۵ مهر ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۲۰
کد خبر: 82244493
۰ نفر
بحرین: جلسه محاكمه شیخ عیسی قاسم به 24 اكتبر موكول شد

تهران – ایرنا- دادستان بحرین امروز (دوشنبه) اعلام كرد كه جلسه محاكمه شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین به 24 اكتبر (3 آبان) موكول شده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی از بحرین، هارون الزیانی دادستان بحرین در صفحه خود در توئیتر نوشت: دادگاه جنایی بحرین امروز با بررسی پرونده شیخ عیسی قاسم و دو متهم دیگر تصمیم گرفت تا چهارمین جلسه محاكمه وی را به خاطر حضور شاهدان به 24 اكتبر موكول كند.
نخستین جلسه محاكمه شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین 27 جولای (6 مرداد) بدون حضور وی آغاز شد.
پیشتر٬ دادستانی كل بحرین اعلام كرده بود با اینكه شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین به گفته یكی از وكلای ایشان به دلیل بیماری در جلسات بازجویی و محاكمه حضور نداشت اما حكمی كه درباره ایشان صادر می شود حضوری تلقی می شود.
رژیم آل خلیفه بحرین سه ماه پیش با هدف تشدید اقدامات سركوبگرایانه علیه مخالفان و در اقدامی غیر انسانی، تابعیت شیخ عیسی قاسم را لغو كرد، از آن زمان بحرینی ها با برگزاری تجمع مقابل منزل وی، حمایت خود را از این رهبر دینی اعلام كرده اند.
علمای بحرین پیشتر با صدور بیانیه ای از حكومت بحرین خواستند تا در محاسباتش تجدید نظر و بر مبنای عقل و حكمت رفتار كند و با لغو محاكمه های باطل و اتخاذ راه حل، منافع همه بحرین و سرنوشت خود و ملت را در نظر بگیرد.
حاج شیخ عیسی احمد قاسم درازی بحرانی معروف به شیخ عیسی قاسم ٬عالم برجستهٔ شیعه و رهبر شیعیان بحرین و رهبر معنوی انقلاب بحرین است.
پس از آغاز انقلاب 25 بهمن بحرین در سال 1389، او در عمل رهبر این انقلاب شد. سخنرانی های او و خطبه های جمعه اش نقش تعیین كننده ای در انقلاب دارد.
در جریان انقلاب بحرین، وزارت دادگستری این كشور نامه ای توهین آمیز علیه وی منتشر كرد تا محبوبیتش را در میان مردم بسنجند ٬مردم نیز چهارم شهریور 1390 نماز جمعه را در سراسر بحرین تعطیل كردند و تنها نماز شیخ قاسم برگزار شد.
پس از آن كه حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین مخالفانش را اندك خواند، به دعوت شیخ عیسی قاسم تظاهراتی با عنوان «لبیك یا بحرین» با حضور بیش از نیم میلیون نفر در منامه برگزار شد.
این تظاهرات بزرگ ترین تجمع تاریخ كشور بحرین بود كه بیش از 50٪ بحرینیان در آن حضور داشتند، به طوری كه راهپیمایی «همه پرسی» خوانده شد و این نخستین باری بود كه خود شیخ عیسی قاسم در تظاهرات شركت می كرد.
بحرین از 14 فوریه سال 2011 شاهد اعتراضات مردمی علیه رژیم آل خلیفه است. مردم بحرین خواستار اصلاحات، برخورداری از آزادی، عدالت و روی كار آمدن حكومت منتخب در كشور خود هستند.
خاورم**9365**2041**مترجم: رضا میرزائی**انتشار دهنده: سید شاهپور حسینی

سرخط اخبار جهان