افراط‌ گرايي عامل مختل شدن امنيت جهاني شده است

تهران-ايرنا- رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: افراط‌ گرايي و خشونت روابط اجتماعي و جهاني را با چالش‌هاي جدي مواجه و امنيت جهاني را مختل كرده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، ابوذر ابراهيمي تركمان روز سه شنبه در نشست مشترك انديشمندان ديني جمهوري اسلامي ايران و كرواسي، به ضرورت گفت‌وگو با رهبران و انديشمندان ديني جهان تأكيد كرد و گفت: امروزه گفت‌وگو ميان رهبران و انديشمندان اديان يك ضرورت و نياز است.
به گفته وي براساس همين ضرورت، مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به نمايندگي از جمهوري اسلامي ايران بيش از دو دهه است كه با برگزاري نشست‌هاي علمي و گفت‌وگو با رهبران و انديشمندان ديني جهان دستيابي به شناخت، تفاهم و همكاري بين رهبران و پيروان اديان را دنبال مي‌كند و در سال‌هاي اخير كه شاهد رشد گروه‌هاي افراطي و تروريستي هستيم، فعاليت‌هاي مركز گفت‌وگوي اديان چند برابر شده است.
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: همه نظر مشتركي داريم كه درگيري‌ها و خشونت‌ها ربطي به اديان ندارد.
به گفته وي افراط ‌گرايي و خشونت روابط اجتماعي و جهاني را با چالش‌هاي جدي مواجه و امنيت جهاني را مختل كرده است.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: در تشديد اين چالش‌ها، ما دست‌هاي پنهان و آشكاري را از برخي قدرت‌ها و دولت‌ها مي‌بينيم كه با حمايت از اين گروه‌هاي تروريستي و افراطي، به دنبال تأمين منافع نامشروع خود هستند.
ابراهيمي تركمان تاكيد كرد كه بايد راهكارهايي براي حل اين معضلات و مقابله با اين گروه‌هاي تروريستي و انديشه‌هاي تكفيري اتخاذ شود.
وي ادامه داد: ما همگي دنبال جهان عاري از خشونت و درگيري هستيم و براي صلح و همزيستي بايد به همديگر كمك كنيم. مسئوليت ما در قبال انسان همانگونه كه در قرآن كريم و ديگر اديان آسماني آمده مهم است.
ابراهيمي ‌تركمان همچنين، تحمل‌پذيري و همزيستي مسالمت‌آميز با احترام متقابل به همه سلايق، اعتقادات و فرهنگ‌ها و اعتماد به يكديگر از ضروريات زندگي دانست.
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تأكيد كرد: همكاري، تفاهم، همزيستي مسالمت‌ آميز و تحمل‌پذيري نقش مهمي در صلح و امنيت دارند. به همديگر احترام بگذاريم به آموزه ‌هاي ديني و اعتقادات يكديگر احترام بگذاريم و با وحدت و همكاري و توسعه و ترويج ارزش‌هاي اخلاقي خشونت‌ها و درگيري‌ها را كاهش دهيم.
وي به وجود شباهت‌هاي غيرقابل انكار عقيدتي بين اسلام و مسيحيت اشاره كرد و گفت: اين شباهت‌ها مي‌تواند اساس يك گفت‌وگوي روشن‌فكرانه بين مسلمانان و مسيحيان باشد. اساس هر دو دين، ايمان به خداي يكتاست وحي و نبوت، نجات و رستگاري، رستاخيز و جهان پس ‏از مرگ از ديگر مشتركات است.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: ما ضمن اينكه به تفاوت‌ها و اختلافات بين اديان احترام مي‌گذاريم، به نقاط مشترك اديان نيز توجه داريم تا بتوانيم با تكيه بر مشتركات، همكاري‌هاي سازنده داشته باشيم.
وي يادآور شد: اگرچه بشر، امروز در دوران كنوني از لحاظ علمي به پيشرفته‌هاي زيادي دست يافته است، ليكن پيشرفتي در زمينه اخلاق نداشته است و ضرورت دارد كه توجه جدي بدان داشته باشد.
ابراهيمي‌تركمان با تأكيد بر اينكه افراط‌گرايي ديني يكي از پيچيده‌‌ترين چالش‌هاي دنياي امروز است، گفت: افراط‌ گرايي ريشه در فهم نادرست از دين و سوء استفاده سياست‌ورزان از آن دارد. نكته‌ اساسي و قابل تأمل در بررسي جريان‌هاي افراط‌گرايي اسلامي، خروج آنها از مسير اعتدال و عقلانيت و تمركز بر فهم نادرست متون مقدس دارد و لذا راهكار اساسي براي مقابله با اين افراط‌ گرايي، جداي از همكاري‌هاي سياسي دولت‌ها، توجه به ريشه‌هاي افراط‌گرايي و اصلاح متون آموزشي در مدارس و دانشگاه‌ها و ترويج آموزه‌هاي صحيح ديني در بين جوامع، خاصه جوانان است.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به پيام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان در اروپا، تأكيد كرد: مسئوليت‌پذيري و نقش رهبران ديني و سياسي در ايجاد صلح و مقابله با گروه‌هاي تروريستي، تكفيري در بحران‌هاي سوريه، عراق و يمن در گرو اقدامات مؤثر در مقابله با خشونت و افراط‌گرايي و توقف كشتار مردم بي‌گناه از جمله زنان و كودكان در كشورهاي عراق، سوريه، بحرين و يمن و پايان اشغالگري‌ها و مداخله خارجي و واگذار كردن حق تعيين سرنوشت به ملت‌ها است.
وي ابراز اميدواري كرد كه سفر هيأت بلندپايه كرواسي به ايران، آغاز خوبي براي همكاري‌ هاي گسترده‌تر و سازنده‌ در جهت نزديكي هرچه بيشتر دو ملت ايران و كرواسي و الگوي مناسبي براي همكاري بين پيروان اديان مختلف در سطح جهان باشد.
نشست مشترك انديشمندان ديني جمهوري اسلامي ايران و كرواسي، روز سه شنبه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور از جمله ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيت‌الله محمدعلي تسخيري، مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام، اسقف اعظم سيبوه سركيسيان خليفه ارامنه تهران و شمال ايران، قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي و حجت‌الاسلام محمدمهدي تسخيري، رييس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عزيز حسنويچ، مفتي اعظم كرواسي، نرمين بوتونيچ، منشي مخصوص مفتي اعظم، توميسلاو كواچ، استاد دانشكده كاتوليك، اينزو رودينيس، دبيركل كنفرانس اسقفان كاتوليك، ونجيامين كوايچ پورنيريه، اسقف كليساي صرب ارتدوكس كرواسي، لوبومير لوبوتينا، اسقف كليساي صرب ارتدوكس كرواسي، دراگوتين ماتاك، رييس انجمن اديان كرواسي و تعدادي از خبرنگاران و تصويربرداران از راديو و تلويزيون كرواسي در محل اين سازمان برگزار شد.
فراهنگ**1355**1027**خبرنگار: علي اكبر قزوينيان**انتشار دهنده:محمدجواد دهقاني

سرخط اخبار فرهنگ