مرثیه مردی كه كوههای كردستان تا بلندی های حلب، ایستادگی را از او آموختند

تهران - ایرنا - سردار سرلشكر پاسدار حاج حسین همدانی، همان رزمنده ی قدیمی، صمیمی، پر تلاش و بی ادعایی است كه كوهستان های كردستان و حوالی اروند تا حومه دمشق و بلندی های حلب مجاهدت های او را در دفاع از اسلام، انقلاب و حریم اهل بیت علیهم السلام به عنوان یك مجاهد فی سبیل الله گواهی می دهند.

سردار سرلشكر پاسدار حسین همدانی درسال ۱۳۳۹ از پدر و مادری همدانی ‌الاصل در شهر آبادان چشم به جهان گشود.
پدر او از كاركنان شركت نفت آبادان بود كه در سال ۱۳۴۲ در بیمارستان شركت نفت چشم از جهان فرو بست.
بدین ‌ترتیب حسین در ۳ سالگی پدرش را از دست داد و به اتفاق خانواده اش به همدان مراجعت كرد و دوران كودكی و تحصیل را در این شهر با كار كردن در مغازه عطاری و كارگاه بخاری سپری كرد.

** مروری بر زندگی و فعالیت های سردار همدانی
حاج حسین همدانی در جوانی با تفكرات حضرت امام(ره) آشنا و از محضر شهید محراب آیت الله مدنی كه در همدان تبعید بود، بهره برد و پس از پیروزی از پیروزی انقلاب اسلامی از پایه‌گذاران تاسیس سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در استان همدان را آغاز و خود نیز به عنوان یكی از اركان اصلی شورای عالی فرماندهی سپاه استان همدان، فعالیتش را آغاز كرد و با كمك همرزمان و پاسداران آن خطه، به پاكسازی عناصر طاغوت و عوامل فساد و نفاق برآمده و از آنجایی كه چندین بار به دست ساواك دستگیر شده و مورد تعقیب بود، عوامل طاغوت را به خوبی می‌شناخت.
** حسین همدانی در هشت سال دفاع مقدس
وی با حضور در میدان نبرد 8 سال دفاع مقدس و بعد از آن توانست هم در نبرد سخت و هم در عرصه مدیریتی و نبرد فرهنگی نیز نقش آفرینی كند و همین خدمات و تلاش های صادقانه و دلسوزانه او باعث شد كه وی مفتخر به دریافت دو نشان فتح از دست مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) شود كه این مهم به خاطر هدایت و فرماندهی موفق لشكرهای تحت امر در دوران دفاع مقدس بود.
شاید به جرات یكی از درخشانترین مراحل زندگی سردار همدانی حضور وی در سال های دفاع مقدس باشد، حاج حسین مثل خیلی از هم نسلان خود كه در فضای دفاع مقدس رشد و به بالندگی رسید و توانایی های خود را به نمایش گذاشت و در دفاع از وطن اش به كار بست در این دوران چهره ای درخشان از خود به نمایش گذاشت.
شهید همدانی با آغاز جنگ تحمیلی، راهی كردستان شد و از آنجایی كه پیش از جنگ نیز به كمك مردم محروم كردستان شتافته بود و با دیگر دوستان و همرزمان در آنجا نیز گروهك های ضد انقلاب را می شناخت، دیری نپایی كه به صف رزمندگان پیوست و فرماندهی سلسله عملیات 'مطلع الفجر' را با پیروزی كامل تجربه كرد.
فرماندهی جبهه میانی سرپل ذهاب هم از دیگر گام‌‌هایی بود كه در راستای مبارزه با دشمن بعثی برداشته و پس از مدتی كوتاه به همراه حاج احمد متوسلیان و شهید همت و شهید شهبازی در تشكیل و سازماندهی لشكر 27 محمد رسول الله (ص) نقش بسزایی داشت.
عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس آن هم با مسئولیت فرماندهی محورهای عملیاتی، تجربه‌ای نو در قالب هدایت تیپ و لشكر بوده كه از فاتحان خرمشهر، سهمی را از آن خود كرد و سپس از تشكیل یگان‌های رزم سپاه به عنوان بانی و نخستین فرمانده لكشر 32 انصارالحسین (ع) استان همدان، وارد میدان نبرد علیه دشمن بعثی شد.
پس از آن دیری نپایید كه هدایت و فرماندهی لشكر 16 قدس گیلان را به او واگذار شد و عملیات ‌‌های مهم و حیاتی همچون كربلای 4 و كربلای 5 را با شیرمردان گیلكی به سرانجام رساند.
معاونت اطلاعات و عملیات قرارگاه عملیاتی قدس كه چندین لشكر و تیپ مستقل را تحت امر داشت، فرمانده ای زبده همچون دیگر فرماندهان سپاه اسلام آماده ساخت و تا آخرین عملیات موفق سپاه اسلام با منافقین كوردل كه با نام مرصاد به نتیجه رساند، لحظه‌ای آرام نگرفت و پس از دفاع مقدس به دانشگاه فرماندهی و ستاد رفته و تحصیل تئوریك و آكادمیك هدایت یگان‌ها را هم به تجربیات ارزنده‌اش افزود و با انتصاب به عنوان فرمانده قرارگاه نجف اشرف و لشكر 4 بعثت در غرب كشور، كارنامه‌ای موفق از خود به جای گذاشت.
این سردار بی ادعا و پارسایی دفاع مقدس، همچنین از فرماندهان منطقه عملیاتی'بازی دراز' در جبهه غرب بود و خاطرات خود را از این نبرد در كتابی تحت عنوان' تكلیف است برادر' تدوین كرد.
سردار همدانی یكی از بازماندگان فرماندهای بزرگ دفاع مقدس بود كه تجربه روزهای سخت و نبردهای بزرگ را در كارنامه داشت و در كنار فرماندهان بنام دفاع مقدس فرماندهی كرده و عامل پیروزی های بسیاری بود.
حاج حسین همدانی مثل خیلی از همسنگران قهرمانش به دنبال نام نبود به همین خاطر مردم عادی تا زمانی كه وی به شهادت رسید كمتر وی را می شناختند.
فرماندهی لشكر 32 انصارالحسین استان همدان، فرماندهی لشكر 16 قدس استان گیلان، معاونت عملیات قرارگاه قدس از جمله مسئولیت‌های سردار سرتیپ حسین همدانی در هشت سال دفاع مقدس است.
فرماندهی قرارگاه نجف اشرف و فرماندهی لشكر 4 بعثت، رئیس ستاد نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جانشین فرمانده نیروی مقاومت بسیج سپاه(دو دوره)، مشاور عالی فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جانشین سازمان بسیج مستضعفین و فرماندهی سپاه محمدرسول الله(ص) از دیگر مسئولیت های شهید حاج حسین همدانی است.
** نقش سردار همدانی در تشكیل ارتش نیروهای مردمی سوریه و جلوگیری از سقوط دمشق
شاید كمتر كسی در روزهای انقلاب و دفاع مقدس فكر می كرد كه یك روز ایران بتواند از منافع خود در سواحل مدیترانه دفاع كند و مستشاران نظامی خود را برای مبارزه با تروریسم و حمایت از محور مقاومت در سوریه و عراق بكار بگیرد و نقش محوری در منطقه در برابر استكبار جهانی پیدا كند.
بعد از درگیری های سوریه زمانی كه با بی تدبری مقامات سوری به دلیل حمایت های بی دریغ آمریكا و حامیان منطقه اش و دیگر كشورها حكومت دمشق می رفت كه از اریكه قدرت به زیر كشیده شود و تروریست ها بر خاك سوریه حاكمیت پیدا كنند این دولت از ایران درخواست كمك كرد.
