دانشنامه تبرستان و مازندران امسال منتشر مي شود

ساري - ايرنا - مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران گفت كه دانشنامه تبرستان و مازندران امسال منتشر مي شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، احد جاوداني عصر پنجشنبه در نشست هم انديشي و گزارش پيشرفت كار تدوين دانشنامه تبرستان و مازندران در ساري ، افزود : اين دانشنامه اثري جامع است كه با انتشار آن سال ها تلاش و كوشش جمعي از نويسندگان و پژوهشگران براي ثبت و ضبط فرهنگ و آداب كهن مازندران به بار مي نشيند .
وي گفت كه دانشنامه تبرستان و مازندرن با هدف ثبت و ضبط دستاوردهاي تاريخي ، جغرافيايي و ميراث هاي مادي و معنوي تبرستان قديم و مازندران كنوني با همكاري دهها تن از پژوهشگران و نويسندگان مركز پژوهش هاي فرهنگخانه استان در دست تاليف است .
جاوداني افزود : تاليف و تدوين اين دانشنامه به عنوان بزرگ ترين اثر مكتوب تاريخ و فرهنگ مازندران توسط اساتيد هنر استان همچون مرحوم استاد احمد محسن پور قاديكلايي پايه گذاري شد و پرچم ادامه اين فعاليت را ديگر علاقه مندان به تاريخ و فرهنگ استان بر دوش گرفته اند .
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران ابراز اميدواري كرد كه با حمايت سازمان مديريت و برنامه ريزي استان و تخصيص بودجه لازم ، اين دانشنامه غني فرهنگ و تمدن استان تا اواخر سال جاري منتشر و رونمايي شود .
سرپرست دانشنامه تبرستان و مازندران نيز در اين مراسم گفت : مركز پژوهش هاي فرهنگخانه مازندران با حمايت و همكاري استانداري ، سازمان مديريت و برنامه ريزي ، اداره كل ميراث فرهنگي و كتابخانه و مركز اسناد ملي مازندران تدوين و جمع آوري براي تهيه اين دانشنامه را از سال 1390 آغاز كرد .
جهانگير نصري اشرفي افزود : اين دانشنامه در 6 جلد با بيشتر از 6 هزار صفحه است كه برخي جلدها به دو زبان انگليسي و فارسي نوشته شده است .
وي با اشاره به اينكه 20 كارگروه از محققان ، پژوهشگران و نويسندگان شناسايي و جمع آوري مقالات و اسناد بخش هاي مختلف اين دانشنامه را برعهده دارند ، گفت كه 26 فصل براي اين دانشنامه پيش بيني شده است .
نصري اشرفي جغرافيا ، محيط زيست ، تاريخ تبرستان ، استرآباد ، ساختارهاي اجتماعي ، ساختارهاي ديني و اعتقادي ، اقتصاد ، بناها و آثار باستاني ، شهرستان ها و شهرها ، زبان هاي زنده و خاموش حوزه فرهنگ تبري استان مازندران را از جمله فصل هاي اين دانشنامه معرفي كرد .
وي گفت : همچنين ميراث معنوي ناملموس ، ميراث معنوي ملموس ، بازي ها ، نمايش ، تعزيه و تعزيه خواني ، سرگرمي ، مجريان فرهنگ و هنر شفاهي ، موسيقي ، رسانه ، آثار و كتب خطي مازندران از ديگر فصل هاي دانشنامه تبرستان و مازندران است .
نصري اشرفي تدوين اين دانشنامه را گامي براي حفظ فرهنگ ديرپا و قديمي مازندران دانست و همكاري مسئولان براي چاپ و نشر آن را خواستار شد .
خبرنگار : فاطمه قنبري قاديكلايي ** انتشار دهنده : حسن فلاحتي
2096/1654

سرخط اخبار استان‌ها