استاندار فارس: دانشگاهها، گسترش مرزهاي دانش و فن را دنبال كنند

شيراز- ايرنا- استاندار فارس گفت: دانشگاه ها بايد، گسترش مرزهاي دانش و فن را به عنوان يكي از مهمترين وظايف خود در دستور كار داشته باشند و با جديت آن را دنبال كنند.

به گزارش ايرنا سيد محمد علي افشاني، دوشنبه در آيين بازگشايي دانشگاه هاي شيراز افزود: بحث تعليم و تربيت نبايد در دانشگاه به شكل ساده انجام شود بلكه دانشگاه هر روز بررسي كند كه گستره دانش و فن كجاست و سعي كند آن را توسعه دهد.
وي ادامه داد: اگر درمقطعي كاركرد دانشگاه ها فقط به شكل تئوري موثربود امروز اين كاركرد بدون تلفيق دانش و فن ممكن نيست و فناروي، تكنولوژي و ساخت محصول به نيازهاي امروزي جامعه تبديل شده است.
او گفت: دانشگاه بايد ببيند جامعه چه نيازي دارد و بعد براي آن نياز چه پاسخي مي تواند داشته باشد.
استاندار فارس اظهاركرد: علاوه بر اين، دانشگاه ها بايد در بحث تربيت نيروي انساني كه زيربنا، مبنا و محور توسعه محسوب مي شود به عنوان يك وظيفه مهم با جديت ورود كنند.
افشاني، با اشاره به نقش دانشگاه در ايجاد تغيير در نگرش و رفتار بشر افزود: نقدي كه امروز به عنوان يك نياز جامعه وجود دارد از دانشگاه وارد جامعه شده و دولت تدبير و اميد نيز از نقد به خوبي استقبال كرده است.
وي ادامه داد: البته مبناي نقد بايد صحيح باشد و بر اساس اطلاعات درست انجام شود زيرا نقدي كه مبناي آن اطلاعات دروغ و كذب باشد در حقيقت تهمت است.
او گفت: بايد اجازه داد كه نقد انجام شود زيرا تا نقد نباشد هيچ جامعه اي روي سعادت را نخواهد ديد و دولت هم نياز دارد كه نقد شود تا بتواند اشكال و ايرادهاي خود را رفع كند و مانع عقب افتادگي جامعه شود.
استاندار فارس، در بخش ديگري از سخنان خود، با اشاره به تقارن هفته دفاع مقدس و ايام بازگشايي مدارس و دانشگاهها افزود: در مقطعي عده اي در ميدان هاي نبرد از همه هستي خود گذشتند و خون پاكشان را نثار كردند تا استقلال كشور و تماميت ارضي آن محفوظ بماند و امروزاين ماهستيم كه بايد در مسير پاسداشت خون آن عزيزان و استقلال كشور كه مباني آن علم و دانش است گام برداريم.
افشاني ادامه داد: اگر ديروز آنها با نثار خون خود استقلال كشور را رقم زدند، از تماميت ارضي كشور دفاع كردند و عامل سربلندي و افتخار امروز ما شدند، نسل امروز بايد بداند كه براي پاسداشت خون آنها بايد در عرصه علم آموزي تلاش كند چرا كه در دنياي امروز، استقلال به معني توانمندي در عرصه علم و دانش و تحقيق و پژوهش است.
استاندار فارس گفت: در دنياي امروز كاملا مشهود است كه داشتن توانايي با دانايي امكان پذير است و اين دانايي است كه لازمه استقلال و هويت است و در اين زمينه آموزش و پرورش و دانشگاه نقش اصلي را بر عهده دارند.
وي افزود: اينكه گفته مي شود، مُركب و جوهر قلم انديشمندان افضل از خون شهداست به اين دليل است كه امروز پاسداشت خون شهدا تنها با توانايي علمي، توسعه دانش و علم و فناوري امكان پذير است.
او ادامه داد: بنابراين مي توان گفت كه لازمه استقلال كشور و به ويژه استقلال سرزميني، استقلال علمي است.
استاندار فارس، نظام تعليم و تربيت در هر جامعه اي را با توجه به سطح آن بيانگر ميزان پيشرفت و توسعه آن كشور دانست و گفت: امام علي (ع) در توصيف جامعه جاهلي آن را جامعه اي با مردمي تحقير شده، مرعوب، هراسان و ترسناك مي داند كه در آن عالمان دهانشان بسته و جاهلان تكريم مي شوند.
افشاني گفت: در نقطه مقابل در جوامع مدني و توسعه يافته، عالمان تكريم مي شوند اما دهان جاهلان بسته نمي شود بلكه آنها تربيت مي شوند و از غرق شدن نجات مي يابند.
وي اضافه كرد: انسان ها در جامعه آزاد و توسعه يافته از طريق نظام تعليم و تربيت تلاش مي كنند كه ديگران را از غرق شدن در جهل، گمراهي، كينه و خشم نجات دهند چرا كه همه اينها عامل سقوط انسان هاست.
استاندار فارس ادامه داد: انساني كه آزاد مي انديشد تنها شادي را مي تواند ببيند اما انسان هاي اسير و انسان هايي كه دهها بند و زنجير براي زندگي دنيوي به پاي خود بسته اند هيچگاه نمي توانند، به سوي سراي سعادت پرواز كنند.
افشاني افزود: بنابراين نظام تعليم و تربيت اگر به فكر نجات انسان ها باشد آن نظام يك نظام كار آمد است و حاصل آن براي جامعه مفيد خواهد بود.
وي بيان كرد: اگر تاريخ را خوب بنگريم مشاهده مي كنيم كه تمام دستاوردهاي بشر مربوط به جوامعي است كه در آن دانشمندان تكريم مي شوند، تكريم نه به اين معنا كه در مقابل آنها تعظيم كنيم بلكه يعني بها دادن به انديشه دانشمندان و پذيرش نظر آنها.
افشاني گفت: نظام تعليم و تربيت اگر بتواند انسان را چنان تربيت كند كه آزاد باشد، اين انسان آزاد هم خلاق، هم مبتكر، هم سازنده و هم به آينده اميدوار خواهد بود و اين وظيفه نظام تعليم و تربيت ماست.
استاندار فارس، در بخش ديگري از سخنان خود، در مورد دستاوردهاي دولت تدبير و اميد گفت: همه مي دانيم كه دولت يازدهم در شرايطي كشور را در دست گرفت كه تورم بيش از 40 درصد بود در حالي كه امروز تورم تك رقمي شده است.
او ادامه داد: اين كار در شرايطي انجام شد كه درآمد نفتي دولت به يكباره از حدود 100 ميليارد دلار در سال به 25 ميليارد دلار كاهش يافت و كشور با مشكلات بسياري مواجه شد.
وي افزود: همچنين دولت تدبير و اميد موفق شد كه رشد اقتصادي كشور را از منفي 6.8 درصد به مثبت برساند و براي نخستين بار بعد از سال 1331 تراز تجاري كشور را مثبت كند.
افشاني، با اشاره به كاهش حدود چهار درصدي ميزان بيكاري در كشور افزود: با وجود تمام اين اقدام ها و حتي كاهش ميزان بيكاري، مساله اشتغال تمام دستاوردهاي دولت را زير سوال برده چرا كه در هر خانواده حداقل يك نفر بيكار است كه دولت تلاش مي كند مساله اشتغال را به هر شكل ممكن حل كند.
او افزود: البته رفع مشكل اشتغال تنها وظيفه دولت نيست و تمام اركان حاكميت به ميزاني كه ظرفيت حاكميت و منابع مالي را در اختيار دارند بايد پاسخگوي اشتغال مردم باشند.
استاندار فارس، در مورد هجمه هاي گسترده عليه برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) هم گفت: كساني كه برجام را نقد مي كنند، يك بار اعلام كنند كه اگر توافق برجام را نمي پذيرفتيم بايد چه مي كرديم؟
افشاني افزود: دولت با اجراي برجام توانست كشور را از انزواي بين المللي كمرشكن خارج كند.
استاندار فارس بيان داشت: نگراني ما از اقدام تخريبي برخي به اين دليل است كه آنها باعث ترويج ياس و نا اميدي در جامعه شوند وگرنه همه مشكلات با تدبير دولتمردان ما حل خواهد شد.
وي ادامه داد: عده اي مي گويند كه آمريكا قابل اعتماد نيست، نظر دولت هم همين است و دولت هم هيچگاه نگفته كه آنها قابل اعتماد هستند، ملت هم هيچگاه به آنها اعتماد نمي كند، اما در يك مبارزه اي كه انجام مي دهيم ضمن اينكه مراقب هستيم و اعتماد نمي كنيم بايد تلاش كنيم كه از جامعه جهاني فاصله نگيريم.
او افزود: از اينكه دشمنان ما اهل خيانت و ضربه زدن هستند هيچگونه ترديدي نيست اما بايد با آگاهي نسبت به اين موارد بكوشيم تا كشور به طور كامل از انزوا خارج شود تا بتوانيم با تكيه بر توانايي داخل در مسير توسعه و پيشرفت حركت كنيم.
خبرنگار: سارنگ عبداللهي ** پرويندخت پاردسويي شيرازي
6122 /6118

سرخط اخبار استان‌ها