كه با این درخواست رسمی سوریه، ایران نیز مستشاران نظامی خود را عازم این كشور كرد تا تجربیات خود را در اختیار سوری ها قرار دهند كه یكی از كسانی كه تجربه گرانسنگ جنگ های مختلف منظم و نامنظم را داشت و می توانست كمك فراوانی به مردم سوریه در برابر تروریست ها بكند سردار حاج حسین همدانی بود كه با وجود سن بالا وارد میدان نبرد شد.
سردار همدانی بارها در سخنان خود تصریح كرده بود كه سوریه در دوران دفاع مقدس ایران به كمك ما آمد و با دشمن بعثی همكاری نكرد و ایران را به رسمیت شناخت. سوریه عمق استراتژیك ماست. اردوگاه دشمن به طور رسمی اعلام كرده است كه هدف از حمله به سوریه كاهش نفوذ معنوی ایران در منطقه، تضعیف حزب الله و خارج كردن آن از جهاد نظامی و تبدیل به یك تشكل سیاسی به دور از جهاد نظامی است.
شهید همدانی چندین سال حضور مستشاری مستمر و تاثیرگذاری در سوریه داشت، اما با وجود این كه مدتی بود به ایران بازگشته و مسئولیت دیگری دریافت كرده بود به دلیل تسلط بالای وی بر مناطق سوریه، هر از چند گاهی برای كمك به نیروها در منطقه حاضر می شد.
سردار سرلشكر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این رابطه می گوید: سوریه با توجه به حوادث سال های اخیر در این كشور تشنه استفاده از تجربیات و توانمندی ها بود و شهید همدانی با شكل گیری این حوادث در سوریه در حدود 4 سال پیش، داوطلبانه به این منطقه رفت و می دانست كه تنها را مقابله با این ناامنی در كشورها سازماندهی نیروهای مردمی است.
وی توضیح داد، سردار شهید همدانی برای جا انداختن نقش سازماندهی های مردمی به عنوان تنها راه نجات سوریه خدمات ارزنده ای را ایفا كرد و امروز شاهد سازماندهی حدود 100 هزار نفر از مردم سوریه برای مقابله با ناامنی ها هستیم كه سردار همدانی نقش تاثیرگذاری در آن داشت.
فرمانده كل سپاه اضافه كرد، سردار شهید حسین همدانی نقش مهمی در ارائه راهنمایی نظامی و مستشاری به جبهه مردمی مقاومت در سوریه داشت و با وجود این كه به صورت موقت عازم میدان جنگ سوریه شده بود توانست قواعد بازی را در این میدان عوض كند زیرا سیستم نظامی سوریه سعی داشت با بمباران و شیوه های مختلف نظامی كلاسیك و برخورد سخت و خشن این قائله را جمع كند كه به هر سمتی می رفت با در بسته روبرو می شد.
سرلشكر جعفری یادآور شد، برخوردهای نظامیان سوریه قائده بازی را پیچیده تر كرد كرده و تعداد كسانی را كه به تروریست ها می پیوستند را افزایش می داد اما تشكیل نیروهای مردمی توانست وضعیت را به نوع دیگری رقم زند و استفاده از شیوه جنگ های نامنظم، توانست آسیب های كمتری به شهرها وارد كند و از تروریست ها تلفات بیشتری بگیرد.
سردارسرلشكر پاسدار مصطفی ایزدی معاون امور راهبردی و اشراف فرماندهی معظم كل قوا نیز در مورد نقش سردار شهید همدانی در توسعه خط مقاومت گفت: سردار شهید همدانی نقش بسیار كلیدی داشت موقعیت ما در منطقه شامات مرهون تلاش های این شهید است.
وی گفت: سردار همدانی از تجربیات گرانسنگی برخوردار بود و توانست با استفاده از همین تجربیات رفتار ارتش سوریه را متعادل كند و این ماندگاری امروز نظام سوری بسیار به این تغییر رفتار وابسته است كه شهید همدانی نقش مهمی در آن داشت.
