۵ مهر ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۲۰
کد خبر: 82244495
۰ نفر
واقعیت های وارونگی ناپذیر ایران در منطقه پربحران

تهران- ایرنا- نگاهی واقعگرایانه به نقش، جایگاه و سیاست های جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه بحران خیز در كنار بازخوانی واقعیت های تاریخی این منطقه، سندی بر واهی بودن ادعای دولت هایی است كه با فرافكنی مسوولیتشان در زمینه گسترش خشونت، افراطی گری و دهشت افكنی، كشورمان را به ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه متهم می كنند.

ایران به عنوان قدرت بزرگ خاورمیانه و غرب آسیا همواره یكی از مهمترین وزنه های تعیین سمت و سوی تحولات و بازیگری غیرقابل انكار در معادلات سرنوشت ساز منطقه بوده است. به رغم خدشه ناپذیری جایگاه ایران، مقام های برخی دولت های پیرامونی بر مبنای اهدافی كوته نظرانه یا به واسطه مداخله گری های فرامنطقه ای، گهگاه موضع گیری هایی ضدایرانی را در پیش گرفته اند.
«شیخ عبدالله بن زاید آل‌نهیان» وزیر امور خارجه امارات متحده عربی روز دوشنبه 29 شهریور در نشست سالانه وزیران در مجمع عمومی سازمان ملل، به طرح اتهام های واهی و تكراری علیه كشورمان پرداخت و گفت: به ‌رغم همه انتظارهای خوش بینانه، از زمان حصول توافق اتمی با ایران، این كشور لحظه ‌ای از تلاش برای ناامن كردن منطقه دست برنداشته است.
طرح این اتهام بی اساس از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل، از سوی مقام های كشورمان بی پاسخ نماند. «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه دیروز یكشنبه (چهارم مهر) به این ادعاها پاسخ داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره بر این باور بوده و هست كه آنچه منطقه را در لبه پرتگاه مصایب و فجایع جبران‌ناپذیر قرار می‌دهد، سیاست‌های حمایتی از تروریسم تكفیری بوده است.
قاسمی با اشاره به لزوم در پیش گرفتن سیاست‌های واقع‌بینانه و ضدخشونت از سوی همه كشورهای منطقه برای عبور از ناآرامی‌های كنونی خاورمیانه گفت: تكرار ادعاهای بی اساس واقعیات تاریخی را تغییر نمی دهد.
طرح اتهام های واهی و بی سند علیه ایران از سوی دولت هایی كه برخی مشوق جنگ افروزی و گروهی عامل خشونت و نفرت پراكنی و افراطی گری به شمار می آیند، پربسامد بوده است. چندی پیش بود كه سخنگوی وزارت امور خارجه، ادعاهای مقام های سعودی علیه نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در منطقه را بی اندازه تكراری و ملال انگیز خواند. این بار اما سخنگوی دستگاه دیپلماسی، واقعنگری و رجوع به واقعیت های تاریخی را شاهدی بر بی اساس بودن ادعاهای تكراری جنگ افروزان دانسته است. در این خصوص چند نكته لازم به یادآوری است؛
1- یكی از نمودهای واقعی و آشكار ایجاد بی ثباتی در سطح منطقه یا نظام بین الملل، تجاوز نظامی یك كشور به كشور دیگر است. بر اساس واقعیت های تاریخی، ایران در تاریخ معاصر یعنی چند صد سال گذشته هرگز به قلمرو كشوری دیگر دست اندازی نكرده و آغازگر هیچ جنگی نبوده است. این در حالی است كه كشوری چون عربستان سعودی با تنها 84 سال سابقه به عنوان یك دولت، ضمن دامن زدن به اختلاف های مرزی با همسایگان، تجاوز به یمن را در كارنامه خود به ثبت رسانده است.
2- این روزها كه گروه های تروریستی آرامش و امنیت منطقه را به مسلخ خشونت و دهشت گری برده اند، دیگر حمله نظامی، تنها مصداق بحران سازی نیست بلكه حامیان مالی و سیاسی گروه های تروریستی، عامل اصلی ایجاد و گسترش ناامنی منطقه به شمار می روند؛ دولت هایی كه خود نسل های گوناگون گروه های افراطی مسلح از القاعده تا داعش را در دامان اهداف ویرانگر خود پرورده اند و چالشی امنیتی را نه فقط در منطقه بلكه در سطحی جهانی پدید آورده اند.
این دولت ها افزون بر حمایت از گروه ها تروریستی به ویژه در عراق و سوریه، تجاوز به یمن و كشتار مردم بی دفاع این كشور، مداخله گری سیاسی در كشورهایی چون لبنان و نیز تنش زایی، نفرت پراكنی، ترویج وهابیت و ... خاورمیانه را به ورطه ناامنی كشانده اند و حال ایران را به ایجاد بی ثباتی در منطقه متهم می كنند.
نكته مهم دیگر اینكه همكاری و ارتباط صمیمانه دولت هایی چون سعودی با رژیم صهیونیستی به عنوان مهمترین عامل ناامن سازی منطقه و نماد تروریسم دولتی، خود موجب كوچ آرامش و ثبات از منطقه خاورمیانه شده است. این حامیان تروریسم دولتی در حالی ایران را به ناامن كردن منطقه متهم می كنند كه جمهوری اسلامی هرگز موجودیت این رژیم جعلی را به رسمیت نشناخته و خواهان اعاده حقوقی مردم فلسطین است.
3- رویكرد اعلامی و اعلانی تهران همواره مبتنی بر مبارزه با خشونت و تروریسم بوده است. جمهوری اسلامی ایران به صورت مستمر حسن همجواری با دیگر كشورها، جلوگیری از مداخله بازیگران خارجی در منطقه، تحقق مردمسالاری و تعیین سرنوشت ملت ها به دست خودشان را دنبال و از دولت های منتخب در كشورهایی منطقه حمایت كرده است.
جمهوری اسلامی ایران حتی پیش از توافق هسته ای -كه در مظان اتهام تنش زایی در منطقه بود- هیچگاه عامل ناامن كردن منطقه نبوده است. اگرچه تصویر نادرست و غیرصلح آمیز از ایران پیش از توافق هسته ای، دستاویزی برای ایران هراسی بعضی از دولت های منطقه و رژیم صهیونیستی قرار گرفته بود و بی تدبیری های دولت پیشین هم به این مساله دامن می زد، اما دشمنان كشور هرگز نتوانستند سندی از تلاش ایران برای ناامن سازی منطقه و اثبات ادعای خود ارایه كنند.
در زمان حاضر كه دولت تدبیر و امید بانگ اعتدال را از تریبون سازمان ملل برمی آورد و تعهد خود به تعامل سازنده و صلح خواهی را در عمل و در قالب سندی چون برجام به اثبات رسانده، ادعاها ضدایرانی یادشده بی بنیادتر و بی سندتر از همیشه می نماید. اینها واقعیت های تاریخی است كه هرگز وارونه سازی آن امكانپذیر نخواهد بود و بر ادعاهای بی اساس حامیان خشونت، ناامنی و دهشت افكنی خط رد می كشد.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
خبرنگار: اعظم حمیدپور**انتشاردهنده: فرشته ذبیحیان**پژوهشم**9275**9279