۱۲ مهر ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۰۹
کد خبر: 82254478
۰ نفر
كدام سرطان در ایران صدر نشین است

تهران- ایرنا- رئیس مركز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی، سرطان گوارش شامل مری، معده، پانكراس ( لوزالمعده) ، روده بزرگ ، روده كوچك و كبد دانست و گفت: سرطان گوارش در ایران بالاترین تعداد سرطان را به خود اختصاص داده است.

دكتر اسماعیل اكبری روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینكه سرطان دستگاه گوارش در مردان شایع تر از زنان است، اظهار كرد كه سرطان معده شایع ترین سرطان در مردان و كشنده ترین سرطان در بین مردان و زنان ایرانی است.
اكبری ادامه داد كه سرطان كولون و ركتوم (سرطان روده بزرگ) در زنان و مردان تقریبا مساوی و مقداری در مردان بیشتر است.
وی اظهار كرد كه هنوز تعداد سرطان در ایران نسبت به كشورهای غربی بسیار پایین تر است و تعداد مبتلایان در ایران حدود یك چهارم تا یك پنجم، سرطان های كشورهای غربی است.
رئیس مركز تحقیقات سرطان ادامه داد: هرچند تعداد سرطان ما كمتر از كشورهای غربی است اما سرعت رشد آن متاسفانه زیاد بوده و به تدریج این بیماران در حال افزایش هستند.
اكبری با اشاره به اینكه سرطان ها در ایران مانند اغلب مناطق دنیا خودنمایی بیشتری می كنند، گفت: اگرچه سرطان سومین علت مرگ و میر در كشور است اما در برخی استان ها مرگ و میر ناشی از سرطان ها از حوادث جلو زدنده اند.

** سن عامل فاكتور افزایش سرطان در كشور
رئیس مركز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، سن را مهمترین فاكتور افزایش سرطان اعلام كرد و گفت: حدود 70 درصد رشد سرطان در كشور ما به دلیل افزایش سن است.
اكبری ادامه داد كه بعد از عامل افزایش سن، سایر عوامل خطر مانند استعمال مواد دخانی، چاقی و مصرف غذاهای آماده، موجب افزایش این بیماری در كشور می شوند.
وی با اشاره به اینكه امید به زندگی در كشور حدود 73 تا 74.5 سال در مردان و زنان است، افزود: طبیعتا وارد سن ابتلا به سرطان شدیم و هر سال هم سالمند تر می شویم و به همین نسبت، تعداد مبتلابان سرطان افزایش می یابد.

** استقبال مناسب محققان داخلی و خارجی از كنگره
وی به استقبال مناسب محققان داخلی و خارجی از سومین كنگره بین المللی سرطان دستگاه گوارش اشاره كرد و گفت: بیشترین تعداد مقالات پذیرفته شده از كشورهای خارجی مربوط به آمریكا است و مقالاتی از كشورهایی مانند انگلیس، ایتالیا، آلمان، سوئد، نیوزیلند و هند برای ارائه در كنگره مورد پذیرش قرار گرفته است.
اكبری اظهار كرد: شناخت سرطان ها اهمیت زیادی دارد و سعی می كنیم هرساله كنگره هایی در این زمینه داشته باشیم كه آموزش های لازم به همكاران ارائه شود .
وی افزود: سومین كنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش به همین منظور برگزار می شود و سعی می شود آخرین دستاوردهای علمی و تازه ترین یافته های علمی برای كنترل سرطان های دستگاه گوارش به همكاران در رشته های جراحی، آنكولوژی و رادیوتراپی منتقل شود.
سومین كنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش از 3 تا 5 آذر ماه با حضور صاحب نظران و محققان داخلی و خارجی درسالن همایش دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.
علمی ** 1201 ** 1440
خبرنگار : عبدالكریم جبارپور** انتشاردهنده: معصومه گلشن