موزه عروسك هاي ملل بازگشايي مي شود

تهران-ايرنا- موزه عروسك هاي ملل همزمان با روز جهاني كودك بازگشايي مي شود.

مدير موسسه خانه دوستان آشنا روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به بازگشايي موزه عروسك هاي ملل در اين موسسه افزود: خبر تعطيلي موزه عروسك هاي ملل به دليل مشكلات اقتصادي چندي پيش در فضاي مجازي منتشر و كمپيني براي حمايت از تعطيل نشدن اين موزه تشكيل شد.
سارا برقعي گفت: موسسه خانه دوستان آشنا در راستاي پشتيباني از فعاليت‌هاي فرهنگي حوزه‌ كودك و نوجوان و با هدف حفظ موزه عروسك هاي ملل فضايي را با همكاري علي گلشن و مسعود ناصري(موسسان موزه) براي نگهداري و نمايش عروسك هاي ملل به صورت دائمي در اين موسسه اختصاص داد.
برقعي با بيان اينكه موزه عروسك هاي ملل روز جمعه (16مهرماه) به مناسبت روز جهاني كودك بازگشايي خواهد شد، اظهار كرد: در اين روز علاقه مندان مي توانند به صورت رايگان از اين موزه ديدن كنند.
وي ادامه داد: از روز شنبه (17مهرماه) نيز مدارس و مهدهاي كودك مي توانند بصورت گروهي از موزه عروسك هاي ملل ديدن كنند.
مدير موسسه خانه دوستان آشنا رونمايي از عروسك‌هاي اهدايي دكتر شمس‌الدين مفيدي و عروسك‌هاي فرهنگي ساخته‌ محبوبه نورصالحي را از جمله برنامه هاي روز بازگشايي موزه عروسك هاي ملل عنوان كرد و گفت: در اين روز مسئولاني از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و شوراي كتاب كودك همچون نوش آفرين انصاري نيز حضور داشته و سخنراني خواهند كرد.
وي با اشاره به امنيت موسسه خانه دوستان آشنا براي نگهداري از آثار موزه عروسك هاي ملل اظهار كرد: اين موسسه به دوربين هاي مداربسته مجهز بوده و امنيت به صورت كامل براي نگهداري از عروسك هاي موزه ملل ايجاد مي شود.
برقعي ابراز اميدواري كرد: با بازگشايي موزه عروسك هاي ملل در موسسه خانه دوستان آشنا، كانون فرهنگي حرفه اي براي كودكان و نوجوانان ايجاد شده تا كودكان و نوجوانان از برنامه هاي ادبي و هنري اين كانون همچون قصه گويي، شعر، داستان نويسي و تمرين گويش بيش از پيش بهره مند شوند.
مدير موسسه خانه دوستان آشنا ترويج فرهنگ و زبان فارسي را از جمله اهداف اين موسسه عنوان كرد و گفت: متاسفانه امروزه كودكان و نوجوانان از داشته هاي فرهنگي و ادبي خود بي اطلاع و گريزان هستند كه قصد داريم در موسسه خانه دوستان آشنا به عنوان نهاد خصوصي و زير نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در محيط فرهنگي كودكان و نوجوانان را با شيوه هاي نوين با زبان و ادب فارسي آشنا كنيم.
برقعي افزود: اين موسسه دوره هاي آموزشي ادبي با موضوع هاي آشنايي با شاعران برجسته كهن فارسي همچون فردوسي، سعدي، عطار و مولوي نيز برگزار مي كند.
موزه «عروسك هاي ملل»، موزه اي هنري- خصوصي است كه سال 93 توسط مسعود ناصري و علي گلشن و با حمايت فريده ناصري با نمايش700 عروسك فرهنگي از كشورهاي مختلف جهان تاسيس شد، اين موزه توانست پس از مدتي، تعداد 1500 عروسك‌ را از 64 كشور جهان در آرشيو خود قرار دهد.
اين موزه براي دو سال پي‌درپي از سوي شوراي بين‌المللي موزه‌ها، عنوان موزه‌ برتر گروه خصوصي را در شاخص‌هاي آموزش، پژوهش، بازديد و كودك و نوجوان دريافت كرد.
متاسفانه سال گذشته تعداد قابل توجهي از عروسك هاي اين موزه به همراه برخي از ابزار موزه اي همچون دوربين فيلمبرداري، دوربين عكاسي و ويدئو پروجكشن به سرقت رفت.
همچنين اين موزه تيرماه سال جاري به دليل مشكلات اقتصادي و عدم تمديد اجاره نامه به صورت موقت تعطيل شد.
موزه‌ عروسك‌هاي ملل در برنامه‌اي به مناسبت روز جهاني كودك با پشتيباني موسسه‌ فرهنگي «خانه دوستان آشنا» بازگشايي مي‌شود.
همچنين پيش از اين در شبكه‌هاي اجتماعي، با پشتيباني مالي بيش از 500 فرد و نهاد دوست‌دار اين موزه، مبلغي در قالب حمايت‌هاي مالي مردمي براي بازگشايي اين مجموعه جمع‌آوري شد.
آيين بازگشايي موزه عروسك هاي ملل روز جمعه (16مهرماه) ساعت 9 تا 18 در خانه‌ دوستان آشنا واقع در خيابان ميرداماد، خيابان نفت جنوبي، كوچه‌ تابان، پلاك 11 با حضور آزاد براي علاقه‌مندان، برگزار خواهد شد.
خبرنگار: معصومه جوان معبودي - انتشاردهنده: محمد آجورلو
تهرام/7245//1348/1823

سرخط اخبار فرهنگ