۱۶ مهر ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۵۸
کد خبر: 82259324
۰ نفر
تشخيص بيماري هاي مغز از طريق شبكيه چشم

تهران-ايرنا- نتايج مطالعه محققان فنلاندي نشان مي دهد كه تغييرات پاتولوژيكي در شبكيه چشم مي تواند به تشخيص بيماري هاي سيستم عصب مركزي كمك كند.

به گزارش روز جمعه گروه علمي ايرنا از يونايتدپرس، به گفته محققان دانشگاه فنلاند شرقي، اين بافت حساس به نور در انتهاي چشم را مي توان يك بخش جدايي ناپذير از سيستم عصب مركزي در نظر گرفت و از آنجا كه به راحتي مي توان چشم را مورد معاينه قرار داد، استفاده از شبكيه به عنوان ابزاري براي غربالگري بيماري هاي مغز مي تواند تشخيص هاي موثرتر و كمتر تهاجمي در پي داشته باشد چراكه چشم مي تواند به راحتي بررسي شود.
در اين مطالعه، براي رديابي تغييرات عملكرد شبكيه، از الكترورتينوگرافي كه كاربرد آن در ثبت پاسخ الكتريكي شبكه به يك فلاش نوري شديد است و همچنين از پتانسيل هاي برانگيخته بصري استفاده شد.
پتانسيل هاي برانگيختگي بصري، معمولاً توسط فلاش هاي نوري يا الگوهايي نظير صفحات شطرنج برانگيخته مي شوند.‏
محققان در يك الگوي موش مبتلا به بيماري هانتينگتون كه هنوز علائم بيماري را نداشت، متوجه تغييراتي در زمينه ديد روز و مشاهده رنگ شد؛ آنها همچنين در يك الگوي موش مبتلا به آلزايمر اختلالاتي در ديد شب كشف كردند.اين يافته ها مويد شواهد قبلي در اي زمينه است كه تغييرات پاتولوژيكي در شبكيه با سيستم عصب مركزي در ارتباط هستند.
اين تحقيق در مجله PLoS One, Journal of Alzheimer's Disease, and Human Molecular Genetics منتشر شده است.
علمي **1311**2017
خبرنگار:محمدعلي صنايعي**