آموزش بازنويسي متون نمايشي نياز مربيان كانون پرورش فكري

تهران- ايرنا- كارگردان نمايش شلبي تنها نرو، با بيان اينكه دوره هاي آموزش بازنويسي متون نمايشي بايد براي مربيان كانون برگزار شود، گفت:‌ مربيان كانون در بيشتر موارد براساس كتاب‌هاي داستاني موجود در كتابخانه‌ها دست به بازنويسي‌ مي‌زنند كه اغلب اين تجربه‌ها نيز چندان موفق نبوده است.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگي ايرنا از اداره ‌كل روابط عمومي و امور بين‌الملل كانون پرورش فكري، ساغر لطفي‌نژاد معتقد است كه آنچه مراكز را در توليد يك اثر نمايشي دچار مشكل مي‌كند انتخاب متن مناسب براي مخاطب كودك و نوجوان است و تنها مربياني كه توانايي نگارش متون نمايشي را دارند، مي‌توانند متني متناسب با جشنواره‌هاي كانوني بنويسند.
وي با اشاره به اهميت متن نمايش‌نامه و اينكه نمايش عروسكي تلفيقي از هنرهاي مختلف همچون مجسمه‌سازي و نقاشي است و پيوند محكمي با ادبيات دارد، افزود: متن خوب و ارزشمند نمايشي، مي‌تواند روي كيفيت آثار توليد شده تاثير مستقيم داشته باشد.
لطفي نژاد با بيان اينكه متن‌هاي نمايشي مناسب براي مخاطب كودك و نوجوان و هماهنگ با اهداف و موضوع‌هاي مورد توجه كانون بسيار سخت يافت مي‌شود، در مورد شيوه‌ برگزاري اين جشنواره نيز گفت: عضو محور بودن يكي از بحث‌هاي مهم جشنواره نمايش عروسكي است و اين موضوع مي‌تواند نقاط مثبت بسيار زيادي داشته باشد.
وي افزود: در اين شيوه زمان نقش سازنده‌اي دارد چرا كه كمبود وقت مربي فعاليت نمايش عروسكي را تحت تاثير قرار مي‌دهد و مي‌تواند روند روبه‌ رشد اين شيوه‌ ارزشمند را با مشكلاتي همراه سازد.
كارگردان نمايش عروسكي شلبي تنها نرو يادآور شد: يكي از تكنيك‌هاي مورد علاقه مراكز، به دليل كتابخانه‌اي و كم‌ هزينه بودن در ساخت دكور و عروسك، بن‌ راكوي روميزي است.
به گفته وي تئاتر كاغذي نيز به دليل در دسترس بودن ابزار، خلاقيت بالا در اجرا، كم هزينه و كتابخانه‌اي بودن بسيار مورد توجه مراكز است.
وي اضافه كرد: آنچه در توليد آثار نمايشي در استان تهران مدنظر قرار گرفته است نگاهي وراي تربيت بازيگر است و تلاش مي‌شود در فرايند توليد نمايش در مراكز اعضا پيش از گذشته خود را براي زندگي اجتماعي آماده كنند، با كتاب بيشتر انس بگيرند و به كار گروهي علاقه‌مند شوند.
نمايش شلبي تنها نرو از مركز شماره 10 كانون تهران، داستان لاك‌پشتي مهربان و بي‌اعتماد به نفسي را بيان مي‌كند كه كنار بركه با دوست خيالي‌اش زون و دو مرغابي زندگي مي‌كند اما به خاطر كند بودنش اكي و كواك همان دو مرغابي، هميشه سر به سرش مي‌گذارند و اين تمسخرها باعث شده شلبي از خودش راضي نباشد و سر خورده شود.
هفدهمين جشنواره‌ نمايش عروسكي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان ششم تا هشتم مهرماه در ساري برگزار مي‌شود.
فراهنگ**1883**1027**دريافت كننده: مريم جلوداران**انتشار دهنده:محمدجواد دهقاني

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش