تلاش پژوهشگران ایرانی برای تولید مو با سلول های بنیادی/كوشش برای درمان طاسی سر

تهران - ایرنا - رئیس انجمن متخصصان پوست كشور، گفت: اقدامات خیلی جدی در زمینه استفاده از سلول های بنیادی مو شروع كرده ایم و در این راستا هم پژوهشگران كشورمان در تلاش برای تولید مو با استفاده از سلول های بنیادی هستند.

دكتر محمد علی نیلفروش زاده این مطلب را روز پنجشنبه در حاشیه سمپوزیوم پوست، ترمیم، سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی در جمع خبرنگاران گفت.
وی افزود: طرحی بین دانشگاه علوم پزشكی تهران و پژوهشگاه رویان در این زمینه در حال انجام است كه مرحله آزمایش حیوانی خود را پشت سر گذاشته است و البته فاز انسانی این طرح مهم، حدود چند ماهی است با همكاری كمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشكی تهران و پژوهشگاه رویان آغاز شده است و پیش بینی می شود این مرحله ، چهار تا پنج سال دیگر طول بكشد.
رئیس مركز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار كرد در صورتی كه این فرایند طولانی به نتیجه مطلوب برسد، یكی از مشكلات مردم در مورد طاسی سر، قابل درمان خواهد بود.
رئیس انجمن متخصصان پوست كشور خاطرنشان كرد: برخی از طرح های پژوهشی در این حوزه با همكاری مراكز معتبر دنیا در حال اجراست.
نیلفروش زاده، ادامه داد: مانند كشورهای پیشرفته دنیا در صدد هستیم محصولات سلول های بنیادی را در این زمینه تولید و در اختیار مصرف كنندگان قرار دهیم.
وی به پیشرفت های خوب سلول های بنیادی در حوزه پوست اشاره كرد و گفت: رتبه اول را در استفاده از سلول های بنیادی در منطقه داریم اما درعین حال رتبه ما در دنیا خوب نیست.
رئیس انجمن متخصصان پوست كشور در عین حال این نكته را هم عنوان كرد كه وضعیت ما در حوزه پوست به مراتب بهتر است.
سمپوزیوم یك روزه پوست، ترمیم وسلول های بنیادی و پزشكی بازساختی با حضور جمعی از محققان، صاحب نظران، پزشكان و دانشجویان امروز ، پنجشنبه در دانشگاه علوم پزشكی تهران برگزار شد.
تولید سازه های پوستی،بازسازی ضایعات صورت با فلپ های موضعی، كاربرد سلول درمانی در درمان ریزش مو، نقش كوركمین در ترمیم و كاهش التهاب و پرده امنیون و ترمیم زخم از موضوعات قابل ارائه در این سمپوزیوم است.
تازه های سلول های بنیادی و مهندسی بافت در حوزه پوست و ترمیم، كارآزمایی های بالینی، توسعه علوم و فناوری های سلولی بنیادی و پزشكی بازساختی و چشم انداز تجاری سازی و بازار این سلول ها از دیگر محورهای این سمپوزیوم است.
همچنین در این سمپوزیوم، تازه های ژنتیك و پزشكی بازساختی، تجاری سازی در محصولات سلولی، سلول درمانی در بیماران EB، سلول درمانی در بیماران دچار سوختگی، ترمیم پوست با تركیب لیزر و سلول درمانی و جوانسازی پوست با استفاده از سلول های فیبروبلاست از جمله موضوعاتی است كه در این رویداد علمی ارائه می شود.
علمی ** 1201 **1776
خبرنگار: عبدالكریم جیارپور**انتشار دهنده:لیلا خطیب زاده