چین رادار كوانتومی با قابلیت شناسایی اجسام رادارگریز ساخت

پكن - ایرنا - یك شركت چینی از ساخت نوعی سامانه راداری كوانتومی خبر داده كه قادر است به راحتی اجسام رادارگریز و هواپیماهای پیشرفته جنگی آمریكا را كه قابلیت رادارگریزی دارند، شناسایی كند.

به گزارش ایرنا، این شركت چینی افزوده است كه با استفاده از این رادار می تواند هواپیماهای «استیلث» آمریكا را از فاصله ۱۰۰ كیلومتری مورد شناسایی قرار داده و مختصات پروازی آنها را ارزیابی نماید.
گفته می شود كه این رادار در واقع بر اساس نظریات آلبرت انیشتین ساخته شده است كه می توان اشیای شبح وار را از فاصله های دور شناسایی كرد.
شركت الكترونیكی «سی یی تی سی» چین كه از جمله 10 شركت برتر دست اندركار صنایع نظامی این كشور محسوب می شود، می گوید كه این سامانه راداری می تواند اطلاعاتی از اشیای مختلف را كه در فاصله های بسیار دور قرار دارند به وضوح در اختیار نهادهای ذیربط قرار دهد.
پیش از این آمریكا، ‌كانادا، آلمان و انگلیس چنین آزمایش هایی را انجام داده اند اما شركت چینی مدعی است كه رادار ساخت این كشور از آنها پیشرفته تر می باشد.
تارنمای «بییزینس اینسایدر» گزارش كرده است كه آژانس تحقیقات دفاعی آمریكا پیشتر سرمایه گذاری را با همكاری شركت لاكهید مارتین انجام داده تا چنین سامانه های راداری كوانتومی را كه ویژه ارائه اطلاعات است، بسازد اما در این باره جزییات زیادی منتشر نكرده است.
شركت چینی در تارنمای خود آورده است كه سامانه راداری «تك شبكه ای نوری» این كشور می تواند اطلاعات مربوط به شی را به شكلی قابل توجهی برجسته كند و این برای اهداف نظامی بسیار اهمیت دارد.
«ما شیائو سونگ» از محققان دانشگاه «نن جینگ» در جنوب شرق چین می گوید كه این سامانه را مورد بررسی قرار داده و تاكنون به هیچ گزارشی با چنین وضوحی برخورد نداشته است.
وی افزود: در حال حاضر سامانه های راداری كوانتومی چنین اطلاعاتی ارائه می كنند اما نمی توانند اشیا را از فاصله های ۱۰۰ كیلومتری ردیابی كنند.
این سامانه راداری در واقع مانند «شبكیه چشم» و یك شبكه نورافشانی و نورپردازی عمل می كند كه قادر است اشیای قرار گرفته در فواصل دور را تشخیص داده و شكل، اندازه، موقعیت و سرعت آنها را مشخص كند.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان