ضرورت همكاری دفاعی ایران و پاكستان اجتناب ناپذیر است/ به دوستی با ایران افتخار می كنیم

اسلام آباد - ایرنا - رئیس دانشگاه دفاع ملی پاكستان وابسته به ارتش این كشور معتقد است كه تقویت همكاری ایران و پاكستان به عنوان دو كشور همسایه و قدرتمند منطقه به ویژه در زمینه های دفاعی، بسیار حائز اهمیت و ضرورتی اجتناب ناپذیر است است.

سپهبد نذیر احمد بات در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، ضمن تبریك هفته دفاع مقدس به مردم و تمام نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، گفت: ایران و پاكستان نیازمند تقویت همكاری در حوزه های دفاعی و نظامی هستند و آموزش های متقابل دفاعی و نظامی، تولیدات دفاعی مشترك، تبادل فناوری و تمرین های مشترك نظامی و دفاعی می تواند بخشی از زمینه این همكاری ها باشد.
دانشگاه دفاعی ملی پاكستان وابسته به ارتش این كشور است كه دانشجویان مقاطع عالی و دكترا از ارتش های مختلف جهان در رشته های علوم و فنون دفاعی را تعلیم می دهد. دانشجویایی از ایران نیز در این دانشگاه شناخته شده پاكستان مشغول تحصیل هستند.
وی گفت: شخصا معتقدم و امیدوارم كه كه این گسترش دامنه همكاری های دفاعی-نظامی ایران و پاكستان باید هر چه زودتر انجام شود.
'ایران و پاكستان روابطی بسیار دوستانه و برادرانه دارند و دیدار اخیر میان نواز شریف نخست وزیر پاكستان و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه سازمان ملل، گام بلند دیگری در جهت تحكیم این روابط محسوب می شود.'

** تقویت روابط دفاعی ایران و پاكستان باید در تمام ملاقات های دوجانبه مطرح شود
رئیس دانشگاه دفاع ملی پاكستان با اشاره به اینكه در ملاقات اخیر سران دو كشور، درخصوص ضرورت گسترش همكاری های دفاعی نیز صحبت شده است، گفت: به عنوان عضوی از خانواده جامعه دفاعی پاكستان، معتقدم در تمام ملاقات های میان مقام های عالی رتبه ایران و پاكستان، همكاری های دفاعی میان دو كشور باید مطرح شود و مورد تاكید قرار گیرد.
سپهبد نذیر احمد بات افزود: ایران و پاكستان با چالش ها و تهدیدهای مشابهی نظیر تروریسم مواجه هستند و امروز گروه تروریستی داعش به خطر بزرگ و جدی برای تمام منطقه تبدیل شده است. تقویت همكاری های تجاری، اقتصادی، سیاسی، نظامی و دفاعی میان دو كشور همسایه، علاوه بر محكم كردن پایه های روابط دوجانبه، موجب تقویت توانمندی های هر دو كشور برای مقابله با چالش ها و تهدیدهای خواهد شد.

** خواستار افزایش تبادل دانشجو با ایران هستیم
رئیس دانشگاه دفاع ملی پاكستان در بخشی دیگر از این گفت و گو با اشاره به اینكه این دانشگاه، به عنوان مهم ترین دانشگاه وابسته به ارتش پاكستان، دانشجویانی در مقاطع عالی از بسیاری از كشورها اروپایی، آمریكا، آسیایی و آفریقایی دارد، تاكید كرد: ایران و پاكستان در حوزه علوم دفاعی و نظامی تبادل دانشجو دارند و ما خواستار افزایش میزان این تبادل دانشجویی با ایران هستیم.
'ایران و پاكستان دو كشور دوست و برادر هستند و ما ضمن اینكه علاقمند به پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه دفاع ملی هستیم، خواستار آموختن از ایران و دوستانی ایرانی خود نیز هستیم. ایران به عنوان یك كشور متمدن با تاریخی كهن، تجارب و توانایی های زیادی دارد و به عنوان مثال، می توانیم در فن و هنر مذاكره، از ایران بیاموزیم.

** هیچ مانعی نمی تواند ایران را از رسیدن به خواسته هایش بازدارد
سپهبد نذیر احمد بات در بخشی دیگر از این گفت و گو، با اشاره به سختی هایی كه ایران در طول مسیر پیشرفت پشت سر گذاشته است، اظهار داشت: هیچ عاملی در جهان نمی تواند ایران را از دستیابی به خواسته های مشروع این كشور بازدارد و این یك حقیقت است.
وی افزود: ایران روزهای سخت زیادی را پشت سر گذاشته اما مردم این كشور با حفظ وحدت و انسجام ملی، توانستند بر تمام مشكلات فائق آیند.
ریئس دانشگاه دفاع ملی پاكستان به مذاكرات هسته ای ایران با قدرت های جهان اشاره كرد و گفت ایران با هنر دیپلماسی توانست پرونده هسته ای را در نهایت به یك توافق برساند.
سپهبد نذیر احمد بات گفت: ایران و پاكستان ممكن است بر سر موضوع ها اختلاف نظرهایی داشته باشند، اما آنچه مهم است، روابط عمیق و ریشه دار دو كشور است كه ریشه در تاریخ و مشتركات فراوان دارد. ایران همواره در كنار پاكستان بوده و ما به روابط با ایران افتخار می كنیم.
وی تاكید كرد: ایران و پاكستان با توجه به روابط نزدیك و دوستانه ای كه دارند، می توانند به امنیت و ثبات منطقه كمك كنند. ما باید به عنوان دو كشور قدرتمند جهان اسلام، همواره در كنار هم بمانیم و برای وحدت جهان اسلام تلاش كنیم.
آساق**1723
انتشار دهنده: محمدرضا منافی