محرم امسال 50 هزار مبلغ دینی به سراسر كشور اعزام می شوند

تهران-ایرنا- معاون امور فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی از اعزام 50 هزار مبلغ دینی در ماه محرم به سراسر كشور خبر داد كه در یكصد هزار منطقه به تبلیغ مسائل دینی می پردازند.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا حجت الاسلام حسین روحانی نژاد روز دوشنبه در یك نشست خبری با اعلام برنامه های تبلیغی ماه محرم اظهار داشت: بسیاری از این مبلغان در روستاها و شهرستان ها به تبلیغ می پردازند و برخی از آنها در طول ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) وظیفه تبلیغ دینی را در چند نقطه از یك روستا یا شهر به عهده دارند.
وی افزود: بیش از پنج هزار نفر از خواهران حوزه های علمیه نیز آمادگی تبلیغ در نقاط مختلف را دارند و سازمان تبلیغات اسلامی آمادگی دارد تا در روزهای آغازین ماه محرم مبلغانی را به هیات های مذهبی و نهادهای فرهنگی اعزام كند.

** 43 درصد از هیات ها در مسجد برگزار می شود
روحانی نژاد با بیان نتایج یك پیمایش آماری از 21 هزار هیات مذهبی گفت: بیش از 91 هزار هیات مذهبی در سازمان تبلیغات اسلامی ثبت شده و این پیمایش به صورت مشاهده ای، ضمن ارزیابی از عملكرد 21 هزار هیات به نتایجی جالب دست یافت كه مربوط به برنامه های هیات های در سال 94 است.
وی افزود: بر اساس نتایج این پیمایش 43درصد از هیات های مذهبی در مساجد برگزار شده، 23درصد از عزاداری ها در حسینیه، 13درصد در تكایا، 10درصد در منازل و پنج درصد بقاع متبركه بوده است.

** اجرای برنامه های قرآنی در40 درصد از هیات ها
معاون سازمان تبلیغات اسلامی اضافه كرد: بر اساس نتایج به دست آمده 40درصد از هیات ها برنامه های قرآنی داشتند كه نسبت به سال های گذشته شاهد رشد برنامه های قرآنی در هیات ها بوده ایم.
وی افزود: برنامه های دعا و زیارت در 56 درصد از هیات ها برگزار شده، بیان احكام شرعی در 38درصد مورد توجه بوده، مناجات در 15درصد از هیات ها برگزار شده و 56درصد نیز به نماز ظهر عاشورا به طور ویژه اهتمام داشته اند.

** 31درصد از هیات ها بدون سخنرانی برگزار می شود
روحانی نژاد در بخشی از این آمار به برگزاری سخنرانی در 69درصد از هیات ها اشاره كرد و گفت: نداشتن سخنران در 39درصد از هیات ها موضوع مهمی است. چون یكی از بخش های مهم هر هیات بیان معارف دینی و سیره اهل بیت(ع) است و مسئولان هیات ها باید در این زمینه توجهی ویژه داشته باشند.
وی در پاسخ به سوالی درباره نظارت بر محتوای هیات های مذهبی گفت: نگاه سازمان تبلیغات به برنامه های هیات ها یك نگاه ایجابی است و هیچگاه نگاه سلبی نداریم و اگر مساله ای نیز مطرح باشد به صورت تذكر برای مسئولان هیات ها بیان می شود.

** نظرات مردم درباره هیات ها شنیده می شود
معاون سازمان تبلیغات اسلامی از ارائه پیشنهادهای مردمی برای اصلاح برنامه های برخی هیات های مذهبی استقبال كرد و گفت: مردم می توانند هرگونه نظر و پیشنهادی را به سامانه 09650 اعلام كنند.
وی از هیات هایی كه بدون مجوز سازمان تبلیغات فعالیت می كنند، خواست تا ضمن مراجعه به سازمان تبلیغات شهر خود نسبت به ثبت هیات اقدام كنند.
روحانی نژاد همچنین گفت: هیات های مذهبی می توانند در سامانه طوبی ثبت نام كنند كه این سامانه شامل بانك اطلاعات تشكل های دینی و سازمان های فرهنگی كشور است و فعالیت های هیات های مذهبی در این سامانه منعكس می شود.
وی از موسسه ادبیات هلال وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان منبعی برای مداحان و ذاكران اهل بیت(ع) یاد كرد كه ضمن انتشار اشعار، مراثی و نوحه های ایام ماه محرم، در مناسبت های مختلف نیز نوحه هایی را به زبان های فارسی، عربی و آذری روی این سایت قرار می دهد.
وی تعداد هیات های فعال در سطح كشور را 51 هزار هیات اعلام كرد و افزود: این هیات ها معمولا در طول سال فعال هستند و بقیه هیات ها در ماه های محرم و صفر و همچنین سایر مناسبت های مذهبی فعال هستند.