سرلشكر ایزدی توضیح داد، جالب توجه این است كه برخی این سئوال را طرح می كنند كه سردار همدانی كه روزگاری در كنار كارون، اروند تا بازی دراز می جنگید امروز در ساحل مدیترانه شهید شد و فلسفه این كار چه بود.
سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده كل سپاه در رابطه با فلسفه این كار این گونه پاسخ می دهد، بیش از 100 سال كه غربی ها، انگلیسی ها، فرانسوی ها، آمریكایی ها برای جهان اسلام تاریخ مصیبت باری ساخته و تلاش كرده اند سرزمین مسلمانان را بگیرند، فساد و فحشا را ترویج كنند، اسلام را به عنوان مانعی از منفعت طلبی عرب جدا كنند، جغرافیای جهان اسلام را تكه تكه كنند، منافع مادی را به غارت ببرند، جهان اسلام را عقب مانده، تحقیرشده، اسیر و وابسته و به عنوان سكویی برای قدریابی غرب قرار دهند.
وی تصریح كرد، اما مردی بزرگ با انقلاب شكوهمندی كه بر پا كرد خواب های شیرین و خوش دنیای استكبار را ناگهان آشفته كرد و شهید همدانی محصول این انقلاب بزرگ بود و از آن تاریخ به بعد هر كجا قدرت منافق و كافری خواست چیره شود فرزندان این انقلاب بزرگ مقابل آن ایستادند.
جانشین فرمانده كل سپاه گفت: امروز ما شاهد هستیم شهید همدانی و امثال وی نقش ویژه ای را در افزایش قدرت منطقه ای و بین المللی ایران اسلامی ایفا می كنند چون اگر پیروزی های كسب شده در سوریه كه مرهون فداكاری ها و تدبیر سردار همدانی و سلیمانی و دیگر فرماندهان ایرانی كه كمك مستشاری به ارتش سوریه می دهند نبود به هیچ وجه آمریكا و دوستان اش حاضر نمی شدند وزیر خارجه ما را در مسئله سوریه یك پای گفت و گوها بپذیرند و ما را به عنوان یكی از محورهای حل مسئله سوریه عنوان كنند.
سرانجام سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و مستشاران ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مدافعان حرم در طول سالهای گذشته كه نقش تعیین كننده ای در حفظ و حراست حرم حضرت زینب(س) و كمك و تقویت جبهه مقاومت اسلامی در جنگ تروریستی سوریه داشت، عصر (پنجشنبه 17 مهر 1394) در حین انجام ماموریت های مستشاری در حومه شهر حلب به دست تروریست های داعشی به شهادت رسید.
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی شهادت سردار سرافراز شهید حسین همدانی را تبریك و تسلیت گفتند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
شهادت سردار سرافراز، شهید حسین همدانی را به خانواده‌ی گرامی و بازماندگان و دوستان و همرزمانش و به مجموعه پر افتخار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تبریك و تسلیت میگویم. این رزمنده‌ی قدیمی و صمیمی و پر تلاش، جوانی پاك و متعبّد خود را در جبهه‌های شرف و كرامت، در دفاع از میهن اسلامی و نظام جمهوری اسلامی گذرانید و مقطع پایانی عمر با بركت و چهره‌ی نورانی خود را در دفاع از حریم اهل‌بیت علیهم‌السلام و در مقابله با اشقیای تكفیری و ضد اسلام سپری كرد، و در همین جبهه‌ی پر افتخار به آرزوی خود یعنی جان دادن در راه خدا و در حال جهاد فی سبیل الله نائل آمد و فضل و رحمت الهی بر او گوارا باد.
صف استوار آرزومندان این موهبت و كمربستگان راه جهاد و شهادت در ایران اسلامی و در سپاه و همه‌ی نیروهای مسلّح جمهوری اسلامی، صفی بلند و بنیانی مرصوص است.
و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا. رحمت خدا بر شهید همدانی و بر همه‌ ی مجاهدان راه حق.»
اجتمام(5)*7029 ** 1418
گزارش: فرهاد شرف پور / انتشار: مریم فراهانی