۱۴ مهر ۱۳۹۵،‏ ۱۸:۴۶
کد خبر: 82257708
۰ نفر
تحصیل رشته ادبیات تركی در تبریز آغاز شد

تبریز - ایرنا - رئیس گروه زبان و ادبیات تركی دانشكده ادبیات دانشگاه تبریز از آغاز به تحصیل دانشجویان نخستین دوره این رشته در این دانشگاه خبر داد.

احمد فرشبافیان روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، اظهار كرد: برای این رشته از سوی سازمان سنجش و دانشگاه تبریز40 نفر اعلام ظرفیت شده بود كه حدود 80 تا 82 نفر این رشته را انتخاب كردند.
وی افزود: البته برخی از رسانه ها به اشتباه و از قول رئیس دانشگاه تعداد ثبت نامی های این رشته در دانشگاه را 82 نفر اعلام كرده بودند.
وی خاطرنشان كرد: از 82 نفری كه این رشته را انتخاب كرده بودند 40 نفر به دانشگاه برای نوبت اول و دوم روزانه و شبانه معرفی شدند و 29 نیز در این رشته ثبت نام كرده اند.
فرشبافیان به ایرنا گفت: كلاس های درس برای این تعداد از دهم مهرماه جاری و با ارایه 20 واحد درسی شامل 12 واحد تخصصی در 6 درس و 8 واحد عمومی در سه درس شروع شده است.
وی اضافه كرد: برای این رشته فعلا كتاب های منسجم درسی تنظیم نشده اما منابع موجود برای هر درسی لحاظ شده و اساتید از داخل این منابع، مطالب درسی را انتخاب و به دانشجویان ارایه می كنند.
فرشبافیان خاطرنشان كرد: بیشتر دانشجویانی كه رشته زبان و ادبیات تركی را برای ادامه تحصیل انتخاب كرده اند از استان های آذری زبان هستند و در این دوره دانشجوی فارس زبان نداریم.
وی ابراز امیدواری كرد مردم با ابراز علاقه به این رشته، برای پایداری آن و رونق علمی این زبان تلاش كنند.
وی در مورد ایجاد مقاطع تحصیلی بالاتر برای این رشته، اظهار كرد: ابتدا باید اولین دوره فارغ التحصیلان این رشته مشخص شود و بعد از این مرحله است كه مجوز تحصیلات تكمیلی داده می شود.
رئیس گروه زبان و ادبیات تركی دانشگاه تبریز گفت: با توجه به اینكه این رشته نوپا بوده لذا تلاشمان این است در گام اول زیرساخت های آن را محكم كنیم و در گام بعدی در مورد مسائل جانبی تصمیم گیری خواهیم كرد.
فرشبافیان گفت: تلاشمان این است كه این رشته و دانشجویان آن به صورت علمی و انسجام یافته پیش برود.
وی افزود: متاسفانه ذهنیت بدی در نزد عده ای در جامعه وجود دارد و اینگونه تلقی و تبلیغ می كنند كه زبان تركی در جامعه مرده و از بین رفته است كه اینگونه نیست بلكه این زبان وجود دارد و فرهنگ و ادبیات آن زنده است و ما می خواهیم به این زبان شكل و انسجام علمی بدهیم.
وی اضافه كرد: این زبان وجود دارد، مردم به آن تكلم می كنند و در تمامی ابعاد داستانی و هنری انسجام دارد و ما در واقع به دنبال نهادینه كردن بعد این زبان و ساختارمند كردن آن هستیم.
فرشبافیان گفت: همان منابعی كه در بین مردم وجود دارد همانند دیوان فضولی، دیوان شهریار و دیوان نباتی كه شخصیت های ادبی هستند و آثار این شخصیت ها ورد زبان مردم است، در دانشگاه در مسیر ساختارمند شدن قرار می گیرد.
وی افزود: با بكارگیری اساتید مجرب و آكادمیك در پیشبرد این رشته تلاش خواهیم كرد.
وی خاطرنشان كرد: منطقه آذربایجان در جمهوری اسلامی قرار دارد و خط ملی ایران الفبای مرسوم فارسی و عربی است و در تاریخ آذربایجان نیز، قبل از رسم الخط كیریل، تمامی منابع شامل ادبی و هنری و عملی و ادبی آذربایجان با این الفبا بود، لذا الفبای مورد استفاده، نظامی، فضولی و شهریار در رشته زبان و ادبیات تركی استفاده خواهد شد.
وی در مورد لهجه ای كه در این رشته تدریس خواهد شد افزود: آذربایجان در ایران با محوریت تبریز مستقر است و با لهجه تبریز كه همان لهجه شهریار و حتی لهجه فضولی است دروس این رشته اداره خواهد شد.
وی در مورد منابع ارایه شده برای تدریس در این رشته گفت: منابع داخلی تنها منابع گروه است و خوشبختانه منابع داخلی زبان و ادبیات تركی به قدری غنی است كه نیازی به منابع خارجی دیده نمی شود.
فرشبافیان گفت: در ایجاد این رشته و پیشبرد آن بر سه حلقه حفظ فرهنگ منطقه ای با تكیه بر وحدت و انسجام ملی با تكیه بر هویت دینی و اسلامی قائل هستیم و معتقدیم فرهنگ آذربایجان باید با تكیه بر پیوستگی وحدت ملی زنده بماند و ادبیات و زبان آذربایجان زنده نمی ماند مگر با پیوستگی با وحدت ملی و این دو زنده نمی ماند مگر با اتكا به هویت دینی و اسلامی.
وی افزود: ایجاد حساسیت برای این گروه نوپا نیاز نیست زیراكه این گروه نیز همانند دیگر رشته های دانشگاهی، علمی بوده و باید با دید علمی به آن نگریسته شود و كاستن از بار علمی گروه از طریق شایعات سیاسی انصاف نیست.
فرشبافیان گفت: فرهنگ آذربایجان زمانیكه با شعار و سیاسی كاری همراه شود رشد نخواهد كرد.
اصل 15 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به اهمیت آموزش و جایگاه زبان مادری و نبودن منع قانونی آن پرداخته، چنانكه صریحا اعلام داشته است كه زبان و خط رسمی و مشترك مردم ایران فارسی است ؛ اسناد و مكاتبات و متون رسمی و كتب درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏ های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در كنار زبان فارسی آزاد است.
حجت الاسلام والمسلیمن دكتر حسن روحانی در تبلیغات ریاست جمهوری خرداد ماه 1392 تاكید كرد: از نظر من اصول 15، 19، 12، و 3 قانون اساسی با اصل اول، اصل آخر، برابر است و همه مردم ایران باید احساس كنند كه حقوق شهروندی واحد خواهند داشت.
رییس جمهوری وعده داد كه شهروندان ایران زمین با هر زبانی و قومیتی كه دارند بتوانند بر اساس اصل قانون اساسی در دانشگاه ها به زبان مادری خودشان ادامه تحصیل دهند.
حسین توكلی مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش كشور در همین زمینه در گفت و گو با ایرنا از امكان انتخاب رشته داوطلبان برای ثبت نام در رشته های تحصیلی زبان و ادبیات تركی و زبان در مقطع كارشناسی در سال تحصیلی 96-95خبر داده بود.
راه اندازی رشته زبان و ادبیات تركی در دانشگاه تبریز، گامی در راستای عمل به وعده های دولت تدبیر و امید مبنی بر رعایت حقوق شهروندی و ارزش دادن به فرهنگ های بومی در چارچوب مام میهن است.
خبرنگار:عیسی عطاپور**انتشاردهنده: عباسعلی نقی یان
3077/518