مایكل فالون: القاعده در حال برنامه‌ریزی برای حمله علیه انگلیس و اروپا است

لندن - ایرنا - 'مایكل فالون' وزیر دفاع انگلیس در اظهاراتی كه روز پنجشنبه منتشر شد، مدعی شده كه گروه القاعده در حال برنامه‌ریزی جهت حمله تروریستی علیه انگلیس و اروپا است.

به گزارش ایرنا،: وزیر دفاع انگلیس در گفت‌وگو با تایمز گفت كه' شبكه تروریستی ( القاعده) در موضعی قرار دارد كه یك 'تهدید خیلی مستقیم ' علیه انگلیس و نیز اروپا بشمار می‌آید.'
فالون بیان داشت یكی از دلایلی كه انگلیس همچنان چند صد تن از نیروی‌های نظامی‌اش را در افغانستان نگه ‌داشته، ادامه فعالیت القاعده در این كشور بوده است.
وزیر دفاع انگلیس افزود: 'القاعده هم‌اینك در جنوب افغانستان جایی كه پیشتر نیروهای انگلیسی پایگاه داشتند، در حال برپا كردن اردوگاه‌های آموزشی است.'
مایكل فالون گفت:' القاعده همچنان زنده است و حال انجام عملیاتی در افغانستان، سوریه ، یمن و در سایر نقاط است.'
وی با بیان اینكه 'القاعده در نهایت شكست خواهد خورد' گفت:' اما در حال حاضر این گروه تهدید خیلی مستقیم علیه انگلیس است و نه ‌فقط وزارت دفاع بلكه دستگاه‌های امنیتی انگلیس نیز كاملا نسبت به این مساله آگاه هستند.'
روزنامه تایمز در گزارشی در همین ارتباط نوشت گروه القاعده همزمان با تحت ‌فشار قرار داشتن گروه تروریستی داعش، در حال تجدید حیات و قدرت گرفتن است.
این روزنامه افزود: در سوریه، جبهه النصره كه اخیرا به جبهه فتح الشام تغییر نام داده و در حال قدرت گرفتن است، از سوی غرب بیشتر مورد توجه قرارگرفته است.
تایمز با اشاره به كشته شدن اخیر یكی از اعضای ارشد جبهه فتح الشام در حمله هوایی آمریكا در سوریه، اضافه كرد: این برداشت وجود دارد كه جبهه فتح الشام كه برخوردار از رهبرانی ارشد است، فعالانه در حال كار بر روی طرح‌های حمله ( علیه غرب) است.
این روزنامه افزود: با حذف اسامه بن‌لادن رهبر گروه القاعده و حملات سابق آمریكا، نیروهای این گروه در حال بازگشت به جنوب افغانستان هستند و ضمن اینكه این گروه علاوه بر سوریه، در داخل یمن نیز دارای نفوذ است.
تایمز همچنین به نقل از منابع دولتی انگلیس نوشت: 'القاعده ضمن تماشای وضعیت داعش، بدون سروصدا در حال بازسازی خودش است .'
این روزنامه افزود: 'نایجل اینكستر' یك مدیر پیشین عملیاتی دستگاه جاسوسی 'ام آی 6' كه در حال حاضر برای مركز بین‌المللی مطالعات راهبردی در لندن، كار می‌كند، عنوان كرد: القاعده به‌سرعت در حال بازسازی خودش بوده و هم‌اكنون نیز منتظر از میدان بدر شدن گروه داعش است.
اروپام**5**1552/ انتشاردهنده: قاسم شریعتی