حقوق بشر كالا و محصول غرب نیست/هزینه سالانه 200 میلیون دلاری ایران برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر

تهران- ایرنا- «محمدجواد لاریجانی» دبیر ستاد حقوق بشر كشورمان با بیان اینكه حقوق بشر كالا و محصول غرب، آمریكا و اروپا نیست كه بتواند صادر شود، گفت: حقوق بشر باید بدون تبعیض توسعه یابد و دموكراسی اولین دستاورد آن است.

به گزارش ایرنا، «محمدجواد لاریجانی» در آخرین روز سفر خود به برازیلیا با روزنامه «او استادو» یكی از سه روزنامه پرتیراژ برزیل، در مورد موضوعات مطرح شده در سفر، توافقات و دستاوردهای آن، وضعیت حقوق بشر در ایران و انتخابات آمریكا مصاحبه كرد.
«او استادو» كه لاریجانی را یكی از چهره های مهم ایران در مورد رفورم قضایی در كشور معرفی نموده، نوشته است: محمدجواد لاریجانی مدافع اصلاح قوانین ایران و رئیس شورای عالی حقوق بشر ایران معتقد است تا هفت ماه می تواند تعداد اعدام ها در كشور را كاهش دهد.
با این وجود او انتقادات غرب در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را رد كرده و افزود: سبك و شیوه زندگی غرب نباید به ملت ایران تحمیل گردد.
وی كه برای گفت وگو در مورد روابط دو جانبه با دولت برزیل به برازیلیا آمده در تشریح اهداف سفر خود گفت: برنامه سفر من وسیع بود. در مورد بهبود روابط دو جانبه گفت وگو كردیم. بحث های طولانی در مورد چگونگی توسعه روابط تجاری فیمابین و همكاری در زمینه سرمایه گذاری مشترك داشتیم.
او ادامه داد: دو كشور منافع مشترك زیادی نظیر مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تروریسم و قاچاق انسان دارند. در مورد چگونگی همكاری های متقابل در زمینه حقوق بشر و موضوعات مورد علاقه طرفین بحث و تبادل نظر كردیم.
لاریجانی تصریح كرد: دو كشور به دلایل متفاوت مورد انتقاد هستند ولی مهم اینست كه چگونه می توانیم حقوق بشر را تقویت كنیم. حقوق بشر كالا و محصول غرب، آمریكا و اروپا نیست كه بتواند صادر شود. حقوق بشر باید بدون تبعیض توسعه یابد.
دبیر ستاد حقوق بشر كشورمان افزود: دموكراسی اولین دستاورد حقوق بشر است. اصل مهم اول احترام به تنوع است. ما فكر نمی كنیم جهانشمولی بهانه ای برای تحمیل سبك زندگی به فرهنگ ها و تمدن های دیگر باشد. آمریكایی ها، آلمانی ها، فرانسوی ها نباید ادعا كنند تنها سبك زندگی همان سبك و شیوه ای است كه آنها در كشورهایشان دارند.
او ادامه داد: نكته مهم دوم سیاسی نكردن این مساله است. برای مثال آمریكا و اروپا از ایران انتقاد می كنند ولی از بعضی از كشورهای منطقه ما كه حتی یك انتخابات برگزار نكرده اند و زنان در آن كشورها حق اظهار نظر ندارند، طوری حمایت می كنند گویا اینكه این موضوع اصلاً آنها را ناراحت نمی كند.
لاریجانی در ادامه و در پاسخ به پرسش خبرنگار درخصوص وضعیت جنبش كم كردن از مجازات قاچاق مواد مخدر در ایران، گفت: تعداد اعدام ها در ایران بالاست و همه طبق قانون انجام می گیرد ولی اعدام چیز خوبی نیست. 93 درصد اعدام ها در ایران در ارتباط با قاچاق مواد مخدر است.
وی افزود: من موافق تغییر قانون هستم، اما نه به این معنی كه مبارزه با قاچاق مواد مخدر را متوقف كنیم. ما 800 كیلومتر با افغانستان مرز داریم. تولید تریاك در افغانستان در دوره اشغال توسط ناتو چهل برابر شده است.
او گفت: تریاك تولید شده در آنجا برای مصرف اروپا و آمریكاست و در نهایت با دلار معاوضه می شود. این دلارها پس از بازگشت به دست تروریست ها می افتد. نمی توانیم این وضع را تحمل كنیم.
