تئاتر خیابانی در ایران بیش از 400 سال سابقه دارد

سنندج- ایرنا- داور جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان گفت: تئاتر خیابانی پدیده هنری وارداتی از غرب نیست و در ایران بیش از 400 سال سابقه دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بهروز غریب پور شامگاه پنجشنبه در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان افزود: در یكی از منابع مكتوب قدیمی كشورمان آداب معركه گیری كه به نوعی تئاتر خیابانی است وجود دارد و این هنر در تاریخ كشورمان وجود داشته است.
وی اضافه كرد: این هنر به عنوان بخشی از فرهنگ و آداب و سنن مردم كشور در گذشته های دور مرسوم بوده و تاكنون حفظ شده است.
وی اظهار كرد: این هنر فاخر بخشی از فرهنگ جامعه ما در گذشته بوده و آثار مكتوبی مربوط به دوران صفویه در مورد آن وجود دارد.
غریب پور گفت: با برگزاری 11 جشنواره تئاتر خیابانی در مریوان این شهر به قطب گردشگری تئاتر در كشور تبدیل شده است.
این هنرمند عرصه تئاتر كشورمان گفت: تئاتر خیابانی مریوان به عنوان پدیده فرهنگی 11 سال استمرار داشته و در این مدت استان هایی مانند همدان و اصفهان از میزبانی جشنواره تئاتر كودك و نوجوان خودداری كرد.
وی اضافه كرد: لازم است برای پاسداری از تلاش ها و زحمات هنرمندان تئاتر خیابانی كشور روز چهار مهر به نام روز ملی تئاتر خیابانی نامگذاری شود.
داوران اصلی این دوره از جشنواره عطاالله كوپار از برجستگان دانشگاهی حوزه تئاتر كشور، بهروز غریب پور از كارگردانان مطرح تئاتر ایران و سعید اسدی دبیر جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان بودند.
در حاشیه این جشنواره یك كارگاه آموزشی تئاتر نیز توسط هیاتی از كشور لهستان برگزار شد. پوستر یازدهمین دوره جشنواره توسط آرام ساعد موچشی از گرافیست های سنندجی طراحی شده بود.
آیین اختتامیه جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان شامگاه پنجشنبه با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پارك زریبار مریوان با معرفی آثار برتر برگزار شد.
یازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان به مدت پنج روز از چهارم تا هشتم مهرماه در این شهر برگزار شد.
در این جشنواره 270 هنرمند در قالب 28 گروه تئاتر از استان های مختلف كشور و سه گروه هنری خارجی نیز از كشورهای ایتالیا، ارمنستان و اقلیم كردستان عراق حضور داشتند.
شهرستان مریوان در 130 كیلومتری غرب سنندج مركز استان كردستان قرار دارد.
3020/6108
**خبرنگار عبدالله رحمانی
** انتشار دهنده: امید بهمنی