تحقق اقتصاد مقاومتی درگرو همراهی مردم، وحدت قوا و باروری ظرفیت های داخلی است

اراك - ایرنا - دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری گفت: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی؛ همراهی لایه های مختلف مردمی، وحدت قوای سه گانه و باروری امكانات و ظرفیت های داخلی را می طلبد.

به گزارش ایرنا، سردار سرلشكر رحیم صفوی روز جمعه در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه در مصلای بیت المقدس اراك افزود: اقتصاد مقاومتی بدون حضور هدفمند و برنامه ای مردم و شكل گیری گفتمان موثر بین قوا و بخش های مختلف جامعه امكان موفقیت كامل را نمی یابد.
وی ادامه داد: 70 درصد اقتصاد كشور در عرصه كشاورزی و صنعتی در اختیار دولت است و اگر دولتمردان نیمی از ظرفیت ها را به مردم واگذار كنند و برای فعال سازی كارگاه های تعطیل و نیمه تعطیل به شكل تعاونی حمایت های لازم از مردم صورت بگیرد و تسهیلات هدفمند در پشتیبانی از این برنامه ها ارایه شود، شرایط اقتصادی كشور در مدت زمان كوتاه با تغییرات مشهود همراه می شود.
دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری بیان كرد: آنچه باعث پیروزی ایران در جنگ تحمیلی شد، بهره گیری از ظرفیت ولایت فقیه و رهبری داهیانه امام خمینی (ره) در كنار اتحاد و یكپارچگی قوای پایه كشور و پشتیبانی جانانه مردم بود.
سردار سرلشكر صفوی ادامه داد: اگرچه در جنگ تحمیلی ماشین جنگی صدام با پشتیبانی كشورهای غربی در بالاترین سطح بود اما، رزمندگان اسلام با اتكا به ایمان و گفتمان ولایت پذیری و ایثار، توانستند در هشت سال دفاع جانانه، عزتمندی را برای كشور به ارمغان آورند و اجازه ندادند حتی یك وجب از خاك ایران تصرف شود.
وی گفت: الگوی تعهد و ایثار و ولایت پذیری كه در دوران دفاع مقدس گل سرسبد برنامه ها بود، اینك نیز سرلوحه اقتصاد مقاومتی قرار گیرد، نتیجه موثر حاصل خواهد آمد.
دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری ادامه داد: دولت باید پشتیبانی از كارگاه های اقتصادی، صنعتی و كشاورزی را با ارایه تسهیلات هدفمند و خرید تضمینی محصولات در اولویت برنامه ها قرار دهد.
سردار سرلشكر صفوی گفت: روحیه جهادی كلید موفقیت در جبهه های حق علیه باطل بود و رزمندگان اسلام همواره مصلحت جمعی را بر منافع شخصی ارجح می دانستند و در شرایط كنونی اقتصاد كشور نیز باید با پرهیز و حذف بوروكراسی اداری به سمت و سویی حركت شود كه در تمامی لایه های جامعه برجسته سازی خرد مصلحت جمعی بر منافع فردی رویه غالب باشد.
وی افزود: بهره گیری از راهبردهای انقلابی و ارزش های معنوی و دینی رمز غلبه بر دشمنان نظام است.
وی یادآور شد: اگر در دوران دفاع مقدس قرار بود با تاكتیك كلاسیك و رویه حاكم بر جنگ ها در جهان رفتار كنیم موفق نمی شدیم و آنچه در این زمینه اهمیت داشت سرمایه انسانی و معنوی بر پایه فلسفه عاشورایی بود و امروز نیر باید برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با برنامه ریزی پنج و 10 ساله با ترسیم افق راه حركت كرد و هر بخش از جامعه با شفافیت تكالیف با قاطعیت و جدیت وارد عمل شود.
سردار سرلشكر صفوی عنوان كرد: در دوران دفاع مقدس تكیه بر ظرفیت های داخلی به عنوان یكی از محورهای اصلی در پیشبرد امور بود و امروز نیز باید در رویه و تفكر مسئولان و مردم خانه تكانی انجام شود و به جای امید بستن به سیاست های خارجی و ارتباط با سایر كشورها، محور امور بر اقتصاد درون زا و حمایت از ساخت داخل قرار گیرد.
وی گفت: اگرچه برجام در حوزه سیاست خارجی برای كشور ما اهمیت دارد اما همه راه نیست و نیاز است كه در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی وقت گذاری بر باروری ظرفیت های داخلی مضاعف شود.
سردار سرلشكر صفوی در بخش دیگری از سخنانش وجود ولایت فقیه را برای كشور موهبتی بزرگ عنوان كرد و گفت: آنچه در 35 سال حیات نظام جمهوری اسلامی عظمت و عزت برای كشور به همراه داشته، پشتیبانی موثر مقام معظم رهبری و راهبردهای حكیمانه معظم له است.
وی اظهار كرد: هیچ یك از 57 كشور مسلمان سرمایه بزرگی مانند رهبری ایران را در اختیار ندارند و رهبر فرزانه ایران علاوه بر اینكه در حوزه فرماندهی كل قوا برای كشور ایران اثرگذاری و بركت دارد ، برای تمامی امت اسلامی خیر است و مردم باید قدر این موهبت را بدانند.
6013/3017/خبرنگار: مصطفی مجللی نسب***انتشار دهنده: مژگان حیدری