لاریجانی تصریح كرد: قاچاقچیان افراد عادی نیستند بلكه شبكه پیچیده ای داشته و مسلح و خطرناك هستند. ایران برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر سالانه 200 میلیون دلار هزینه می كند ولی ما نباید تنها بجنگیم بلكه كشورهای مصرف كننده باید به ما كمك كنند.
دبیر ستاد حقوق بشر كشورمان در مورد راه حل این مشكل می گوید: مبارزه با قاچاق مواد مخدر نباید متوقف شود. بلكه ما باید با كمك كشورهای علاقمند و توسعه همكاریهای بین المللی و استفاده از فناوری های مدرن قدرت خود را افزایش دهیم. مساله دوم بازنگری قوانین است.
وی افزود: در مرحله دوم حكم اعدام باید به سردسته قاچاقچیان بزرگ و مهم محدود گردد. این كار بلافاصله تعداد اعدام ها را كاهش خواهد داد. این نظر در حال بحث است. با واقع بینی می توانیم تعداد اعدام ها را كم كنیم. هیچ كسی نباید فكر كند ایران مبارزه خود علیه قاچاق مواد مخدر را سست می كند، بلكه تاكتیك خود را عوض كرده و مبارزه را عملی تر می سازد.
لاریجانی در پاسخ به پرسش زمان این تغییرات گفت: می بایستی روند های قانونی را محترم بشماریم. فكر می كنم ظرف 6 تا هفت ماه به اولین نتایج تجدید نظر خواهیم رسید. بتدریج تغییرات بیشتری بوجود خواهند آمد. مساله این است كه در هشت ماه آینده انتخابات ریاست جمهوری خواهیم داشت. مهم است كه این مساله به یك موضوع سیاسی در جریان مبارزات انتخاباتی تبدیل نشود.
دبیر ستاد حقوق بشر كشورمان در پاسخ به این پرسش كه «دولتهای حزب كارگر خیلی به ایران نزدیك بودند، آیا جنابعالی بیم دارید كه در سیاست برزیل تغییری پیش آید؟» گفت: این یك موضوع داخلی است و ایران در آن دخالت نمی كند. ما به انتخاب برزیلی ها احترام می گذاریم و معتقدیم روابط دو كشور در وضع خوبی است. ما هیچ مانعی مشاهده نمی كنیم. در حقیقت دولت جدید علائم خوبی برای ایران نشان داده است.
لاریجانی درخصوص نتایج انتخابات آمریكا گفت: ما ترسی نداریم. نظام ما در طول 4 دهه گذشته شاهد روسای جمهوری متعددی در آمریكا بوده است. «جیمی كارتر»، «دونالد ریگان»، «جورج بوش پدر» و «جورج بوش پسر»، «بیل كلینتون» و «باراك اوباما». برای ما دیدن سطح مبارزات انتخاباتی جالب است كه در سطح نازلی است. یك كاندیدا بطور نامودبانه كاندیدای دیگر را متهم می كند بدون اینكه با منطق و دلیل با هم رقابت كنند. فكر نمی كنم تغییر فاحشی در سیاست خارجی آمریكا پدید آید.
وی درخصوص عدم ایجاد تغییر فاحش در سیاست خارجی آمریكا در دوره رئیس جمهوری جدید این كشور گفت: سیاست خارجی آمریكا در منطقه با مشكل بزرگی روبرو است. در افغانستان بیش از 10 سال است كه ناتو حضور دارد و این كشور دوباره در حال بازگشتن به مرحله حاكمیت طالبان است. ناتو در افغانستان به طرز تحقیر آمیزتری در مقایسه با اتحاد جماهیر شوروی در سالهای دهه هشتاد شكست خورده است. آمریكا در سوریه هم شكست خورده است. آنها خیال می كردند كه مساله ظرف 6 ماه حل خواهد شد ولی نتوانستند. سیاست آمریكا در خاورمیانه شبیه كشتی است كه در حال غرق شدن است. آنها نمی خواهند مساله دیگری در منطقه داشته باشند.
شبد**1953**3404 **دریافت كننده: مرتضی شحنه**انتشار دهنده: محسن اسماعیلی