49 درصد زایمان‌ها در ایران با سزارین است

تهران- ایرنا- رییس انجمن علمی مامایی ایران گفت: 49 درصد زایمان ها در ایران به صورت سزارین انجام می شود این درحالی است كه طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی باید فقط 15 درصد زایمان ها به صورت سزارین باشد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر ناهید خدا كرمی روز سه شنبه در حاشیه پانزدهمین كنگره بین المللی زنان و مامایی ایران در جمع خبرنگاران اظهار كرد: طبق استانداردهای بهداشت جهانی 85 درصد زنان باردار می توانند بدون هیچ مداخله ای زایمان طبیعی داشته باشند و 15 درصد باقی در صورت احتمال خطر برای مادر یا جنین باید سزارین شوند.
وی افزود: با اینكه طی سال های اخیر توانسته ایم با اطلاع رسانی به مادران باردار میزان سزارین ها در كشور را كه بالای 50 درصد بود كاهش دهیم اما آمار بالای سزارین در ایران هنوز بالا است و این برای كشور ما كه از نظر پزشكی بسیار پیشرفته است، پسندیده نیست.
خدا كرمی با تاكید بر لزوم كاهش میزان سزارین ها در كشور گفت: برای این منظور لازم است علاوه بر فراهم كردن تجهیزات و زیرساخت های لازم پزشكی، فرهنگ سازی در سطح عمومی بویژه از طریق رسانه ها صورت گیرد.
وی افزود: اكنون 200 مركز خصوصی مشاوره در سراسر كشور برای ارائه آموزش های لازم در خصوص زایمان طبیعی و مشاوره های قبل از بارداری دایر هستند لازم است مادران قبل از بارداری مشاوره های لازم را از این مراكز دریافت كنند.
خداكرمی در خصوص عوارض سزارین اظهار كرد: عوارضی مانند مشكلات ناشی از داروهای بیهوشی و آسیب سیستم ادراری از جمله عوارض سزارین برای مادران و همچنین در صورت انجام سزارین قبل از موعد ممكن است مشكلات ریوی مانند آسم، برای نوزادان ایجاد شود.
پانزدهمین كنگره بین المللی زنان و مامایی ایران از 13 تا 16 مهرماه در مركز همایش های رازی برگزار می شود.
علمی ** 1834**1440
خبرنگار:‌ناهید شفیعی ** دریافت كننده : محمد علی صنایعی **انتشار دهنده: معصومه گلشن