ملاقات نمایندگان ایران و عربستان پیش از نشست اوپك

تهران-ایرنا- پایگاه خبری بلومبرگ آمریكا به نقل از سه منبع اعلام كرد، ایران و عربستان سعودی یك هفته پیش از برگزاری نشست غیررسمی اوپك در الجزایر با یكدیگر دیدار كردند.

به گزارش روز جمعه گروه اقتصادی ایرنا به نقل از بلومبرگ، سه منبع آگاه كه خواستند نامشان فاش نشود به این پایگاه خبری گفتند، به منظور افزایش آمادگی ها برای مذاكرات غیررسمی وزرای نفت سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) و روسیه در الجزایر، ایران و عربستان سعودی به همراه قطر در وین مقر این سازمان با یكدیگر گفت و گو كردند.
قرار است وزیران كشورهای عضو اوپك در حاشیه اجلاس مجمع بین‎المللی انرژی كه از ٢٦ تا ٢٨ سپتامبر (پنج تا هفت مهرماه) در الجزایر برگزار می شود، گردهم می آیند. انتظار می رود، هدف برگزاری این نشست احیای طرح فریز نفتی و توافق در مورد تثبیت تولید جهانی نفت باشد.
بلومبرگ اعلام كرد، مذاكرات رو در روی ایران و عربستان سعودی به عوان 2 عضو مهم اوپك و رقیب منطقه ای نشان می دهد كه تلاش ها برای رسیدن به توافق با وجود تردید و بدبینی بازار نسبت به آن، همچنان ادامه دارد.
قیمت های نفت در ماه سپتامبر (11 شهریور تا 9 مهر) با توجه به بدبینی بازار به حصول توافق در نشست الجزایر وزرای نفت اوپك، كاهش بیشتری پیدا كرد.
2 تحلیلگر از مجموع 23 تحلیلگری كه با بلومبرگ مصاحبه كرده اند، معتقدند؛ نشست هفته آینده اوپك بدون رسیدن به توافق، پایان خواهد یافت.
میخائیل لینچ رئیس موسسه تحقیقاتی انرژی استراتژیك و تحقیقات اقتصادی آمریكا در وینچستر ماساچوست گفت: ممكن است شاهد تغییر دیدگاه عربستان سعودی باشیم.
وی افزود: این اقدام (گفت و گوی ایران و عربستان سعودی پیش از نشست الجزایر) احتمال دستیابی به توافق در نشست غیررسمی اتی اوپك را افزایش می دهد.
به گزارش ایرنا، اعضای اوپك در نشست ماه آوریل (فروردین) این سازمان در دوحه كه روسیه نیز در آن شركت داشت، نتوانستند در مورد فریز تولید نفت و حمایت از سطح قیمت ها به اجماع برسند.عربستان سعودی به بهانه نپیوستن ایران به این توافق، با آن مخالفت كرد.
ایران با لغو تحریم های هسته ای در ژانویه (دی 94 ) سال گذشته میلادی ، به طور مكرر اعلام كرده است كه تا پیش از افزایش سطح تولیدش به چهار میلیون بشكه در روز، هیچ توافقی در مورد فریز تولید را نخواهد پذیرفت.
بیژن زنگنه وزیر نفت در این زمینه تصریح كرده است: ایران مسئول آشفتگی فعلی بازار جهانی نفت نیست، زیرا در زمان وقوع بی ثباتی، صادرات نفت ایران تنها حدود یك میلیون بشكه در روز بوده است. به همین خاطر انتظار داریم كشورهایی كه ثبات را به هم ریخته بودند نقش و سهم خود را در برگرداندن ثبات به بازار ایفا كنند.
بلومبرگ نشست چهارشنبه آینده ایران و عربستان سعودی در وین مقر اوپك را نشانه آخرین تلاش ها در دیپلماسی سراسیمه ای دانست كه در چارچوب آن شاهد دیدار مقامات اوپك در كشورهای مختلف از پاریس و مسكو تا كشورهای خاورمیانه بوده ایم.
محمد باركیندو دبیركل اوپك در تلاش برای دستیابی به اجماع در نشست آینده اوپك، اوایل ماه سپتامبر (اواسط شهریور) از ایران و قطر دیدن كرد.
ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دوم سپتامبر (12 شهریور) تاكید كرد: كشورهای تولیدكننده نفت می توانند برای رسیدن به توافق بر اختلافات خود فایق آیند.
جیمی وبستر از مركز سیاست جهانی انرژی در دانشگاه كلمبیای نیویورك گفت: با توجه به اینكه تولید نفت ایران به سطح پیش از تحریم رسیده، احتمال دستیابی به توافق، اكنون بیش از هر زمان دیگری است.
آبیشك دشپانده تحلیلگر ارشد انرژی در بانك ناتیكسیز لندن گفت: فشار فزاینده ارزانی نفت ممكن است به عربستان سعودی كه با كسری بودجه مواجه است، این انگیزه را بدهد كه برای حمایت از سطح قیمت ها با اعضای دیگر اوپك هم صدا شود.
بنا به اعلام بلومبرگ، با این حال همچنان موانعی سر راه حصول توافق وجود دارد كه از آن جمله می توان به تنش میان عربستان سعودی و ایران در جنگ های نیابتی سوریه و یمن اشاره كرد.
بلومبرگ، رقابت تولیدكنندگان نفت برای افزایش سهم بازار را نیز از دیگر موانع اجماع بر سر فریز تولید نفت دانست كه در چارچوب آن عربستان سعودی تولید خود را به بالاترین سطح رسانده و عراق نیز تلاش می كند كه ظرفیت تولید خود را افزایش دهد.
بانك آمریكایی سیتی گروپ نیز از بی میلی كشورهای اوپك برای توافق با روسیه خبر داد و علت آن را نبود تضمین برای پایبند بودن روسیه به تعهداتش عنوان كرد.
اقتصام **1063**1601** مترجم : رفعت كرمی مهر انتشاردهنده : شهناز حسنی