توسعه استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير؛ محور همكاري ايران و دانمارك

تهران- ايرنا- «حميد چيت چيان» وزير نيرو در ديدار با همتاي دانماركي خود توسعه استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير را مهم‌ترين محور همكاري‌هاي آينده دو كشور ايران و دانمارك عنوان كرد.

به ‌گزارش ايرنا به نقل از پاون، چيت‌چيان در سفر روز پنجشنبه خود به دانمارك و در ديدار با وزير انرژي، مطلوبيت و آب و هواي اين كشور درخصوص همكاري مشترك در زمينه انرژي‌هاي تجديدپذير، توسعه كيفيت منابع آب و همچنين بازيافت فاضلاب و استفاده دوباره از پساب در بخش‌هاي مختلف گفت ‌وگو كرد.
وزير نيرو با اشاره به تعهد وزارت نيرو در زمينه رعايت ملاحظات محيط زيستي در طرح‌ها و همچنين مشاركت داوطلبانه ايران درخصوص توافق‌هاي جهاني كنفرانس پاريس گفت: با توجه به توانمندي‌هاي كشور دانمارك و همچنين ظرفيت‌هاي بي‌مانند ايران در زمينه انرژي بادي و خورشيدي، توسعه استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير مي‌تواند محورهاي همكاري آينده دو كشور باشد.
وي با اشاره به اجراي طرح‌هاي فاضلاب در بيشتر شهرهاي ايران گفت: به‌كارگيري فن‌آوري‌هاي نوين در زمين تصفيه آب و فاضلاب در ايران مي‌تواند زمينه خوبي براي همكاري مشترك شركت‌هاي بخش خصوصي دو كشور باشد.
در پايان اين نشست مقرر شد وزير انرژي، مطلوبيت و آب و هواي دانمارك با همراهي چند شركت برتر اين كشور براي بررسي زمينه‌هاي همكاري و توسعه روابط دو كشور در زمينه آب و برق به ايران سفر كنند.

**تبادل تجربه در زمينه كاهش پيامد تغيير اقليم
پس از اين نشست، چيت‌چيان با وزير محيط زيست و غذاي دانمارك نيز ديدار كرد كه در اين نشست وزير نيرو با اشاره به موضوع تغيير اقليم و كمبود آب در بخش‌هاي بزرگي از ايران گفت: حدود 15 سال است كه به علت تغيير اقليم، خشكسالي نگران‌كننده‌اي در ايران اتفاق افتاده و علاوه بر كاهش بارندگي، تبخير آب به دليل افزايش دماي هوا نيز بيشتر شده است.
وي تصريح كرد: ما بايد هوشمندانه در زمينه كاهش پيامد تغيير اقليم، مديريت مصرف آب و افزايش راندمان آبياري در بخش كشاورزي فعاليت كنيم و در اين زمينه‌ها از تبادل تجربه و همكاري با كشور دانمارك استقبال مي‌كنيم.
وزير نيرو در اين ديدار از شركت‌هاي دانماركي دعوت كرد تا در زمينه كيفيت منابع آب، تصفيه فاضلاب و كاهش هدررفت آب در شبكه شهري با شركت‌هاي ايراني همكاري نمايند.
شبد**1953**3404 **خبرنگار: مرتضي شحنه**انتشار دهنده:محسن اسماعيلي