** سطح بندی مداحان
معاون سازمان تبلیغات اسلامی درباره طرح سطح بندی مداحان اهل بیت(ع) گفت: هدف از اجرای این طرح ساماندهی و ارتقاء بخشی به ذاكران اهل بیت(ع) است. چون برخی از مداحان صدای خوب دارند ولی با فنون مداحی آشنا نیستند و بعضی دیگر فنون مداحی را می شناسند ولی بر اشعار مناسب تسلط ندارند.
وی افزود: مداحان باید علاوه بر آشنایی با فنون مداحی و دستگاه های موسیقی، مباحثی همچون مقتل و تاریخ اسلام را بدانند و لذا دوره های آموزشی و كارگاه هایی از سوی آموزشكده های وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی در سراسر كشور برگزار می شود.
روحانی نژاد همچنین گفت: در این طرح مداحان در چهار سطح مداح، ذاكر، ستایشگر و پیرغلام سطح بندی می شوند.

** نقش هیات های مذهبی در كاهش آسیب های اجتماعی
روحانی نژاد از فعالیت 91 هزار هیات مذهبی در سراسر كشور سخن گفت و با اشاره به اهمیت تاثیرگذاری هیات های مذهبی در مسائل اجتماعی اظهار داشت: سازمان تبلیغات اسلامی كار مشتركی را با وزارت كشور آغاز كرده و به همین منظور یك ابلاغیه مناسبتی به تمام بخشداری ها، فرمانداری ها و دفاتر سازمان تبلیغات اسلامی فرستاده شده تا هیات های مذهبی در كاهش آسیب های اجتماعی بیش از گذشته فعال شوند.
وی افزود: اگر مسئولان هر هیات مذهبی بتوانند یك اختلاف خانوادگی را به صلح و صفا تبدیل كنند در آن صورت از وقوع ده ها هزار طلاق جلوگیری خواهد كرد و در سایر آسیب های اجتماعی نیز این هیات ها بسیار تاثیرگذار خواهند بود.
این مقام مسئول افزود: كارگاه های آموزشی برای هیات های مذهبی در سطح كشور برگزار می شود تا مسئولان هیات ها، مبلغان و مداحان با مدیریت فرهنگی و اجرایی هیات ها، مقتل شناسی، آسیب شناسی مداحان، علوم و فنون مداحی و سایر حوزه ها آشنا شوند.

** برگزاری هزار همایش برای محتوابخشی به هیات های مذهبی
معاون سازمان تبلیغات اسلامی گفت: هزار همایش برای مبلغان، مسئولان هیات های مذهبی و كانون مداحان در نظرگرفته شده كه تقریبا نیمی از این همایش ها در نقاط مختلف كشور برگزار شده و تا ابتدای ماه محرم بقیه همایش ها نیز برپا خواهد شد.
وی محتوابخشی از سوی مداحان و واعظان را در هیات ها ضروری دانست و گفت: برگزاری این همایش ها كه در 400 شهرستان انجام می شود، در راستای محتوابخشی به هیات های مذهبی و همچنین زدودن پیرایه هایی است كه برخی از دشمنان تلاش دارند تا معارف مذهبی را به گونه ای دیگر جلوه دهند.

** توصیه های فرهنگی و سیاسی به هیات های مذهبی
روحانی نژاد از برپایی نمایشگاه های فرهنگی برای تامین اقلام تبلیغاتی هیات ها در نقاط مختلف كشور خبر داد و برخی از توصیه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را برای هیات های مذهبی برشمرد.
وی خواستار توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر شعار سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل» شد و تبیین جایگاه ولایت فقیه و نقش ولی فقیه در مدیریت و مهار بحران ها را مهم برشمرد و گفت: دشمنان تلاش دارند تا با توطئه به تخریب این جایگاه پرداخته و موضوع جدایی دین از سیاست را مطرح كنند.
معاون سازمان تبلیغات اسلامی افزود: بیان سیره عملی و فضایل اهل بیت(ع)، تبیین فرهنگ مقاومت و ضرورت دفاع از حرم اهل بیت(ع) و قدردانی از شهدای مدافع حرم، تحلیل علمی مسائل خرافی و عرفان های نوظهور دروغین از جمله مطالبی است كه می توان در منبرها بیان كرد.
وی از توجه به اهمیت اقامه نماز جماعت سخن گفت و اصلاح قرائت نماز را از جمله مسائلی دانست كه هیات ها می توانند در این ایام به آن بپردازند و افزود: هیات ها حضور مردم به ویژه جوانان از مراسم عزاداری را در مساجد، حسینیه ها و تكایا مغتنم شمرده و بر انجام واجبات مانند نماز، خمس، امر به معروف و نهی از منكر و اخلاص تاكید كنند.
روحانی نژاد به بعضی از سفارش های رهبر معظم انقلاب اشاره كرد و گفت: لزوم افزایش جمعیت، تكریم زن در جامعه، اهمیت تحكیم خانواده و مقابله با تخریب جایگاه خانواده (طلاق)، ترویج سبك زندگی اسلامی مانند ساده زیستی و قناعت و همچنین مقابله با سبك زندگی غربی مانند تجمل گرایی از مسائل مهمی است كه هیات ها می توانند به آن بپردازند.

