۷ مهر ۱۳۹۵،‏ ۲۲:۲۱
کد خبر: 82248306
۰ نفر
عملیات اجرایی طرح شتابگر ملی ایران در قزوین آغاز شد

قزوین - ایرنا - در مراسمی با حضور سورنا ستاری، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری،محمدجواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی و جمعی از مسئولان كشوری و استانی عملیات اجرایی طرح بزرگ شتابگر ملی ایران (چشمه نور) در قزوین آغاز شد.

به گزارش شامگاه چهارشنبه ایرنا، این طرح بزرگ علمی كه با هدف تاسیس نخستین آزمایشگاه ملی مقیاس بزرگ برای تحقیقات بین رشته ای در كشور از سال 89 كلید خورده بود، قرار است در زمین مجاور پارك علم و فناوری استان قزوین احداث شود.
رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی در مراسم آغاز ساخت این طرح كه همزمان با سی و یكمین سفر دولت تدبیر و امید به استان قزوین صورت گرفت، گفت: شتابگر، یك طرح بین رشته ای است كه هر مرتبه آن استفاده خاصی داشته و تنها در علم فیزیك خلاصه نمی شود.
محمدجواد لاریجانی افزود: با تكمیل طرح شتابگر ملی، حدود 4 هزار محقق علمی و فنی از علوم و رشته های مختلف در آن مشغول به فعالیت خواهند شد.
وی اضافه كرد: این طرح پس از تكمیل، درجه علمی كشور را بالاتر برده و تحول بزرگ در بنیه علمی این سرزمین ایجاد خواهد كرد.
لاریجانی ادامه داد: این طرح ابتدا از زمان دولت آقای خاتمی مطرح و سپس با حمایت های مجلس، گرفتن بودجه معین و حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وارد مرحله جدی تر خود شد.
وی با اشاره به اهتمام جدی دولت در حمایت از طرح شتابگر ملی، اضافه كرد: همین كه دولت یازدهم این طرح را از میان دیگر طرح های بزرگ قابل اجرا انتخاب كرد به معنای رویكرد ویژه آن به چنین طرح های علمی در كشور بوده و تا همین زمان هم با این حمایت ها حدود 20 درصد آن عملیاتی شده و كارگاه های آن در تهران و داخل پژوهشگاه در حال فعالیت است.
لاریجانی ادامه داد: در نخستین مرحله از ساخت این شتابگر و در گام نخست، كارگاه های تشكیل شده به قزوین منتقل خواهند شد.
وی با اشاره به موارد استفاده این طرح در تمام رشته های مختلف و كاربرد آن در علوم پزشكی، محیط زیست، كشاورزی، میراث فرهنگی و سایر علوم، افزود: با اجرا و تكمیل این طرح طی چند سال آینده، استان قزوین به یكی از بزرگترین مراكز فعالیت های علمی و فنی در خاورمیانه تبدیل و محققان زیادی نیز در آن جمع خواهند شد.
رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی در ادامه با تقدیر از همكاری ویژه دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین در ساخت شتابگر ملی، گفت: ما نیز در مقابل كمك های بی دریغ این دانشگاه نسبت به همكاری در راه اندازی یك دانشكده جدید در این مركر علمی و پژوهشی تعهد می دهیم.
آغاز عملیات اجرایی طرح شتابگر ملی روز چهارشنبه و همزمان با سفر ریاست جمهوری و اعضای هیات دولت به استان قزوین، انجام شد.
دولتمردان تدبیر و امید از نخستین سفر استانی خود در 24 دی سال 92 تاكنون به استان های خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، خراسان رضوی، زنجان، گلستان، خراسان جنوبی، بوشهر، اصفهان، قم، گیلان، فارس، آذربایجان شرقی، شهرستانهای استان تهران (شهریار، ملارد و قدس، اسلامشهر، ری، رباط كریم و بهارستان)، خراسان شمالی، كردستان، همدان، مازندران، یزد، سمنان، كرمان، آذربایجان غربی، كرمانشاه و كهگیلویه و بویراحمد سفر كرده و قزوین سی و یكمین مقصد كاروان امید است.
حضور در جمع علما و ائمه جمعه، نشست با نخبگان و فعالان اقتصادی، خانواده معظم ایثارگران و شهدا و شركت در شورای اداری مدیران از جمله برنامه های اعلام شده سفر دو روزه دكتر روحانی به استان قزوین است.
7388/8054 * خبرنگار: پریسا نوروزی * انتشار دهند: وحید مقدم سلیمی