تریاك با طعم سرطان زای سرب / افغانستان بهشت تولید كنندگان موادمخدر؛ سالی فقط 15هزار تن

زاهدان- ایرنا- معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: براساس اطلاعات به دست آمده از افغانستان این كشور سالانه افزون بر 15 هزار تن مواد مخدر تولید می كند در حالی كه این رقم تا چند سال پیش 400 تن در سال بوده است.

به گزارش ایرنا علی اصغر میرشكاری یكشنبه شب در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: متاسفانه سوداگران مرگ برای اینكه وزن مواد آنها سنگین تر شود به تریاك سرب اضافه می كنند كه این كار بسیار خطرناك و سرطان زاست.
وی تصریح كرد: سیستان و بلوچستان در شاهراه اصلی ترانزیت مواد مخدر به كشورهای اروپایی قرار دارد با وجود برخوردهای شدیدی كه با سوداگران مرگ می شود باز هم این مسیر را برای انتقال مواد مخدر انتخاب می كنند.
وی ادامه داد: حدود 80 درصد درگیری های مستقیم و غیر مستقیم نیروهای انتظامی و نظامی سیستان و بلوچستان با سوداگران مواد مخدر در این استان است.
وی افزود: برخورد مسلحانه به تنهایی برای مبارزه با مواد مخدر كارساز نیست بلكه باید به دنبال فرهنگ سازی و آموزش های لازم در بین اقشار مختلف مردم باشیم.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مبارزه با مواد مخدر تنها با اقدامات دولتی و حكومتی نتیجه كاملی نمی دهد بلكه مردم جامعه به ویژه خانواده ها باید از طریق آموزش های لازم با آسیب های روحی و روانی مواد مخدر آشنا شوند.
میرشكاری اظهار داشت: تمام دستگاه های دست اندركار مبارزه با مواد مخدر باید دنبال فرهنگ سازی در جامعه باشند و این كار را جزو اولویت های اصلی خود قرار دهند.
وی تصریح كرد: با فرهنگ سازی لازم در بین اقشار مختلف مردم قبح استفاده از مواد مخدر باید در جامعه ایجاد شود.
وی افزود: 70 درصد مبتلایان به ویروس ایدز در كشور از طریق استفاده مواد مخدر و تزریق آن مبتلا شده اند.
وی ادامه داد: راهكار اصلی مبارزه با مواد مخدر پیشگیری است و به صورت مستقیم نمی توان با این پدیده ی شوم مبارزه كرد.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: معتمدان، بزرگان طوایف، علمای اهل سنت و تشیع، اساتید دانشگاه ها، صدا و سیما، خبرگزاری ها و اصحاب رسانه و گروه های مرجع باید در راستای فرهنگ سازی در جامعه نقش موثر خودشان را در امر مبارزه با مواد مخدر ایفا كنند.
میرشكاری اظهار داشت: دستگاه های دولتی برای كاركنان و خانواده هایشان كلاس های آموزشی در زمینه اثرات سوء مواد مخدر بر سلامت انسان و جامعه برگزار كنند.
وی تصریح كرد: با توجه به نزدیك شدن فصل زمستان با سیل عظیم مهاجرت كارتن خواب های سراسر كشور به سمت شهرهای گرم و جنوبی سیستان و بلوچستان مواجه می شویم كه فرمانداران و دستگا های انتظامی و امنیتی استان با این امر مبارزه كنند.
وی با اشاره به بازگشایی مدارس خاطر نشان كرد: آموزش و پرورش ملزم است فضاهای آموزشی مناسبی برای دانش آموزان فراهم كند.
وی ادامه داد: دستگاه های دست اندركار امر مبارزه با مواد مخدر محیط های آلوده اطراف مدارس را پاكسازی كنند.
3213** 6081 خبرنگار: اكبر نوری** انتشار دهنده: حیدر سرایانی

سرخط اخبار استان‌ها