معاون وزير علوم :‌روز جهاني ورزش دانشگاهي از سال آينده در همه دانشگاهها برگزار مي شود

تهران – ايرنا – معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت:‌طي سالهاي اخير ورزش دانشگاهي بيش از هر زمان ديگري مورد توجه قرار گرفته و در همين راستا از سال آينده روز جهاني ورزش دانشگاهي در همه دانشگاه هاي كشور گرامي داشته مي شود.

مجتبي صديقي روز دوشنبه در حاشيه مراسم گراميداشت روز جهاني ورزش دانشگاهي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود:‌ روز جهاني ورزش دانشگاهي امسال در تقويم جهاني ثبت شده است و اين بهانه خوبي بود تا بحث ورزش دانشگاهي در كشور بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد .
رئيس سازمان دانشجويي وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري خاطر نشان كرد :‌ورزش دانشگاهي در سال هاي اخير به عنوان دومين رويداد مهم ورزشي جهان كه قشر وسيعي از افراد هر كشور را تحت پوشش قرار مي دهد، نه فقط در ايران كه در همه كشورها مورد توجه مسئولان ورزشي و دانشگاهي قرار گرفته است.
صديقي خاطرنشان كرد:‌ آثار توجه به ورزش دانشگاهي در ايران حضور موفقيت آميز كشورمان در بيست و هشتمين يونيورسياد دانشجويان جهان در كره جنوبي بود كه توانستيم با تعداد محدودي از ورزشكاران دانشجو در مقايسه با ساير كشورها جايگاه نهم جهان را كسب كنيم .
وي شركت دانشجويان در رقابت هاي بين المللي رشته هاي مختلف ورزشي را زمينه اي براي توسعه ارتباط و تبادل انديشه در فضاي علمي و دانشگاهي عنوان كرد و گفت :‌علاوه بر افزايش سطح سلامت در ميان دانشجويان ، حضور در رقابت هاي بين المللي نه تنها موجب توسعه صلح و دوستي به مردمان كشورهاي مختلف مي شود بلكه زمينه مناسبي براي برقراري ارتباط بيشتر دانشجويان در فضاي علمي و دانشگاهي خواهد بود.
اين مسئول ورزش دانشگاهي در ادامه در خصوص سرانه فضاي ورزشي دانشگاهها گفت: مقياس دانشجويي ما در دانشگاهها 600 تا 650 هزار دانشجوي روزانه است كه ميزان سرانه فضاي ورزشي براي اين ورزشكاران يك متر مربع است كه اميدواريم اين فضاي ورزشي تا پايان برنامه ششم توسعه به يك و نيم متر مربع افزايش يابد.
معاون وزير علوم همچنين به موضوع كم تحركي در ميان دانشجويان به دليل سبك زندگي و توسعه فضاهاي مجازي اشاره كرد و گفت: مساله كم تحركي موضوع قابل توجهي براي قشر تاثير گذار دانشگاهي محسوب مي شود و بر همين اساس سعي داريم تا با راه اندازي اتاق تندرستي در خوابگاه هاي سراسر كشور به تجهيزات و امكانات ورزشي بهانه اي براي كم تحركي و بي توجه به ورزش در ميان دانشجويان باقي نگذاريم .
وي ادامه داد:‌ خوشبختانه فضاي ورزشي مناسبي در دانشگاههاي كشور وجود دارد و با تجهيز خوابگاه ها در سال هاي آينده شاهد ارتقا سطح سلامت در ميان قشر دانشجو و دانشگاهي باشيم .
صديقي حضور در برنامه پياده روي مراسم گراميداشت روز جهاني ورزش دانشگاهي را نيز مثبت ارزيابي كرد و گفت:‌با توجه به مشغله زياد و گرفتاري هاي مختلف روزمره فرصت كمتري براي پرداختن به ورزش فراهم مي شود و لذا از پياده روي به اين بهانه راضي هستم.
محمد پوركياني دبير كل تربيت بدني وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري نيز در گفت و گو با ايرنا ،‌برگزاري روز جهاني ورزش دانشگاهي را زمينه مناسبي براي توسعه صلح و دوستي در كشورها عنوان كرد و گفت:‌ اين روز بهانه خوبي براي پرداختن بيشتر به ورزش دانشگاهي محسوب مي شود اما در كنار مراسم گراميداشت اين روز جهاني ، نمايشگاهي از توليدات صنعتي دانشجويان در حوزه ورزشي نيز برپا شده است كه مي تواند انگيزه خوبي براي دانشجويان فعال در اين حوزه باشد.
وي توسعه ورزش دانشجويي را عامل مهمي در ارتقا سطح سلامت در جامعه تاثير گذار كشور عنوان كرد و گفت: افزايش سلامت دانشجويان موجب سلامت ذهن و فكر آنان و توانمندي بيشتر دانشجويان در حوزه هاي علمي نيز خواهد شد.
نخستين مراسم گراميداشت روز جهاني ورزش دانشگاهي صبح امروز با حضور معاونان و مسئولان وزارتخانه هاي علوم ، تحقيقات و فناوري و ورزش و جوانان با انجام پياده روي در دانشگاه تهران برگزار شد.
در اين مراسم مجتبي صديقي معاون وزير علوم ، غلامرضا شعباني بهار و عبدالحميد احمدي معاونان توسعه ورزش همگاني و فرهنگي ، آموزشي و پژوهشي وزير ورزش و جوانان حضور داشتند.
ورزشي **1828/9250 ** 1701** خبرنگاران - خديجه روزبهاني / گلي سفيدزاده* انتشار دهنده - حميد قديمي