افزایش 55 درصدی عملیات كانتینری در بندر شهید باهنر

بندرعباس- ایرنا- مدیركل بندر شهید باهنر بندرعباس از افزایش 55 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری كانتینری در پنج ماه اول امسال در مقایسه با سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد محسنی روز یكشنبه در نشست تشریح عملكرد بندر شهید باهنر اظهار كرد: در این مدت 323TEU كانتینر در این بندر تخلیه و بارگیری شد كه در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته 55 درصد رشد داشته است.
وی افزود: طی مدت یاد شده، بیش از757 هزار و 872 تن كالای نفتی و غیرنفتی در بندر شهید باهنر و بنادر تابعه آن در شرق استان تخلیه و بارگیری شد.
محسنی ادامه داد: از این میزان، 526 هزار و 484 تن به كالاهای غیرنفتی و 231 هزار و 388 هزار تن به كالاهای نفتی اختصاص داشت كه در بخش نفتی 38 درصد افزایش نشان می دهد.
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر تصریح كرد: طی مدت یاد شده، 418 هزار و 555 تن كالای غیر نفتی و 62 هزار تن كالای نفتی از این بنادر صادر شد كه در بخش نفتی 63درصد افزایش داشته است.
به گفته وی، مواد شیمیایی، كشاورزی، مواد معدنی، قیر، میوه و تره بار، مواد پروتئینی، دام زنده، آهن آلات و مصالح ساختمانی از جمله كالاهای صادراتی بوده كه از بندر باهنر به كشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و كشورهای حوزه اقیانوس هند جابه جا شده است.
محسنی خاطرنشان كرد: از ابتدای سال جاری تاكنون، 2 هزار و 498 فروند شناور در بنادر شهید باهنر، جاسك و تیاب پهلو گرفتند كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 32 درصد رشد نشان می دهد.
وی بیان داشت: از آغاز سال جاری تا ابتدای شهریورماه، یك میلیون و387 هزار و 579 نفر مسافر در بنادر تحت مدیریت اداره بنادر شهید باهنر جابه جا شدند و رشد پنج درصدی نسبت به سال گذشته داشته كه عمده آن از طریق بندر شهید حقانی صورت گرفته است.
بندر شهید باهنر از پایانه های دریایی مناسب در راهگذر ترانزیتی جنوب كشور برای تركیه، روسیه، آذربایجان، قزاقستان، تركمنستان و عراق است.
12 پست اسكله، دسترسی به آبهای آزاد، نزدیكی به كشورهای حاشیه خلیج فارس، اتصال به كریدور شمال-جنوب از طریق شبكه بین المللی جاده ای، آبخور مناسب برای پهلوگیری انواع شناورها، بندر شهید باهنر را به یك پایگاه تجاری راهبردی و مهم در منطقه تبدیل كرده است.
این بندر با برخورداری از سالن مسافربری بین المللی استاندارد علاوه بر میزبانی از كشتی های كلاس كروز، سالانه پذیرای تعداد زیادی گردشـگر و مسـافر بین المللی است، بطوری كه سفرهای دریایی خارجی به صورت سه روز در هفته از طریق این بندر انجام می شود.
خبرنگار: فاطمه حسینی دبیر: خلیل تنیده