حوزه گردشگری با 1750 پروژه پیشران برنامه ششم توسعه است

تهران - ایرنا - رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: حوزه گردشگری با 1750 پروژه با اعتباری معادل 40 هزار میلیارد تومان، به عنوان محرك و پیشران برنامه ششم توسعه اقتصادی دولت است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، این مطلب را مسعود سلطانی فر روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت ششم مهر ماه روز جهانی گردشگری كه با حضور حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رییس جمهوری و جمعی از مسئولان و فعالان صنعت گردشگری در مركز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد، عنوان كرد.
وی افزود: ظرفیت مهم گردشگری نقش مهمی در توسعه اقتصادی كشور دارد، از همین رو به عنوان مطالبه ملی مردم، در صدر برنامه های دولت قرار گرفته است.
معاون رییس جمهوری گفت: اشتغالزایی برای 140 هزار نفر ظرف دو سال آینده با استفاده از ظرفیت های صنایع دستی و برنامه ریزی برای اجرای سه پروژه مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی، وظایف سترگ این سازمان برای توسعه است.
سلطانی فر ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی اصلی گردشگری كوشیده است ضمن شناسایی دقیق و تحلیل مسائل موجود با نگاه به سند چشم انداز 20 ساله و فرامین رهبری و سیاست های دولت، برنامه های مختلفی را در قالب چهار راهبرد اصلی اجرا كند.
سلطانی فر تصریح كرد: مورد اول تلاش برای جذب گردشگر خارجی است به نحوی كه با همین نرخ رشد میانگین 10 درصد در سه سال گذشته كه بیش از دو ونیم برابر میانگین جهانی است، گردشگران خارجی را جذب خواهیم كرد و امیدواریم با این برنامه تعداد گردشگران خارجی از آمار كنونی پنج میلیون و 200 هزار نفر به 20 میلیون نفر تا سال 1404 برسد.
وی افزود: ایجاد امكانات اقامتی مناسب و هتل سازی، توسعه گردشگری الكترونیك و فناوری اطلاعات و استفاده مطلوب از همه ظرفیت های گردشگری اعم از تاریخی، سلامت، مذهبی و طبیعت گردی سه بخش راهبردی دیگر مد نظر است.
سلطانی فر تاكید كرد: امروز در مجموع بیش از 820 هتل یك تا پنج ستاره در حال ساخت است كه از این تعداد، 170 هتل توسط بخش خصوصی ساخته می شود؛ در دو سال اخیر 35 هتل چهار و پنج ستاره ساخته شده و برای تكمیل 70 هتل دیگر با نظر مساعد رییس جمهوری، 800 میلیارد تومان از منابع بانكی و صندوق توسعه دریافت كرده ایم.
رییس سازمان میراث فرهنگی عنوان كرد: بعد از برجام نزدیك به 20 مورد مذاكره با سرمایه گذاران خارجی و به طور مشخص دو گروه سرمایه گذار از تركیه و آلمان برای ساخت 25 هتل پنج ستاره در پنج سال آینده داشتیم و به تفاهم رسیده ایم.
وی ادامه داد: در حوزه صدور روادید فرودگاهی نیز زمان استفاده از این روادید برای اتباع 190 كشور افزایش یافته و صدور ویزای الكترونیك تا پایان سال جاری عملیاتی می شود.
معاون رییس جمهوری گفت: مهمترین اثر توسعه گردشگری در تقویت و پیوندهای فرهنگی جامعه تجلی می یابد و در بعد داخلی موجب اشاعه فرهنگ تحمل و مدارا می شود، در بعد خارجی نیز موجب صلح طلبی ملت ها را پدید می آورد. از این رو روز گردشگری سند دوستی ملت ها است؛ روزی كه تنازع جای خود را به تفاهم می دهد.
وی ادامه داد: انتخاب شعار «گردشگری برای همه» بدون تبعیض سلامت و تبعیض جنسیتی در دنیایی پر از تبعیض ها و تفاوت ها، تصمیمی درست است كه امسال به عنوان شعار سال گردشگری انتخاب شده است.
سلطانی فر گفت: انتظار داریم كه سازمان میراث فرهنگی با همكاری فعالان بخش خصوصی و صاحبنظران دانشگاهی، تهیه طرح جامع توسعه گردشگری را تا پایان سال 95 برای تصویب تقدیم دولت كند و از طرف دولت نیز عوامل لازم برای توجه همه دستگاه ها برای تقویت گردشگری صادر شود تا برای اولین بار در تاریخ كشور برنامه جامع گردشگری به دور از سلایق شخصی سامان یافته و زمینه مشاركت جدی بخش خصوصی را فراهم سازیم.
معاون رییس جمهوری همچنین در ابتدای سخنان خود به هفته دفاع مقدس نیز اشاره و ضمن نامیدن این دوره به عنوان درخشان ترین دوره سیاسی ایران، بر حفظ دستاوردهای این حركت عظیم و عزت آفرین مردمی تاكید كرد و ثبت ملی 21 مكان به عنوان یادمان های دفاع مقدس را كوششی از جانب این سازمان برای پاسداشت رویداد بزرگ خواند.
به گزارش ایرنا روز جهانی گردشگری هر سال 27 سپتامبر برابر با ششم مهر ماه در دنیا و در ایران هر ساله پنجم مهر این مراسم با حضور مسئولان و فعالان بخش گردشگری برگزار و از آن به نام آغاز تقویم سالانه گردشگری كشور یاد می شود.
فراهنگ ** 3079 ** 1071 * خبرنگار: علی اسدی *انتشاردهنده: امید غیاثوند