نگاهی به رابطه 22 ساله پنهان و آشكار بحرین و رژیم صهیونیستی

تهران – ایرنا – كشور بحرین در میان كشورهای عرب حوزه خلیج فارس در برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی جزو كشورهای پیشگام به شمار می رود.

به گزارش ایرنا، مقامات بحرین طی چند سال اخیر با نادیده گرفتن اصول اعتقادی بدون هیچ ابایی از علنی شدن این رابطه كه در سالیان دور به طور مخفیانه جریان داشت، با صهیونیست ها در مردن شیمون پرز آشكارا همدردی كردند!
تا آنجا كه خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین، پنجشنبه گذشته مرگ شیمون پرز رئیس‌ سابق رژیم صهیونیستی و عامل سركوب شدید انتفاضه اول فلسطینیان در سال 1987 و عملیات خوشه های خشم علیه مقاومت لبنان در سال 1996 و كشتن و یا زخمی كردن بیش از 200 غیرنظامی فلسطینی در روستای قانا را تسلیت گفت.
وی در پیامی توئیتری نوشت: شیمون پرز ! ای مرد جنگ و ای مرد صلح ! آسوده بخواب ! صلحی كه تحقق آن در خاورمیانه همچنان دور از دسترس است!

**نگاهی گذرا به 22 سال رابطه پنهان و آشكار بحرین و رژیم صهیونیستی
*سپتامبر 1994 ( شهریور / مهر 1373 )
یوسی سارید وزیر محیط زیست اسراییل در راس یك هیات بلندپایه رسمی جهت شركت در بررسی منطقه ای مسائل زیست محیطی از بحرین دیدن به عمل آورد.
* 29 ژانویه 2000 ( 10 بهمن 1378 )
سلمان بن حمد آل خلیفه ولیعهد بحرین در داووس سوئیس با شیمون پرز وزیر وقت همكاری های منطقه ای اسراییل دیدار و گفت وگو كرد. این اولین دیدار در نوع خود میان یك مقام بحرینی بلندپایه و یك مقام اسراییلی به شمار می رفت.
روزنامه سعودی الحیات چاپ لندن در آن تاریخ خاطرنشان كرد كه این دیدار از قبل برنامه ریزی شده بود و طی آن راه های همكاری منطقه ای در زمینه آموزش و پرورش مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
ولیعهد بحرین در گفت وگو با الحیات تاكید كرد كه قبل از این دیدار، دیدارهای دیگری نیز میان مقامات دو طرف بر سر میز مذاكرات صورت گرفته بود و فراهم آمدن شرایط برای صلح در خاورمیانه زمینه را برای انجام چنین دیدارهایی فراهم آورده است.
* 23 سپتامبر 2005 ( 2 مهر 1384 )
محمد بن مبارك آل خلیفه معاون نخست وزیر بحرین اعلام كرد كشورش تصمیم به لغو تحریم های كالاهای صهیونیستی و بستن دفتر تحریم اسراییل گرفته زیرا این اقدام یكی از شرایط انعقاد توافقنامه تجارت آزاد با آمریكا است.
* 15 مایو 2006 ( 26 اردیبهشت 1385 )
ناصر البلوشی سفیر بحرین نسخه ای از نامه ارسال شده به دفتر نمایندگی تجاری آمریكا را منتشر كرد كه در آن آمده است: ' بحرین به دومین تحریم كالاهای اسراییل در سال 1994 پایان داده است و بحرین تحریم اول را به منظور تقویت امنیت و همكاری منطقه ای لغو كرد.'
* اكتبر 2007 ( مهر / آبان 1386 )
خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین در طی مشاركت خود در نشست های مجمع عمومی سازمان ملل نشستی با كمیته یهودیان آمریكا در نیویورك برگزار كرد. وی در همان ماه گفت كه با تسیپی لیونی وزیر خارجه وقت رژیم صهیونیستی دیدار و گفت وگو كرد.
* 13 اكتبر 2008 ( 22 مهر 1387 )
خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین خواستار تاسیس مجمع خاورمیانه شد كه علاوه بر ایران و كشورهای عربی، رژیم صهیونیستی و تركیه را نیز در برگیرد.
وی در گفت وگو با روزنامه الحیات چاپ لندن تصریح كرد: 'این تنها راه حل مشكلات موجود میان كشورهای منطقه است. '
* نوامبر 2008 ( آبان / آذر 1387 )
حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین از موسسه یهودی 'American Friends of Lubavitch ' دیدن كرد. وی در این دیدار تصریح كرد: امیدوارم تعداد بیشتری از شما به بحرین بیایید . ما در بحرین زمینی را به بازگشت شما به كشور اختصاص داده ایم . شما همانند شهروندان بحرینی مورد استقبال قرار خواهید گرفت. '
* 16 ژانویه 2009 ( دی / بهمن 1388 )
روزنامه یدیعوت آحارانوت خاطرنشان كرد كه شیمون پرز رییس رژیم اشغالگر قدس و تسیپی لیونی وزیر خارجه وی به طور محرمانه در نیویورك با حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین دیدار و گفت وگو كردند.
