بیش از 100 هزار نفر قربانی آلودگی هوا در جنوب شرق آسیا شدند

كوالالامپور- ایرنا - نتیجه مطالعه ای كه محققان دانشگاه هاروارد و كلمبیا منتشر كردند، نشان می دهد آلودگی هوا ناشی از آتش سوزی سال گذشته در جنگل ها و مزارع پالم اندونزی باعث مرگ زودهنگام بیش از 100 هزار نفر در كشورهای جنوب شرق آسیا شده است.

به گزارش ایرنا، نتیجه مطالعات محققان دانشگاه هاروارد و كلمبیا در آمریكا كه روز سه شنبه در رسانه های جنوب شرق آسیا منتشر شد، در تضاد با آماری است كه نشان می دهد تنها 19 مرگ ناشی از آلودگی هوا در اندونزی اتفاق افتاده است.
آمار این تحقیق مدعی است بیش از 91 هزار و 600 اندونزیایی و بیش از 8 هزار و 700 نفر دیگر در مالزی و سنگاپور (شامل دو هزار و 200 نفر در سنگاپور و 6 هزار و 500 نفر در مالزی) به دلیل غبار ایجاد شده از آتش سوزی در اندونزی دچار مرگ زودهنگام شده اند.
به نوشته روز سه شنبه تارنمای شبكه خبر آسیا، 'یایان ایندرادی' مسئول جنبش صلح سبز اندونزی پس از انتشار نتیجه مطالعات انجام شده، گفت : اگر هیچ چیز تغییر نكند 'غبار قاتل' هر سال قربانیان بیشتری خواهد گرفت و قصور در انجام سریع هر عمل پیشگیرانه ای می تواند یك جرم محسوب شود.
سخنگوی وزارت محیط زیست اندونزی تاكنون هیچ اظهار نظری در مورد آمار منتشر شده ارائه نكرده است.
اما مالزی نتیجه مطالعه دانشگاه هاروارد و كلمبیا را كه ادعا شده بر اثر آلودگی ناشی از آتش سوزی اندونزی 6 هزار و 500 نفر در این كشور دچار مرگ زودهنگام شده اند، رد كرد.
'اس. جیایندران' از مقام های وزارت بهداشت مالزی به نوشته تارنمای 'استار' در این آمار اظهار شك و تردید كرد.
وی گفت: ما هیچ مرگ ومیر در سال گذشته نداشتیم كه به طور مستقیم به آلودگی ارتباط داشته باشد.
مقامات اندونزی پیش از این بارها اعلام كرده اند اقداماتی برای جلوگیری از آتش سوزی جنگل ها و از جمله ممنوعیت ایجاد زمین های جدید برای كشت پالم توسط كشاورزان اندونزیایی انجام داده اند.
كشاورزان اندونزیایی برای احیای زمین های بیشتر به منظور كشت پالم اقدام به آتش زدن جنگل ها می كنند و غبار ناشی از این آتش سوزی ها تبدیل به یك مشكل سالیانه در منطقه جنوب شرق آسیا شده است.
از سال 1997 تاكنون این آتش سوزی ها همه ساله آلودگی شدید در جنوب اندونزی ایجاد می كند و بادهای موسمی نیز باعث آلودگی هوا در كشورهای مالزی و سنگاپور می شود.
مطالعه منتشر شده نشان می دهد حدود 100 هزار و 300 نفر بر اثر آلودگی هوا در كشورهای جنوب شرق آسیا دچار مرگ زودهنگام شده اند كه از این تعداد 91 هزار و 600 نفر در اندونزی، 6 هزار و 500 نفر در مالزی و 2 هزار و 200 نفر در سنگاپور بوده است.
مسئول جنبش صلح سبز اندونزی در مورد آمار منتشر شده، گفت: اگر چه برای نخستین بار چنین مطالعه ای در مورد جزئیات مرگ ناشی از آلودگی هوا در سال گذشته انجام گرفته است، اما هشدار داد كه این آمار ممكن است محافظه كارانه باشد.
وی افزود كه این آمار تنها عامل زودرس مرگ بزرگسالان در سال گذشته را نشان می دهد در صورتی كه عوارض ناشی از غبار هوا بر روی جوانان هنوز بررسی نشده است.
'نورسیام ابراهیم' از انجمن پزشكی استان 'كلیمانتان' در برونئو ضمن نام بردن از نوزادان به عنوان مهمترین قربانیان آلودگی هوا در منطقه، گفت كه جامعه پزشكی می داند كه آلودگی هوا چه عوارضی در نوزادان خواهد داشت.
آلودگی هوای منطقه جنوب شرق آسیا طی سال گذشته بدنبال آتش سوزی در بیش از یكهزار و 700 نقطه در برخی استان های اندونزی گسترش یافت و این آلودگی كشورهای منطقه از جمله فیلیپین، سنگاپور، برونئی، مالزی و بخش هایی از فیلیپین و تایلند را دربرگرفت.
برآوردهای اولیه نشان داد آتش سوزی های اندونزی نزدیك به دو برابر انتشار سالانه گازهای گلخانه ای در استرالیا این نوع گازها را منتشر كرد.
از اندونزی تا سال گذشته به عنوان دهمین كشوری نام برده می شد كه بالاترین آلودگی كربنی را داشت، اما فصل خشكسالی و آتش سوزی های سال 2015 میلادی جایگاه این كشور را در این بخش افزایش داد و پس از چین و آمریكا قرار گرفت.
آساق**241**1611* دبیر: رضاپیمان یغمایی