برنامه جامع ملي كنترل سرطان در ايران كامل اجرايي نشده است

تهران- ايرنا- دبير اجرايي اولين كنفرانس سرطان غرب آسيا با بيان اين كه ايران شش دهه قبل پايه گذار مسائل آنكولوژي در منطقه خاورميانه بود، از اجرايي نشدن كامل برنامه جامع ملي كنترل سرطان در كشور كه توصيه سازمان جهاني بهداشت است، انتقاد كرد.

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا، دكتر فرهاد سميعي روز چهارشنبه در نشستي خبري به مناسبت برگزاري اولين كنفرانس سرطان غرب آسيا در ايران، اظهار كرد: سازمان جهاني بهداشت همه كشورها را موظف كرده است كه برنامه جامع كنترل سرطان را كه در اين سازمان تدوين شده است، به منظور پيشگيري بيشتر از موارد ابتلا به سرطان و تشخيص و درمان به موقع اين بيماري اجرايي كنند.
وي افزود: البته به تازگي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي توجه خاصي به موضوع ثبت سرطان و راه اندازي مراكز سطح يك، دو و سه سرطان معطوف داشته است و اين موضوع مي تواند تا ميزان قابل توجهي به اجرايي شدن اين برنامه كمك كند.
سميعي اظهار كرد: انجمن سرطان ايران ضمن تقدير از اين حركت مثبت وزارت بهداشت،‌آماده همكاري علمي و اجرايي به هر نحو ممكن با وزارت در اين زمينه است .
دبير اجرايي اولين كنفرانس سرطان غرب آسيا در مورد پيامدهاي اجرايي نشدن كامل برنامه جامع كنترل سرطان در كشور گفت: اين مساله سبب تشخيص ديرهنگام سرطان و به تبع آن تشخيص و آغاز درمان ها در مرحله سوم و چهارم سرطان، پايين بودن ميزان آگاهي مردم در مورد راه هاي پيشگيري از اين بيماري مانند لزوم پرهيز از استعمال دخانيات و مشروبات الكلي و همچنين داشتن برنامه ورزشي و رژيم غذايي مناسب روزانه است كه مي توانند يكي از عوامل موثر در ابتلا به انواع سرطان ها باشد.
سميعي با بيان اين كه يكي از معيارهاي پيشرفت كشورها در زمينه خدمت رساني در حوزه سرطان، كوتاه بودن فاصله زماني تشخيص و آغاز درمان سرطان است، ادامه داد: در كانادا اين فاصله 11 روز و در فرانسه 9 روز و نيم است چراكه اين كشورها پوشش بيمه اي مناسبي براي درمان بيماري ها دارند و همچنين از سيستم ارجاع قوي برخوردار هستند.
وي خاطرنشان كرد: در ايران با وجود اين كه حدود 40 نوع سازمان بيمه گر در حوزه سلامت وجود دارد، نظم خاصي در اين حوزه و جود ندارد و به همين دليل فاصله زماني بين تشخيص و درمان سرطان متفاوت است.
سميعي همچنين به ضعيف بودن مراقبت هاي تسكيني بعد از درمان و در حين درمان سرطان در ايران اشاره كرد و گفت: در حوزه سرطان اين بخش نيز در ايران ضعيف است و بيماران پس از درمان به درستي تحت حمايت ها و مراقبت هاي تسكيني لازم قرار نمي گيرند.
وي در خصوص موارد ابتلا به سرطان در ايران گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت، سالانه 90 تا 95 هزار نفر به سرطان مبتلا مي شوند كه با احتساب بيماران سال هاي قبل مجموعا حدود 400 هزار نفر در حال درمان براي سرطان هاي مختلف هستند.
سميعي اظهار كرد: به طور كلي طبق آمار جهاني 11 درصد زنان در طول عمر به سرطان سينه مبتلا مي شوند يعني از هر 8 تا 9 زن از جمعيت جهاني، يك نفر به سرطان سينه مبتلا مي شود.
دبير اجرايي اولين كنفرانس غرب آسيا با تاكيد بر لزوم غربالگري برخي گروه هاي خاص و در خطر ابتلا به سرطان در كشور،‌ توصيه كرد كه با برنامه هاي آموزشي و افزايش سطح آگاهي مردم و ترويج سبك زندگي سالم از بروز سرطان ها تا حدود 40 درصد پيشگيري كرد.
اولين كنفرانس سرطان غرب آسيا با مشاركت انجمن هاي علمي، دانشگاه ها و اساتيد برجسته از كشورهاي آسيايي و اروپايي از 27 تا 29 آبان ماه در تهران برگزار مي شود.
علمي**1834**2017
خبرنگار*ناهيد شفيعي*انتشاردهنده:زهره محتشمي پور

براي اطلاع از اخبار متنوع علمي و فناوري، با كانال علمي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
irnaelm@
https://telegram.me/irnaelm

سرخط اخبار جامعه