همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی در مصلای امام خمینی(ره) تهران آغاز شد

تهران - ایرنا - چهاردهمین همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی كه هر ساله در نخستین جمعه ماه محرم برگزار می شود از ساعاتی پیش در مصلای امام خمینی(ره) تهران همزمان با سراسر ایران و 40 كشور جهان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در همایش شیرخوارگان حسینی مادران با ملبس كردن فرزندان و كودكان خود به لباس سبز و سفید، پیشانی بندهای رنگارنگ و با تكان دادن آنان به یاد شهید شش ماهه كربلا زمزمه لالایی سر می دهند.
این مراسم هر سال به همت مجمع جهانی بزرگداشت حضرت علی اصغر (ع) در نخستین جمعه ماه محرم برگزار می‌شود و هدف از برگزاری آن تعظیم شعائر حسینی و تربیت نسل انقلابی و مكتبی با حضور مادران و كودكان شیرخوارشان، توسل به حضرت علی اصغر (ع) و اظهار مظلومیت شیرخوار امام حسین (ع) است كه مظلومانه در كربلا شهید شد.
در همین ارتباط داوود منافی پور دبیر مجمع جهانی علی اصغر (ع) با بیان اینكه قدم اول برای برگزاری آیین حضرت علی اصغر (ع) در سال 1382 برداشته شد گفت: امسال چهاردهمین سال برگزاری مراسم جهانی برای این بزرگوار است.
وی با اشاره به اینكه در قاره آمریكا 14 ایالت این مراسم را برگزار می كنند افزود: انگلیس، روسیه، آلمان، فیلیپین، اندونزی، یمن، تاجیكستان، میانمار، سنگاپور، سوریه، اوكراین، آذربایجان، كشمیر، لبنان، بنگلادش، مالزی، تایلند، سوئد، بلژیك، مكزیك، كلمبیا، ونزوئلا، گویان، عراق، پاكستان، تركیه، بحرین، قطر، عمان، عربستان، افغانستان، هند و برخی كشورهای آفریقایی از جمله كشورهای برگزار كننده آیین حضرت علی اصغر (ع) در ساعت 9 به وقت محلی در اولین جمعه ماه محرم هستند.
منافی پور خاطر نشان كرد: در این آیین واقعه گویی شهادت مظلومانه حضرت علی اصغر (ع) انجام می شود و در پایان مراسم مادران برای شیرخوارگان نذرنامه می خوانند و فرزندان خود را نذر راه و مسیر منجی عالم بشریت می كنند.
وی اظهار كرد: در آغاز مراسم لباس هایی به تمامی شیرخوارگان سراسر دنیا اهدا می شود كه سربندهای آن شامل پنج زبان فارسی، عربی، اردو، تركی و انگلیسی می شود.
به گفته وی، كارگاه های دوخت لباس در ایران دایر است و زنان برای ادای نذرهای خود آن را به رایگان دوخته اند تا به صورت رایگان به كشورهای برگزار كننده مراسم اهدا شود.
تهرام**2079 / 6139
خبرنگار:مسعود گودرزی**انتشاردهنده: محمد بیدارمنش

سرخط اخبار فرهنگ