۴ مهر ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۴۴
کد خبر: 82242539
۰ نفر
سيب سميرم؛ ثبات در قيمت و كاهش در توليد

سميرم، اصفهان- ايرنا- اوايل برگريزان و شروع ديگر باره پائيز سيب و سيب چيني هم در وادي هزار چشمه رونقي دوباره مي گيرد.

عده اي درگير برپاكردن دكه هاي سيب در اين سو و آن سوي خيابان هاي اصلي و بيرون شهر هستند و برخي ديگر سبدها و جعبه هاي پُر و خالي سيب را اين طرف و آن طرف مي برند.
سرماي هواي بامدادان اين روزهاي سميرم هم كه از راه رسيده و كارگران سيب چين بايد هر صبحگاهان، هفت صبح نشده، در باغ هاي سيب حاضر باشند و اگر دستانشان يخ نبندد و ياري كند مشغول چيدن سيب شوند تا غروب شود و به خانه ها يشان برگردند.
كارگراني كه علاوه بر جوانان و اهالي خود سميرم از ديگر استان هاي كشورمان از جمله آذربايجان غربي، كردستان، سيستان و بلوچستان و كهگيلويه و بويراحمد را نيز شامل مي شوند.
به هر روي جُنب و جوشي در شهرها، روستاها و باغ هاي سيب به چشم مي آيد كه هر چند با ادامه خشكي و خشكسالي و كمبود آب، از ساليان كمي دورتر كمتر است اما همچنان كليدواژه «سيب و سيب چيني» را بر سر زبان و بازار و معيشت مردم سرپا نگهداشته تا باغدار دست رنج ماه ها زحمت خود را برگيرد و ثمره باغش را برچيند.
ثمره اي كه امسال هم دست كم در نرخ و قيمت فروش، تفاوتي با سال قبل ندارد و اين در حالي است كه قطع درختان در بسياري از مزاع و باغ ها با ادامه خشكسالي بويژه در دشت جنوب و حنا در شرق و بخشي از باغ هاي شمال سميرم به عينه قابل مشاهده و هويداست.
كارشناس مسئول باغباني و زراعت جهاد كشاورزي سميرم در اين باره گفت : برآورد برداشت امسال سيب در انواع رد، گلدِن و گلاب بهاره و پاييزه سميرم به حدود 220 هزار تن خواهد رسيد و اين يعني اين ميزان به طور متوسط حدود 70 تا 80 هزار تن از سال هاي قبل كمتر است.
كيارش سامي در گفت و گو با ايرنا افزود : بخشي از اين كاهش توليد به اعلام ابتداي سال مديريت جهاد كشاورزي سميرم به استان باز مي گردد كه گفته شد 13هزار و 700هزار هكتار از مجموع 22هزار هكتار باغ شهرستان با تنش شديد آبي و خشكي مواجه است.
به گفته اين مسئول، اين اعلام تنش با وجود بي بارشي و كم بارشي به افت كيفيت و كاهش حجم توليد انجاميد اما همچنان ميزان برداشت و برآورد برداشت سيب بالاست.
وي درباره قيمت فروش سيب درختي نيز به خبرنگار ايرنا گفت: متاسفانه قيمت امسال نيز همچون سال گذشته تفاوتي نداشته است.
كارشناس باغباني و زراعت جهاد كشاورزي سميرم قيمت سيب درجه يك را يكهزار و 500 تومان و سيب درجه دو را 500 تومان در باغ عنوان كرد و افزود: سيب هاي متوسط و ميانه نيز به قيمت يكهزار تومان در هر كيلو به فروش مي رسد.
اين مسئول جهاد كشاورزي درباره صادرات اين محصول به ساير كشورها نيز توضيح داد: طبق تجربه ساليان اخير همواره صادرات سيب داشته ايم اما سياست هاي منطقه اي نيز در ميزان و كم يا زياد شدن صادرات موثرند.
به گفته سامي، پيش بيني مي شود امسال افزون بر 30 تا 40هزار تن سيب توليدي و مرغوب سميرم به ساير كشورها صادر شود.
صادراتي كه با نشان سيب سميرم مي روند تا معرف و مبلغ اين محصول خوش عطر و طعم در ديگر كشورها باشند.
اما در همين زمان و در همين شهرستان آن چيزي كه بيشتر بر سر زبان كشاورزان و باغداران است پرداخت نشدن غرامت بيمه كشاورزي سال گذشته است كه با وجود قول هاي مسئولان همچنان خبري از پرداختش نيست و عددي به بزرگي 170 ميليارد ريال را روي دست بيمه محصولات كشاورزي گذاشته است.
گ/7147/ 6022 ** گزارش : محمود افشاري * انتشار:عمادي**

سرخط اخبار استان‌ها