تاكید وزیر ارشاد بر گسترش مناسبات فرهنگی با چین

دون خوانگ - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتای چینی خود بر گسترش همكاریهای فرهنگی میان تهران و پكن و تبادل تجربیات فرهنگی و هنری میان دو كشور تاكید كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به دون خوانگ محل برگزاری اولین اكسپوی فرهنگی جاده ابریشم، «علی جنتی» قبل از شروع این گردهمایی بزرگ فرهنگی با «لو شو گانگ» دیدار كرد و طرفین بر توسعه مناسبات میان دو كشور تاكید كردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنرانی خود برگزاری اولین اكسپوی فرهنگی جاده ابریشم را در گسترش و توسعه همكاریهای فرهنگی كشورهای قرار گرفته در مسیر این جاده كه نمادی تاریخی در روابط كشورهای محسوب می شود، بسیار مهم دانست و ابراز امیدواری كرد كه این گونه رویدادها بتواند بر توسعه مناسبات كشورها بیفزاید.
علی جنتی یادآور شد: تمدن كهن و تاریخی چین برای همه مردم جهان شناخته شده می باشد و برای ملت ایران نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی همچنین به روابط دیرینه دو كشور ایران و چین اشاره كرد و گفت كه دو كشور با داشتن بیش از دو هزار سال روابط دوستانه و تمدنی دیرینه، از نقشی مهم و ارزشمند در احیای جاده ابریشم برخوردارند.
او تصریح كرد كه ایران و چین بدون شك باز هم می توانند در این زمینه همكاریهای بسیار مطلوبی داشته باشند و نقش موثر خود در این بخش را نمایان سازند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: ایران و چین در زمینه های مختلفی دارای نقاط مشترك هستند و خوشبختانه طی سه تا چهار دهه گذشته دو كشور هموار روابط رو به توسعه ای را تجربه كرده اند.
جنتی گفت: مواضع بسیار سازنده ای كه چین در جریان مذاكرات هسته ای ایران و كشورهای 1 + 5 داشت قابل تحسین و تقدیر است و ما همكاریهای چین را به عنوان كشوری كه در طول این دوران روابط خوبی با ما داشت، به هیچ وجه فراموش نخواهیم كرد.
وی همچنین به دیدگاه مقامات عالی كشورمان از جمله رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری بر گسترش روابط با چین اشاره كرد و گفت كه این دیدگاه از جانب رهبران چین نیز ابراز شده و زمینه های خوبی برای توسعه مناسبات دو كشور فراهم است.
«لو شو گانگ» وزیر فرهنگ چین نیز با تقدیر از سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به چین حضور وی در اكسپوی فرهنگی بین المللی جاده ابریشم را مهم ارزیابی كرد.
وی تصریح كرد كه حضور ایران در چنین رویدادی برای چین بسیار مهم است و ما همواره از حضور پررنگ و گسترده ایران در هر رویداد فرهنگی استقبال می كنیم.
«لو» همچنین به روابط خوب دو كشور اشاره كرد كه در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد و هر روز گسترده تر می شود.
سفر «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به ایران و تدوین نقشه راه توسعه فرهنگی میان دو كشور بخش دیگر سخنان مقام عالی فرهنگی چین بود كه آن را مایه مسرت كشورش دانست.
وی در عین حال ابراز امیدواری كرد كه توافقات صورت گرفته میان مقام های عالی دو كشور در این سفر هر چه سریعتر عملیاتی شود و تا سه سال آینده آثار آن نمایان گردد.
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی كشورمان صبح امروز در راس هیاتی به منظور شركت در اولین اكسپوی فرهنگی بین المللی جاده ابریشم با استقبال مقامات استان «گانسو» وارد شهر دون خوانگ چین شد.
اكسپوی فرهنگی بین المللی جاده ابریشم از فردا به مدت دو روز در این شهر آغاز بكار می كند.
آساق*1597**1856**خبرنگار: فرهاد راستی/دبیر:گودرزی