مطالعه چهار كاروانسرای خراسان رضوی برای ثبت جهانی

سبزوار- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: چهار كاروانسرا در شهرستانهای سبزوار و داورزن واقع در غرب خراسان رضوی برای ثبت جهانی كاروانسراهای راه ابریشم مورد مطالعه و تحقیق هیات پژوهشی بین المللی قرار می گیرد.

محمود رضا سلیمانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این كاروانسراها شامل مهر، زعفرانیه، مزینان و رباط سنگ كلیدر است كه قابلیت ثبت جهانی كاروانسراهای راه ابریشم را دارد.
وی اظهار كرد: در بازدید گروه پژوهشی بین المللی استفانومونگلی و لورنزوكوتپاس از ایتالیا به همراه معاونت میراث فرهنگی و كارشناسان خراسان رضوی از رباط های مسیر راه ابریشم این منطقه، چهار كاروانسرای مذكور برای بررسی بیشتر جهت ثبت جهانی تعیین شدند.
سلیمانی خاطرنشان كرد: راه ابریشم شاهراه و شریان اصلی ارتباط شرق و غرب در عصر باستان بود و قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد می‌رسد.
وی با بیان اینكه این جاده تاریخی از چین شروع شده و از مسیر آسیای میانه وارد ایران می شد، افزود: سرخس، سبزوا، قومس و شهرری با این راه به هم متصل می شدند و سپس از غرب ایران به آسیای صغیر و اروپا می رفت.
سبزوار دارای 16 كاروانسرا شامل 11 كاروانسرای برون شهری و 5 كاروانسرای درون شهری است و هزار و 200 اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در این شهرستان وجود دارد كه تاكنون 160 مورد آن در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.
مركز شهرستان 320 هزار نفری سبزوار در 230 كیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.
8145/7500/6012 خبرنگار: حمید دلاوری هروی** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینی