شمار كشته های تظاهرات ضد دولتی در كنگو به 44 نفر رسید

تهران- ایرنا- تشدید تظاهرات ضد دولتی در جمهوری دمكراتیك كنگو به درگیری معترضان با پلیس و آتش زدن اماكن دولتی در خیابان های كینشازا (پایتخت) منجر شده كه به دنبال آن 44 نفر كشته شدند.

به گزارش ایرنا، شبكه تلویزیونی فرانس 24 امروز (چهارشنبه) با پوشش خبری وسیع تظاهرات سراسری روزهای اخیر شهروندان كنگو بر ضد سیاست های دولت كنگو در خیابان های «كینشازا» پایتخت این كشور، اعلام كرد: درگیری معترضان با پلیس و آتش زدن اماكن دولتی تشدید شده است.
بر اساس این گزارش، مقام های جمهوری دمكراتیك كنگو روز دوشنبه تظاهرات سراسری مخالفان دولت را ممنوع اعلام كردند.
گزارش میدانی تلویزیون فرانسه تصریح كرده كه پیش بینی می شود، شمار كشته شدگان و زخمی شدگان در این كشور آفریقایی افزایش پیدا كند.
این درحالی است كه خشونت های سیاسی در شهرهای مختلف جمهوری دموكراتیك كنگو همچنان ادامه دارد و نیروهای امنیتی با شلیك گاز اشك آور معترضان خیابانی را متفرق كردند.
در همین خصوص،«اواریسته بوشاب» وزیر كشور كنگو همزمان با تشدید تظاهرات ضد دولتی در كنگو، در سخنانی بر ضرورت حفظ آرامش و ثبات در این كشور تاكید كرد.
این خشونت ها از زمانی آغاز شد كه شبه نظامیان موسوم به 'اتحاد دموكراتیك كنگو' با حمله به غیرنظامیان در شهر 'بنی'، بیش از پنجاه نفر را به خاك و خون كشیدند.
از آن روز به بعد، تظاهرات و راه پیمایی های اعتراض آمیز علیه دولت ژوزف كابیلا رئیس جمهوری كنگو و نیروهای امنیتی روز به روز تشدید شده است.
روزهای گذشته پایتخت جمهوری دموكراتیك كنگو نیز شاهد حضور هزاران نفر از معترضان به عملكرد دولت و نیروهای امنیتی در مبارزه با شبه نظامیان بود.
در حالی كه تنها چند ماه به پایان دوران ریاست جمهوری ژوزف كابیلا رئیس جمهوری جمهوری دمكراتیك كنگو باقی مانده، كشته شدن بیش از پنجاه غیر نظامی توسط شورشیان مسلح، اوضاع سیاسی را برای وی متشنج كرده است.
بر پایه این گزارش، اقدام شورشیان موسوم به 'نیروهای دمكراتیك متحد' مبنی بر قتل عام غیر نظامیان كه به كشته شدن بیش پنجاه تن انجامید، آینده سیاسی كابیلا را با خطر روبرو كرده است.
گرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است اما ارتش كنگو یك گروه مسلح از شورشیان با اصلیت اوگاندایی موسوم به نیروهای دمكراتیك متحد را مسئول این قتل عام دانست.
این گروه بیش از دو دهه در كنگو حضور داشته و به موارد گسترده نقض حقوق بشر متهم شده است.
با وجود تلاش های جامعه جهانی و مقام های كنگو، شهر بنی و مناطق اطراف آن از زمان پایان جنگ دوم كنگو (1998 تا 2003) دستخوش خشونت و ناآرامی بوده است.
جمهوری دمكراتیك كنگو كشوری واقع در آفریقای مركزی است كه از سال 1971 تا 1997 به نام زئیر خوانده می شد و از سال 1908 تا 1960 به كنگوی بلژیك شهرت داشت.
جمهوری دمكراتیك كنگو با جمهوری كنگو، جمهوری آفریقای مركزی و سودان جنوبی در شمال، اوگاندا، رواندا، بروندی و تانزانیا در شرق، زامبیا و آنگولا در جنوب و اقیانوس اطلس در غرب و جنوب غربی مرز مشترك دارد.
جمهوری دمكراتیك كنگو دومین كشور بزرگ در آفریقا به لحاظ وسعت منطقه ای و یازدهمین كشور بزرگ در جهان به شمار می رود.
خاورم**9377** مترجم: حمید اوضح
انتشار دهنده: مجید جعفری

سرخط اخبار جهان