بازارهای صادراتی استان سمنان به 32 كشور افزایش یافت

سمنان-ایرنا- مدیركل گمرك استان سمنان از افزایش بازارهای صادراتی گمرك این استان به 32 كشور در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت : انگلستان، ایتالیا، افغانستان، تركمنستان، تركیه، عراق، امارت متحده، پاكستان و چین از جمله بازارهای هدف صادراتی گمرك این استان است.

علی سعدالدین روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : سعدالدین از صادرات 168 هزار و 500 تن كالا از این گمرگ در این مدت خبر داد و افزود: این میزان صادرات 75 میلیون و 549 هزار و 359 دلار برای كشور ارزآوری داشته است.
وی اظهار داشت : پودر لباس‌شویی، سرب، سیمان، گچ، شمش كاشی، كولر، فروسیلیس، سنگ سیلیستین، نمك، كربنات‌سدیم، آب ژاول، پروفیل فولادی، روغن موتور، گریس، عایق رطوبتی، شیلنگ، كرك بز ، ظروف یكبار مصرف از جنس پلی استایر، مرغ منجمد، تخم‌مرغ و هزار لای گاوی از جمله كالاهای صادراتی استان بوده است.
سعدالدین با بیان این كه صادرات امسال گمرك سمنان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 44 درصد كاهش و از نظر ارزش دلاری 14درصد افزایش داشته است، خاطرنشان كرد: متوسط ارزش دلاری هر تن كالای صادراتی 448 دلار و متوسط ارزش دلاری هر تن كالای وارداتی هم هزار و 684 دلار بوده است.
وی با بیان این كه در نیمه نخست امسال 12 هزار و 228 تن كالا به ارزش 20 میلیون و 586 هزار و 669 دلار از این گمرك ترخیص شد، یادآور شد: عمده كالاهای وارداتی به گمرك سمنان شامل ماشین‌آلات خط تولید و اجزا و قطعات آن ها و مواد اولیه كارخانه ها همچون پنبه شانه‌نزده حلاجی‌نشده، مفتول فولادی، نوار فلزی و كاتالیست خودرو بوده است.
سعدالدین ادامه داد : كالاهای وارداتی از 23 كشور جهان و از جمله از كشورهای ایتالیا، نروژ، آلمان، كره، امارات متحده عربی، تركیه، ازبكستان، چین و ژاپن بوده است.
مدیركل گمرك استان سمنان در آمد گمرك استان در این مدت را با احتساب ضمانت‌ نامه‌ها 37 میلیارد و 482 میلیون ریال ذكر و اضافه كرد: در این مدت سه فقره پرونده قاچاق در این اداره كل كشف كه ارزش آن یك میلیارد و 756 میلیون ریال بوده است.
سعدالدین به صادرات 89 بسته امانتی به وزن 325 كیلوگرم در نیمه نخست امسال از این گمرك خبر داد و گفت: این بسته ها پنج هزار و 989 دلار ارزش داشته است.
وی تصریح كرد : همچنین در این مدت 292 بسته امانتی به وزن 676 كیلوگرم به این گمرك وارد شده كه دارای ارزش هفت هزار و 91 دلاری بوده است.
7470/6026/
خبرنگار: علیرضا** انتشار دهنده: جانعلی فتحی