روزنامه مزبور نوشت: این بالاترین سطح دیدار میان مقامات اسراییل و بحرین به شمار می رود.
آحارانوت از این دیدار به عنوان فعالیت دیپلماتیك آرام رژیم صهیونیستی با شماری از كشورهای خلیج فارس نام برد كه با آنها روابط دیپلماتیك دارد.
روزنامه مزبور به نقل از رون بروساور مدیركل سابق وزارت خارجه رژیم صهیونیستی فاش كرد كه دو سال قبل به عنوان فرستاده ویژه لیونی جهت انجام گفت وگوی سیاسی مهم با بحرین از منامه دیدن به عمل آورده است.
* 4 ژوئیه 2009 ( 14 تیر 1388 )
یغال بالمور سخنگوی وزارت خارجه اسراییل اعلام كرد: یك هیات بلندپایه دیپلماتیك بحرینی وارد تل آویو شد و همان روز تل آویو را ترك كرد . این اولین هیات بحرینی است كه از اسراییل دیدن به عمل آورده است.
* 17 ژوئیه 2009 ( 27 تیر 1388 )
سلمان بن حمد آل خلیفه ولیعهد بحرین از سران عرب خواست تا توسط رسانه های گروهی اسراییل به منظور فراهم آوردن زمینه برای تلاش های صلح در منطقه خاورمیانه اسراییلی ها را مورد خطاب قرار دهند.
وی در مقاله ای انتشار یافته در روزنامه واشنگتن پست آمریكا گفت: ' ما اعراب به اندازه كافی برای برقراری ارتباط مستقیم با ملت اسراییل تلاش نكرده ایم.
وی افزود: ما باید به سمت صلح واقعی از راه مشورت با ملت های خود و آگاه كردن آنان و دراز كردن دست به سمت صهیونیست ها برای متوجه كردن نگاه ها به سمت منافع صلح واقعی پیش برویم.
* فوریه 2010 ( بهمن / اسفند 1389 )
خالد بن احمد وزیر خارجه بحرین در مراسم شام مقر جنبش دینی حباد یهود شركت كرد و با شماری از اعضای سازمان آیبك و كمیته یهودی آمریكایی و سازمان بنی بریت و نماینده كمیته آمریكایی یهودی دیدار و گفت وگو كرد.
وی در این مراسم تصریح كرد: همگان بدانند كه اسراییل در منطقه خاورمیانه دارای موجودیت تاریخی است . اگر دیگران این واقعیت را درك كنند، دستیابی به صلح میان كشورهای منطقه و اسراییل آسان خواهد شد.
* 8 آوریل 2011 ( 20 فروردین 1390 )
روزنامه هاآرتص به نقل از مطالب فاش شده توسط پایگاه ویكی لیكس جزئیات جدیدی از روابط نهان میان مقامات بحرین و اسراییل را فاش كرد.
هاآرتص به دیدار حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین با سفیر آمریكا در فوریه 2005 اشاره كرد كه طی آن شاه بحرین به ارتباط داشتن با آژانست اطلاعات ملی اسراییل موساد افتخار می كند.
شاه بحرین در این دیدار همچنین گفت: بحرین آماده است تا روابط خود را با اسراییل در زمینه های دیگر تقویت كند.
* 15 ژوئیه 2013 ( 25 تیر 1392 )
روزنامه یدیعوت آحارانوت خاطرنشان كرد: الماس اسراییلی هم اكنون در كشورهای عربی به ویژه بحرین و دوبی خواهان و مشتری دارد و بازرگانان الماس اسراییلی از جمله اورنا ویتسحاق لیوی صاحب شركت YVEL دعوتی از سوی دولت بحرین برای سفر به این كشور دریافت كرده اند.
* 4 اكتبر 2013 ( 13 مهر 1392 )
حمد العامر كفیل وزارت خارجه بحرین در امور منطقه ای و شورای همكاری خلیج فارس طی اظهاراتی از امكان ائتلاف و بهبود روابط با اسراییل سخن به میان آورد.
وی در صفحه شخصی خود در توییتر خواستار برقراری ائتلاف میان كشورهای شورای همكاری خلیج فارس با اسراییل به منظور برچیدن برنامه هسته ای ایران شد.
