۲۹ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۲۶
کد خبر: 82235999
۰ نفر
تظاهرات سراسري در مغرب دراعتراض به سياست هاي حزب حاكم

تهارن - ايرنا - صدها تن از شهروندان مغرب در اعتراض به سياست هاي حزب حاكم عدالت و توسعه در خيابان هاي كازابلانكا ( الدار البيضاء) تظاهرات كردند.

بر اساس گزارش روز دوشنبه ي خبرگزاري شين هوآ، تظاهركنندگان در اعتراض به عملكرد «عبد الإله بنكيران» نخست وزير اين كشور در حالي روانه خيابان هاي كازابلانكا شده اند كه انتقادات اجتماعي و سياسي نسبت به عملكرد حزب عدالت و توسعه بالا گرفته است.
حزب عدالت و توسعه بعنوان يك حزب ميانه رو در مغرب به شمار مي آيد.
حزب عدالت وتوسعه درمغرب دومين حزب ميانه رو است كه – پس از تونس – بعد از خيزش ها و انقلاب هاي كشورهاي عرب ، در شمال آفريقا رهبري كشور را در اختيار گرفت.
در همين خصوص شوراي ملي حقوق بشري مغرب بر عزم اين كشور براي برگزاري انتخابات حساس پارلماني در موعد مقرر و با حضور وسيع ناظران داخلي و بين المللي تاكيد كرد.
شوراي ملي حقوق بشري مغرب روز چهارشنبه در بيانيه اي اعلام كرد: انتخابات حساس پارلماني اين كشور در موعد مقرر و با حضور وسيع ناظران داخلي و بين المللي در تاريخ 7 اكتبر ( 16 مهرماه ) سال جاري برگزار خواهد شد.
بيانيه اين نهاد مغربي تصريح كرده است: در مجموع حدود چهار هزار ناظر داخلي و بين المللي بر كليه مراحل انتخابات نظارت دقيق خواهند داشت.
بر اساس اين گزارش، حدود 16 ميليون تن واجد شرايط شركت در انتخابات پارلماني اين كشورهستند.
بر اساس اعلام ناظران منطقه اي برگزاري انتخابات ماه آينده مغرب تحت شعاع پيوستن اين كشور به اتحاديه آفريقا قرار گرفته است.
اين در حالي است كه پادشاه مغرب بارديگر تمايل كشورش را براي بازگشت به اتحاديه آفريقا كه در سال 1984 به دنبال پذيرش عضويت جبهه پوليساريو در اين اتحاديه، از آن خارج شده بود، اعلام كرده است.
مغرب با اجراي اصلاحات محدود، تخصيص بودجه بيشتر براي هزينه هاي عمومي و تدابير امنيتي سختگيرانه چهار سال قبل توانست اعتراض هاي مردمي را فرو بنشاند؛ اعتراض هايي كه انعكاس قيام هاي مردمي تونس، مصر و ليبي در سال 2011 بود كه به سرنگوني حكومت هاي استبدادي اين كشور ها منجر شد. بر اساس قانون اساسي جديد مغرب، شاه همچنان بر نيروهاي امنيتي، ارتش و مذهب در اين كشور مسلط است و هيچ يك از احزاب مهم مغرب در انتخابات محلي اختيارات وي را به چالش نكشيده اند.
پيشتر محمد ششم تاكيد كرده بود: مشكلات آفريقا از جمله فقر، عقب ماندگي، مهاجرت و تروريسم به دليل سياست هاي فاجعه باري است كه استعمار در چند دهه گذشته در اين منطقه در پيش گرفت.
پادشاه مغرب تصريح كرد: استعمار منابع آفريقا را غارت كرد و توانايي و آينده مردم اين منطقه را به گروگان گرفت و در مسير توسعه مانع ايجاد كرد و بذر اختلاف را ميان كشورهاي آن كاشت.
خاورم**9377*1579* مترجم - حميد اوضح * انتشاردهنده: مرضيه فاتحي *

سرخط اخبار جهان