** حوزه سیاست خارجی و هیات های مذهبی
وی بیان اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب را در حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از دیگر توصیه های سیاسی دانست و گفت: حمایت از مظلومان به ویژه مردم غزه، فلسطین، عراق، سوریه، میانمار، بحرین، آفریقای مركزی و تجاوزات آل سعود به مردم بی دفاع یمن مورد توجه مبلغان و واعظان باشد.
این مقام مسئول توجه به وضعیت فرهنگی منطقه را ضروری دانست و گفت: هیات ها باید به نقاط ضعف و قوت، حساسیت های موجود، آداب و سنن اقوام مختلف توجه كنند و با جلوگیری از هرگونه بدعت، خرافه و آسیب های نوظهور در عزاداری ها، یكپارچگی و همدلی را میان مسئولان و عموم مردم ترویج كنند و از هر گونه اقدامی به منظور تضعیف وحدت میان شیعه و اهل سنت جلوگیری كنند.
وی خواستار رفع مهجوریت قرآن شد و به مبلغان و هیات های مذهبی سفارش كرد تا در سخنرانی ها به آیات قرآن و روایات اهل بیت(ع) استناد كنند تا توجه مردم بر روی معارف و مفاهیم آیات قرآن در سطوح مختلف افزایش یابد.

** گروه های سیاسی در هیات ها جایگاهی ندارند
روحانی نژاد با اشاره به عملكرد سیاسی برخی هیات های مذهبی گفت: سیاست سازمان تبلیغات اسلامی پیروی از ولایت فقیه است تا بیانات رهبر معظم انقلاب را سرلوحه برنامه های خود قرار دهد و لذا جزو هیچیك از جناح ها و گروه ها قرار نمی گیرد و هیچ حمایت یا تخریبی نسبت به گروه های سیاسی ندارد.
وی افزود: سازمان تبلیغات اسلامی قرار گرفتن در یك حزب یا گروه را به هیات ها توصیه نمی كند ولی ممكن است در یك هیاتی از سوی یك مداح یا سخنران اظهارنظری صورت بگیرد.
روحانی نژاد درباره میزان تاثیرگذاری هیات های مذهبی در رفتار اجتماعی و فرهنگی مردم و مسئولان در پاسخ به خبرنگار ایرنا گفت: در دهه محرم نه تنها شیعیان و اهل سنت(ع) كه اقلیت های دینی نیز در مراسم عزاداری شركت می كنند و همه مردم و مسئولان پیام امام حسین(ع) را از زبان واعظان و سخنرانان می شنوند.
معاون سازمان تبلیغات اسلامی افزود: وظیفه ما فقط تبلیغ پیام های دینی است و عمل كردن به دستورات دینی وظیفه شركت كنندگان در این برنامه هاست.

** آشنایی با ستاد ساماندهی
روحانی نژاد با بیان فعالیت های سازمان تبلیغات اسلامی در ماه محرم و ایام عزاداری سید و سالار شهیدان(ع) گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی را موظف كرده تا ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت های مذهبی را تاسیس كند و این ستاد در 240 شهرستان فعالیت دارد و مصوبات آن نیز برای سایر سازمان ها لازم الاجراست.
وی از پنج هزار و 700 اقدام از سوی این ستاد در سراسر كشور خبر داد و گفت: اعضای این ستاد در سطح ملی شامل رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات است.

** كارآمدترین راهكار برای مقابله با جبهه كفر
معاون سازمان تبلیغات اسلامی با بیان این كه ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت های مذهبی همه ساله در آستانه ماه محرم الحرام بیانیه ای صادر می كند، به جزییاتی از بیانیه امسال اشاره كرد.
وی اظهار داشت: از آنجایی كه هیات های مذهبی با كاركردهای مثبتی كه دارند؛ به خودی خود، كاهش دهنده آسیب های اجتماعی هستند، از این جهت هیات های حسینی با شاخصه های دینی- مذهبی، عقلانی- عاطفی، جهادی و عاشورایی؛ كارآمدترین راهكار جهت مقابله با جبهه كفر و نفاق، و دفاع از حریم مرزهای امنیتی- اعتقادی است.
وی الگوگرفتن هیات های مذهبی از سبك زندگی اهل بیت (ع) را ضروری دانست و گفت: هیات های انقلابی كه دغدغه ترویج و تبلیغ مظلومیت اهل بیت(ع) را دارند، همسو با سبك زندگی آنان، از اسراف و تبذیر دوری كرده و با تاكید بر مصرف داخلی، سبب بالندگی بیشتر تولید و ترویج اقتصاد مقاومتی می‌شوند.
روحانی نژاد از 14 نكته در این بیانیه یاد كرد و بر اهمیت شناخت و معرفت هر چه بیشتر مخاطبین با سنت و سیره اهل بیت(ع) و تلاش برای حسینی شدن و حسینی ماندن عزاداران حضرت ابا عبدالله(ع) تاكید كرد.
فراهنگ**1003**1027**خبرنگار: محمدرضا جعفرملك**انتشار دهنده:محمدجواد هقانی

سرخط اخبار فرهنگ