پیوندهای اقتصادی تهران - اسلام آباد باید مستحكم تر شود/ مرزهای دو كشور، باید مرز امنیت و دوستی باشد

نیویورك - ایرنا - حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی با اشاره به علایق و مشتركات فرهنگی میان دو ملت پاكستان و ایران گفت: معتقدیم همانند حوزه‌های سیاسی و فرهنگی باید در زمینه‌های اقتصادی نیز پیوندهای دو كشور و دو ملت مستحكم‌تر شود.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری عصر چهارشنبه به وقت نیویورك (بامداد پنجشنبه به وقت تهران)، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در دیدار نواز شریف نخست وزیر پاكستان، با بیان این كه روابط دو كشور روز به روز در حال توسعه است، اظهار داشت: مردم ایران جایگاه ویژه‌ای برای توسعه روابط با پاكستان قایل هستند و این نتیجه پیوند فرهنگی و تاریخی با مردم پاكستان است.
رییس‌ جمهوری گفت: شرایط تاریخی، فرهنگی و منطقه‌ای اقتضاء می‌كند كه در راستای منافع دو ملت، روابط تهران – اسلام‌آباد قوی‌تر شود و امروز خوشبختانه پس از رفع تحریم‌ها فرصت مناسبی برای تعمیق همكاری‌های دو كشور بویژه در عرصه اقتصادی بوجود آمده است.
دكتر روحانی با بیان اینكه ایران برای تأمین انرژی مورد نیاز پاكستان آمادگی دارد، گفت: دو كشور می‌توانند در زمینه‌های علمی و فرهنگی نیز همكاری‌های خود را هر چه بیشتر افزایش دهند.
رییس‌ جمهوری خاطر نشان كرد: روابط بانكی پایه اصلی مناسبات اقتصادی است و باید برای عملیاتی شدن و تسریع در اجرای توافقات بانكی، تلاش‌های ویژه‌ای را انجام دهیم.
دكتر روحانی با بیان اینكه ایران امنیت و پیشرفت پاكستان را امنیت و پیشرفت خود می‌داند، گفت: بندر گوادر را رقیب چابهار نمی‌‌دانیم و هر بخشی از پاكستان كه توسعه یابد آن را توسعه خود می‌دانیم.
رییس‌ جمهوری در ادامه تصریح كرد: همواره تلاش ایران بر این بوده كه مرزهای دو كشور، مرز امنیت و دوستی باشد و امروز پیشرفت‌های زیادی در این زمینه حاصل شده و باید همچنان تلاش‌های خود در این زمینه را ادامه دهیم.
نواز شریف نخست وزیر پاكستان نیز در این دیدار با بیان اینكه پاكستان و ایران را یك ملت، یك كشور و یك دولت می‌دانیم، گفت: فرهنگ، سنت و اقتصاد ما مكمل یكدیگر است و بدنبال افزایش سطح همكاری های خود با تهران هستیم.
نخست وزیر پاكستان با بیان اینكه سطح مناسبات تجاری فعلی دو كشور با ظرفیت‌های موجود همخوانی ندارد، گفت: باید در این زمینه تلاش‌های خود را تقویت كنیم تا تجار و بازرگانان دو كشور با تسهیلات بیشتری فعالیت كنند.
نواز شریف تصریح كرد: پاكستان هم توسعه بندر چابهار را تحولی مثبت و مكمل بندر گوادر و كرویدور ایران، پاكستان و چین می‌داند.
شبك **1917**انتشار دهنده :سید محمدباقر نوربخش