كشف 2 اثر سرقتی 'ون گوگ' پس از 14سال

رم - ایرنا - پلیس مالیاتی ایتالیا موفق به كشف دو تابلوی نقاشی مشهور و بسیار گرانبها از 'ون گوگ' كه 14 سال پیش از موزه امستردام به سرقت رفته بود در منزل یك عنصر مافیایی شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری 'كرونوس'، این دو نقاشی مشهور كه در یك پارچه نخی پیچیده شده بودند در خانه یك قاچاقچی مواد مخدر در 'كاستلاماره دی سابیا' در جنوب ایتالیا كشف شدند. این دو اثر مشهور از 'ونسان ون گوگ' نقاش هلندی قرن نوزدهم، كه در ماه دسامبر سال 2002 از موزه آمستردام به سرقت رفته بودند، توسط پلیس مالیایی شهر ناپل كشف و ضبط شدند. پلیس در زمینه عملیات ضد مافیایی و علیه قاچاق مواد مخدر همچنین اموال مافیا را به ارزش ده ها میلیون یورو توقیف كرد.
این دو اثر مشهور با عنوان 'كلیسای اصلاح شده نوئن' و 'نمای ساحل اسخیفنینگن' از سوی پلیس فدرالی امریكا نیز جزو 10 اثر تاپ جرایم هنری جهان قرار گرفته بود. كارشناسان بین المللی پس از كنترل این دو نقاشی، اصل بودن ان را تایید كردند.
این دو نقاشی مشهور در داخل منزل فردی كشف شدند كه در ماه ژانویه گذشته دستگیر شده بود. این عملیات در زمینه تحقیقات در خصوص گروه مافیایی ' كامورا' موسوم به 'اماتو پاگانو' كه در قاچاق بین الملل مواد مخدر فعالیت داشت، بوقوع پیوست.
ون گوگ (1853- 1890 میلادی) یك نقاش سبك 'پست امپرسیونیسم' هلندی بود، كه كارش تأثیر گسترده‌ای بر هنر قرن بیستم داشت. كار او شامل پرتره‌ها، خودنگاره‌ها، مناظر، طبیعت بی‌جان، سروها، مزارع گندم و گل‌های آفتاب‌گردان است. او از كودكی به نقاشی علاقه داشت ولی تا اواخر دههٔ دوم زندگی‌اش نقاشی نكرد. بسیاری از اثار معروف وی در دو سال آخر زندگی‌اش تكمیل شد. وی در یك دهه بیش از 2100 كار هنری تولید كرد كه شامل 860 نقاشی رنگ روغن و بیش از 1300 نقاشی با آب‌رنگ می شود.
اروپام**461
انتشار دهنده :مریم شفیعی

سرخط اخبار جهان