* 21 نوامبر 2013 ( 1 آذر 1392 )
گزارش های داخلی در بحرین از ورود كالاهای اسراییلی به این كشور به طور علنی خبر دادند. مطبوعات كشورهای عربی دو ماه قبل از آن از گشایش دفتر هماهنگی دیپلماسی و امنیتی در بحرین و سایر كشورهای خلیج فارس سخن به میان آوردند. تصویر یكی از كالاها نیز انتشار یافت كه بر روی آن عبارت ' ساخت اسراییل ' نوشته شده بود.
* 9 دسامبر 2013 ( 19 آذر 1392 )
ناصر البلوشی سفیر بحرین در فرانسه از بنای یادبود كوره این ادعایی مربوط به ماجرای بزرگنمایی شده هلوكاست در نزدیكی پاریس دیدن به عمل آورد. این اولین دیدار یك دیپلمات كشور اسلامی از این بنای یادبود پس از گشایش آن در سپتامبر 2012 است . این دیپلمات بحرینی تاجی از گل بر روی این بنای یادبود نهاد.
* 4 فوریه 2104 ( 16 بهمن 1392)
گزارش صادر شده از سوی ارتش اسراییل فاش كرد كه بحرین اطلاعات محرمانه در مورد ایران و سازمان های فلسطینی در اختیار اسراییل قرار داده است. تارنمای رسمی سربازان ارتش اسراییل 'بیسم' یك گزارش طولانی منتشر كرد كه از همكاری اطلاعاتی تنگاتنگ میان دستگاه موساد اسراییل با مقامات بحرین و اطلاعات عربستان و مغرب و الجزایر و شماری از كشورهای اسلامی حكایت می كند.
* 13 مارس 2014 ( 23 اسفند 1392 )
روزنامه معاریو به نقل از بروس كشدان دیپلمات صهیونیست فاش كرد كه او مهندس روابط محرمانه میان اسراییل با كشورهای خلیج فارس و بحرین است.
وی تاكید كرد: از روابط مهم و آرام میان بحرین و اسراییل مدت زمان زیادی گذشته است.
* 13 آوریل 2014 ( 25 فروردین 1393 )
رادیو رژیم صهیونیستی خاطرنشان كرد كه هنرمندانی از بحرین و كشورهای خلیج فارس در نمایشگاه هنری گشایش یافته در شهر حیفا در شمال فلسطین اشغالی شركت كرده اند.
* 29 سپتامبر 2014 ( 8 مهر 1393 )
وزارت خارجه بحرین اعلام كرد: خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه در حاشیه 69 دوره مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورك با هیاتی از كمیته یهودی آمریكایی دیدار و پرونده هسته ای ایران و موضوع فلسطین و فرآیند صلح در خاورمیانه و مبارزه با تروریسم را مورد بررسی قرار داد.
* 3 اكتبر 2014 ( 12 مهر 1393 )
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در كنفرانس مطبوعاتی در هتل قصر نیویورك در شهر نیویورك آمریكا از تغییرات جدید در منطقه كه منجر به همكاری راهبردی و امنیتی میان اسراییل و كشورهای منطقه می شود، سخن به میان آورد.
* 15 اكتبر 2015 ( 24 مهر 1394 )
شبكه تلویزیونی اسكای نیوز آمریكا خاطرنشان كرد: كشورهای خلیج فارس و بحرین در حال انجام مذاكره برای خرید سامانه موشك های پیشرفته اسراییلی معروف به گنبد آهنین هستند.
* 9 فوریه 2016 ( 21 بهمن 1394 )
ایوب كارا معاون وزیر همكاری منطقه ای اسراییل خبر معالجه و عمل جراحی یكی از دختران خاندان آل خلیفه حاكم بر بحرین در یكی از بیمارستان های رژیم صهیونیستی را برملا كرد. البته وی نام بیمارستانی كه دختر مزبور در آن عمل جراحی انجام داده را فاش نكرد.
* 4 مارس 2016 ( 14 اسفند 1394 )
روزنامه ژورنالیسم پست خاطرنشان كرد: حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین در قصر خود در منامه با خاخام مارك شنیر فعال دینی برجسته و رئیس مؤسسه تفاهم نژادی نگرانی های موجود در منطقه خاورمیانه را مورد بررسی قرار داد.
شاه بحرین در این دیدار گفت: برای آغاز روابط سیاسی برخی از كشورهای عرب با اسراییل فقط نیاز به گذشت زمان داریم .
* 19 سپتامبر 2016 ( 29 شهریور 1395 )
هیا آل خلیفه سفیر سابق بحرین در فرانسه و دختر عمومی شاه بحرین حمد بن عیسی آل خلیفه در كنار تسیپی لیونی رهبر حزب كادیما اسراییل در كنفرانس ضد ایرانی در شهر نیویورك آمریكا شركت كرد.
خاورم ** 1487**1144 گزارش : قاسم غضبانپور* انتشار دهنده: علیرضا جباری