فازدوم شبكه ملی اطلاعات دهه فجر رونمایی می شود/ ساماندهی پیام رسان های خارجی

تهران-ایرنا- معاون محتوای مركزملی فضای مجازی با اشاره به افتتاح فاز نخست شبكه ملی اطلاعات گفت:وزارت ارتباطات در تلاش است تا مرحله دوم شبكه ملی اطلاعات را در دهه فجر و مرحله سوم را سال آینده راه اندازی كند.

به گزارش خبرنگارعلمی، امیرخوراكیان امروز شنبه در نشست خبری با بیان اینكه همه متولیان مصمم هستند كه شبكه ملی اطلاعات به طور جدی و به دور از بازی های سیاسی و كارهای غیركارشناسانه پیگیری شود، افزود:الزامات فرهنگی این شبكه از مهمترین اولویت های این معاونت است كه به عنوان سند تدوین شده و به طور جدی آن را پیگیری می كنیم.
معاون محتوای مركزملی فضای مجازی با اشاره به اینكه مركز ملی فضای مجازی نقش نظارتی خود را به طور جدی ایفا خواهد كرد، بیان داشت: مرحله به مرحله مستندات فنی از وزارت ارتباطات اخذ خواهد شد.
خوراكیان اظهار كرد كه شبكه ملی قفل شده بود و اصلا كار پیش نمی رفت اما در دوره جدید فعالیت شورای عالی فضای مجازی قفل شكسته و مرحله اول این شبكه راه اندازی شد.
فاز نخست شبكه ملی اطلاعات هفتم شهریور ماه با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بهره برداری رسید.
یكی از اهداف راه‌اندازی شبكه ملی اطلاعات این است كه كاربران ایرانی در سطح كشور بتوانند در هر زمان و مكانی و با هر نیازی به این شبكه دسترسی داشته و از ظرفیت‌های آن برای انجام خواست ارتباطی خود استفاده كنند.
محورهای سه فاز نهایی این شبكه ملی به شرح زیر است:

1. فاز نخست دسترسی به خدمات
خدمات دولت الكترونیك و سایر خدمات دیجیتال، خدمات ویدئویی داخلی در كشور، دسترسی به اینترنت، انواع خدمات نوین از قبیل پرداخت موبایل.
2. فاز دوم
خدمات ویدوئویی HD داخلی با هزینه مقرون به صرفه در كلان‌شهرها، خدمات الكترونیكی عمومی.
3. فاز سوم
خدمات ویدئویی HD و خدمات ابری پهن باند، داخلی با هزینه مقرون به صرفه در شهرهای بزرگ.

** پیام رسان های خارجی ساماندهی می شوند
معاون محتوای مركزملی فضای مجازی با اشاره به اینكه سند ملی ساماندهی پیام رسان های خارجی آماده طرح در شورای عالی فضای مجازی است، افزود: حمایت از پیام رسان های داخلی و ساماندهی پیان رسان های خارجی از اولویت های اصلی این سند است.
وی ادامه داد كه بر این اساس، پیام رسان ها با هماهنگی و اخذ مجوز و در چارچوب مقررات و ضوابط جمهوری اسلامی اقدام به فعالیت می كنند.
خواركیان افزود:درشرایط فعلی پیام رسان های متعددی آمادگی حضور براساس قانون كشور را دارند كه ما منتظر تصویب این سند هستیم تا نحوه فعالیت آنها به دقت مشخص شود.
وی گفت:صیانت هویت فرهگی،اعتماد سازی، صیانت از حقوق شهروندی، حفظ حریم خصوصی و توسعه و تسهیل تولید محتوی از مهمترین سیاست های این سند است.

** پیگیری 15 رویكرد جدید در حوزه فضای مجازی
خواركیان با اشاره به اینكه در دوره جدید فعالیت این معاونت 15 رویكرد جدید و اولویت موضوعی را دنبال خواهیم كرد، گفت: سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی برخط ، برنامه ملی فعالیت تشكل های فضای مجازی، آموزش عمومی و فرهنگ سازی و پیوست فرهنگی از جمله رویكردهای جدید ان مجموعه است .
وی اظهار كرد: این چهار سند آماده طرح در شورای عالی فضای مجازی است.
خوراكیان ادامه داد:صیانت از كودكان و نوجوانان در فضای مجازی، فضای مجازی ایمن، سالم و مفید و نهضت تولید محتوا، الزامات فرهنگی شبكه ملی اطلاعات از دیگر اولویتهای مهم این مجموعه در دوره جدید است.
معاون محتوای مركزملی فضای مجازی ادامه داد: خط و زبان فارسی در فضای مجازی، كتابخانه های دیجیتالی و بانك های الكترونیكی، آسیب های اجتماعی در فضای مجازی بازی های رایانه ای از دیگر رویكردهای جدید این معاونت است.
معاون محتوای مركز ملی فضای مجازی به مهمترین فعالیت های این مركز در دوره جدید فعالیت خود اشاره كرد و گفت: توسعه فعالیت های بخش خصوصی ، نگاه فرصت محور به فضای مجازی و انجام فعالیت های به هنگام و متناسب با مناسبت ها از مهمترین فعالیت های این معاونت در دوره جدید بود.
وی به حمایت از فعالیت بخش خصوصی در این حوزه اشاره كرد و گفت: برای فعالیت های بخش خصوصی نقش جدی قائل شدیم و با تصویب این طرح اتفاقات خوبی در زمینه تسهیل از فعالیت تشكل ها در حوزه فضای مجازی رخ خواهد داد.
خوراكیان تاكید كرد كه با اجرای شدن این طرح برخی از موانع و مشكلات تشكل های مردمی برطرف می شود و می توان از این ظرفیت به نحو مطلوب تری استفاده كرد.
وی به تهیه بسته آموزشی ویژه مبلغین دینی اشاره كرد و گفت: با توجه به نزدیك شدن ایام محرم و افزایش فعالیت های تبلیغات دینی و برگزاری محافل فرهنگی درصدد تهیه این بسته فرهنگی هستیم.این بسته فرهنگی در قالب كتاب همیار مبلغ در 6 فصل تهیه و در اختیار مبلغان دینی قرار خواهد گرفت.
**1201**1440
** خبرنگار: عبدالكریم جبارپور** انتشاردهنده: معصومه گلشن