي نفساني مراقبت كنيم.
سرپرست اداره تبليغات اسلامي آستارا افزود: نيروي انتظامي براي ايجاد نظم و امنيت آئين هاي سوگواري ماه محرم به صورت شبانه روزي تلاش مي كند و حضور متين، باوقار و معنوي شهروندان و گردشگران آستارا در اين آئين ها مي تواند بر ارزش و احترام اين ماه بيفزايد.
حاتمي اظهار كرد: پوشش نامناسب چند نفر نمي تواند به عظمت و ارزش تجمع هاي عزاداري در آستارا خدشه وارد كند و به يقين مردم فهيم و سوگوار اين شهرستان، به دليل پيشينه فرهنگي و مذهبي خود، افراد بدحجاب را ترد مي كنند.
وي بيان كرد: نحوه حضور و حركت مردم با دسته هاي عزاداري در روز يا شب در معابر عمومي، وضعيت فرهنگي و اجتماعي شهرستان را در ديد گردشگران به نمايش مي گذارد و اهالي بصير و آگاه آستارا بايد از اين فرصت ها براي ترويج آموزه هاي ديني و اخلاقي استفاده كنند.
در ادامه اين آئين به مداحي و ذكر مصائب كربلا پرداخته شد.
شهرستان گردشگرپذير آستارا با 86 هزارنفرجمعيت در غرب استان گيلان و در همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد و در 80 مسجد اين شهرستان آئين هاي ماه محرم برگزار مي شود و علاوه بر مداحان، روحانيان نيز در بسياري از مساجد به منبر مي روند.
خبرنگار: يوسف هدايتي**انتشار دهنده : نصراله ابراهيمي
7105 / 7124/6070