تشخیص زودرس و مداخله به هنگام برای درمان اوتیسم ضروری است

تهران- ایرنا- فلوشیپ روانپزشكی كودك و نوجوان، تشخیص زودرس ومداخله به هنگام را از ضرورت های درمان اوتیسم دانست و گفت : طبیعی است هرچه سن تشخیص زودتر باشد و مداخله به هنگام و سریع تر انجام شود، پیش آگهی كودكان مبتلا به اوتیسم بهتر است و آینده روشن تری دارند.

دكتر' كتایون خوشابی' روزجمعه در گفت وگو با خبرنگارعلمی ایرنا افزود: غاز بروز علائم اوتیسم زیرسه سال است، در كودكی كه به ظاهر از ابتدا در حال طی روندی طبیعی از نظر تكاملی و رشدی است، به ناگاه علائمی دیده می شود كه به آن علائم زودرس ابتلا به اوتیسم گفته می شود.
وی اظهاركرد: به عنوان مثال كودكان طبیعی در دو ماهگی ( هشت هفتگی ) لبخند اجتماعی دارند، یعنی وقتی مادر را می بینند لبخند می زنند اما در كودكانی كه بعدا مبتلا به اوتیسم می شوند این لبخند ممكن است وجود نداشته باشد، كودكان نرمال از حدود هشت ماهگی اضطراب غریبگی دارند و حتی در آغوش پدر و مادر، نسبت به غریبه ها عكس العمل نشان می دهند، در حالی كه كودكان اوتیسم این حالت را ندارند.
خوشابی گفت: 17-18 ماهگی، زمانی است كه خانواده به طورقطع به وجود یك اختلال در كودك پی می برد، در این زمان هنگامی كه كودك را صدا می زنند، واكنش نشان نمی دهد و با مشاهده این وضعیت ذهن خانواده متوجه احتمال اشكال شنوایی می شود، در حالی كه توجه این كودكان به صداها اساسا انتخابی است و هر زمان كه دلشان بخواهد برمی گردند.
وی ادامه داد: شروع هر چه زودتر برنامه بازتوانی شناختی و آموزش های ویژه برای كودك اوتیسمی موجب می شود كه فاصله كودك با هم سن و سالانش كمتر شود و در مقابل هرچه سن بالاتر باشد، چه از نظر تشخیص و چه از نظر شروع روند آموزشی و توانبخشی، بدیهی است كه پیش آگهی به نحو مناسبی انجام نمی شود.
خوشابی با اشاره به اینكه سن طلایی در اوتیسم زیر چهارسال گفت: خانواده ها باید نسبت به روند تكامل شناختی نوزادان خود حساس باشند.
وی این توضیح را نیز داد كه وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی در زمینه بیماری اوتیسم فعالیت های خوبی را شروع كرده اند، هم اكنون نیز تلاش می كنند در غربالگری ها برای ورود به مدارس سوالات مربوط به اوتیسم را نیز بگنجانند .
وی ادامه داد: در بسیاری از موارد غربالگری ها بسیار كمك كننده است، این موضوع بسیار مهم است همانگونه كه خانواده ها به خصوص در دوران شیرخوارگی - سن بروز اوتیسم - نسبت به وزن بچه ها حساس هستند، باید نسبت به روند رشد و تكامل فرزندشان از نظر شناختی هم حساس باشند و در هر سنی كتاب های مربوط به روانشناسی رشد را بخوانند و بدانند در هر سنی باید انتظار چه رفتار و تحولاتی در كودكشان داشته باشند.
اوتیسم نوعی اختلال تاثیرگذار بر رشد طبیعی مغز است كه در آن برای تشخیص، مداخله پزشكی و بازتوانی شناختی باید سریع اقدام كرد.
علمی** 9340** 1601**خبرنگار: منیر ابراهیمی زاده منتشر كننده : شهناز حسنی