وزارت بهداشت و بنیاد شهید برای ساخت بیمارستان توانبخشی تفاهمنامه امضا كردند

تهران - ایرنا - وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ساخت و توسعه بیمارستان‌های توانبخشی تفاهمنامه همكاری امضا كردند.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، بر اساس تفاهمنامه همكاری كه امروز-شنبه 3 مهر- در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با حضور سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت و حجت الاسلام محمد علی شهیدی، رئیس بنیاد شهید بین وزارت بهداشت و بنیاد شهید امضا شد، این دو دستگاه اجرایی در زمینه گسترش خدمات توانبخشی، درمانی، آموزشی و تحقیقاتی برای ارائه خدمات سرپایی، بستری و جامعه محور با اولویت جانبازان و ایثارگران تفاهم كردند.
بر این اساس وزارت بهداشت مجوزهای لازم را برای تاسیس بیمارستان‌های توانبخشی در بنیاد شهید صادر می‌كند و این مراكز با همكاری دانشگاه های علوم پزشكی در استان‌ها و موسسه ایثار وابسته به بنیاد شهید اداره می شوند و علاوه بر هم افزایی این دو دستگاه در اداره این مراكز، نظارت عالی بر كیفیت خدمات این مراكز نیز به عهده وزارت بهداشت است.
مراكز توانبخشی وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران با اعتباری بالغ بر 500 میلیارد تومان به تدریج در مراكز همه استان‌های كشور ساخته می‌شود و تاكنون 10 مركز از این تعداد به اتمام رسیده و تا پایان امسال پنج مركز نیز نیز افتتاح می شود.
علاوه بر جانبازان و خانواده های شهدا، همه بیماران ضایعات نخاعی، قطع عضو، افراد دچار سكته های مغزی و قلبی، بیماران ارتوپدی می‌توانند از خدمات بیمارستانها و مراكز توانبخشی بنیاد شهید استفاده كنند.
بر اساس این تفاهمنامه، مراكز توانبخشی بنیاد شهید مبتنی بر نظام ارجاع از خدمات مراكز اورژانس،خدمات پاراكلینیك، جراحی و بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان‌های عمومی دانشگاه‌های علوم پزشكی و خدمات بهداشتی- درمانی استفاده می‌كنند.
همچنین تعرفه خدمات این مراكز بر اساس مقررات بیمارستان‌های دانشگاه‌های علوم پزشكی است كه در صورت عقد قرارداد با بیمه‌های تكمیلی بر اساس شرایط توافقی اعمال می شود.
وزارت بهداشت در این تفاهمنامه متعهد شد كه برای تامین اعتبارات مورد نیاز برای تكمیل و تجهیز این مراكز توانبخشی از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی اقدام كند.
اجتمام(3)**3063** 1569
خبرنگار:افشین شاعری - انتشار دهنده: علی حبیبی

سرخط اخبار جامعه