۱۶ مهر ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۲۰
کد خبر: 82259515
۰ نفر
فعالیت راكتور هسته ای كیوشو ژاپن متوقف شد

پكن - ‌ایرنا - ژاپن اعلام كرد كه راكتور اتمی كیوشو این كشور را به دلیل مسایل امنیتی و نگرانی های شهروندان متوقف كرده است.

به گزارش ایرنا، این اقدام بخشی از فعالیت های دولت ژاپن برای بازنگری در كاركرد نیروگاه های هسته ای این كشور پس از زمین لرزه و فاجعه سونامی و اتمی در فوكوشیما در سال ۲۰۱۱ میلادی است.
با از كار افتادن راكتور شماره یك نیروگاه برق اتمی «سندای» در منطقه كیوشو در جنوب ژاپن این كشور هم اكنون فقط دو راكتور فعال اتمی دارد.
ماه ها پس از فاجعه در نیروگاه اتمی فوكوشیما كه به نشت مواد اتمی به دریا انجامید و باعث شد هزاران نفر خانه هایشان را تخلیه كنند، ‌دولت در حال بازرسی از نیروگاه های هسته ای بوده است.
این احتمال وجود دارد كه راكتور شماره یك نیروگاه سندای بار دیگر فعال شود اما بازرسان می گویند موارد امنیتی موجب شد تا آن را در زمان حاضر تعطیل كنند.
تارنمای «ژاپن نیوز» می نویسد كه به رغم توقف كار این راكتور، بازرسی ها از دو راكتور دیگر این نیروگاه برق هسته ای در جریان است.
براساس این گزارش، چنانچه مسایل امنیتی نگران كننده ای وجود داشته باشد احتمال می رود كه تا پایان سال جاری میلادی راكتور شماره 2 سندای نیز تعطیل شود.
از سال ۲۰۱۱ میلادی به این طرف و فاجعه اتمی فوكوشیما تاكنون بیش از ۵۰ راكتور و نیروگاه اتمی در ژاپن تعطیل شده و همین باعث افزایش واردات نفت در این كشور شده است.
با وجود گذشت پنج سال از آن زمان هنوز جنبش های ضد هسته ای در ژاپن فعال هستند و به دولت امكان از سرگیری فعالیت راكتورها را نداده اند.
شینزو آبه نخست وزیر ژاپن پیشتر در سخنانی گفت كه دولت پس از «عبور راكتورها از سخت ترین تدابیر نظارت ایمنی در جهان» می خواهد از ورود مجدد آنها به چرخه تولید انرژی اطمینان حاصل كند.
دولت گفت كه ژاپن برای كاهش هزینه هنگفت واردات انرژی و همچنین كاهش میزان فزاینده تولید دی اكسید كربن، باید به نیروی اتمی تكیه كند.
با این حال كارشناسان اخطار داده اند كه راكتورهایی كه چند سال كار نكرده اند گاه مشكل ساز می شوند.
در ماه مارس سال ۲۰۱۱ یكی از شدیدترین زلزله هایی كه تاكنون ثبت شده با قدرت 9 ریشتر در آب های نزدیك ژاپن روی داد كه امواج عظیم سونامی را بلند كرد. بیش از ۱۶ هزار نفر مردند و بیش از ۲۵۰۰ نفر هنوز مفقود هستند.
با این حال هیچ كدام از آنها به دلیل فاجعه اتمی نبود هر چند در جریان تخلیه بعد از فاجعه شماری جان خود را از دست دادند.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده: فرهاد راستی