ایران از نگاه یك غیر ایرانی: ایران یعنی امنیت، آزادی، جامعه پویا و پیشرفته

اسلام آباد - ایرنا - 'امنیت فوق العاده، آزادی، جامعه ای پویا، توسعه و پیشرفت، مدرن و تمیز، مردمی مهربان....' این جملات بخشی از مشاهدات و توصیف یك شهروند پاكستانی از سفرش به ایران است و این سفر را یكی از بهترین سفرهای خارجی خود می داند.

حرف هایش حاكی از حقایقی تلخ و شیرین است؛ حقیقت تلخ این است كه رسانه های بیگانه تا چه حد تصاویر معكوس از ایران در ذهن مردم كشورهای دیگر، حتی پاكستان، حك كرده اند. اما حقیقت شیرین اینكه 'نُعمان بشیر' در سفری هشت روزه به تهران، به بی اساس بودن تمام تبلیغات سوء رسانه های خارجی كاملا پی برده و سفرش به ایران را، یكی از بهترین سفرهای خارجی خود توصیف می كند.
'آنچه به چشم در مدت اقامت چند روزه در تهران دیدم، با تصویری كه رسانه های خارجی در ذهنم درباره ایران ساخته بودند، زمین تا آسمان فرق داشت.' این جملات بخشی از گفت و گوی تلفنی خبرنگار ایرنا با 'نُعمان افضل' است.
او فردی تحصیل كرده در رشته ارتباطات و مخابرات است كه به واسطه شغل خود و برای شركت در نمایشگاه ها و سمینارهای مختلف، به كشورهای زیادی سفر كرده است.
نُعمان افضل چند هفته پیش برای شركت در سمینار 'انجمن بین المللی تله كام' (International Telecommunication Union) به تهران سفر كرده بود.
در كنار شركت در این سمینار، فرصتی پیدا كرد تا گشت و گذاری در تهران داشته باشد. حالا كه از تهران بازگشته، به آن دسته از هموطنانش كه هرسال برای تعطیلات به خارج از پاكستان سفر می كنند، توصیه كرد سفر به ایران به عنوان كشور همسایه را از دست ندهند و یقین داشته باشند كه از این سفر بسیار لذت خواهند برد.
التبه نعمان افضل قبل از مصاحبه با ایرنا، سفرنامه ای از سفرش به تهران را در قالب یك مقاله یكی از روزنامه های انگلیسی زبان پاكستان (DAWN) به چاپ رسانده است.
خبرنگار ایران پس از پرس و جو درباره این شهروند پاكستانی و كسب شماره تماس وی، درباره تجربه سفر او به تهران، به گفت و گوی تلفنی با او پرداخت.

نعمان افضل سفرش را اینگونه توصیف می كند:
تقریبا تمام آنچه در تهران مشاهده كردم، هیچ یك برایم قابل تصور نبود. در هتل ها خبری از نیروهای امنیتی و دستگاه های چك و كنترل میهمانان نبود. اصل تصور نمی كردم تهران شبكه قطار زیرزمینی آن هم تا این حد پیشرفته داشته باشد. خیابان ها و پارك های فوق العاده تمیز تهران بسیار لذت بخش بود.
كودكی 9 ساله بودم كه برای نخستین بار به ایران سفر كردم. سفر كه نه، توقفی كوتاه در فرودگاه مهرآباد در مسیر سفرم به همراه خانواده از پاكستان به انگلیس. تنها فرصت داشتم تا از پنجره هواپیما، گوشه هایی از تهران را از آسمان ببینم و در حافظ كودكی ام، به خاطر بسپارم. به یاد دارم كه چند روز پس از آن سفر كوتاه، در ایران رژیم شاه سقوط كرد و آیت الله خمینی(ره) رهبری ایران را بدست گرفت.
سال ها گذشت تا اینكه چند هفته پیش، برای شركت در سمیناری در تهران دعوت شدم. با خود فكر كردم با توجه توصیف و تصویری كه رسانه ها (خارجی) از ایران منعكس می كنند، سفر كردن به این كشور همسایه ارزش دارد یا نه. به هرحال تصمیم گرفتم بروم. راهی فرودگاه شدم و با چمدانی كوچكی در دست، سوار هواپیما شدم.
آنچه در تهران به چشم دیدم، تمام ساخته های ذهنم درباره ایران و جامعه این كشور را ناگهان متحول كرد. درست برعكس آنچه شنیده بودم یا خوانده بودم، ایران كشوری آزاد با جامعه ای پویا و فعال است.
به عنوان كسی كه سفرهای زیادی به نقاط مختلف جهان داشته، به جرات می گویم ایران یكی از بهترین كشورهایی بوده كه تا كنون سفر كرده ام.
اولین چیزی كه برایم جالب بود، وقتی به فرودگاه امام خمینی(ره) رسیدم، مسئولانی كه گذرنامه و مدارك من را كنترل می كردند، اصلا سوالی در باره دین و مذهبم از من نپرسیدند. این نشانه تمدن و پیشرفت فرهنگی و اجتماعی یك كشور است كه بجای ملاك قرار دادن مذهب و قومیت، انسانیت و روابط انسانی را ملاك قرار می دهند.
بیرون از فرودگاه، راننده ای خیلی سرحال، شیك پوش و خوش سیما منتظر ما بود. ما را به هتل برد و از سوی مهمانداران هتل، به گرمی مورد استقبال قرار گرفتیم.
تهران، شهری مدرن، با طراحی زیبا و با آسمان خراش های فراوان است. بسیار تمیز و پاكیزه. حتی یك ذره زباله در خیابان ها ندیدم. شاهد بودم كه هر نیمه شب تا نزدیك صبح، افرادی كه مسئول پاكیزه سازی شهر بودند، با لباس های فرم مخصوص، برای پاكیزگی شهرشان زحمت می كشیدند و هنگام صبح، همه چیز برای رفت و آمد و فعالیت روزمره مردم در شهر، تمیز و مهیا بود. ایران را بخاطر مسائل مختلف از جمله پاكیزگی، الگوی بسیار خوبی برای پاكستان یافتم.
ترافیك اگرچه گاهی سنگین، اما منظم است. همه قانون را رعایت می كنند. در بسیاری از خیابان های تهران، یك خط ویژه برای تردد اتوبوس های عمومی درنظر گرفته شده است؛ وسایل حمل و نقل عمومی ارزان كه با استفاده از آن می توان به هرنقطه از شهر دسترسی یافت.
در تهران، برای سفر به نقاط مختلف شهر، از شبكه قطار زیرزمینی هم می توان استفاده كرد. قطارهایی تمیز، سریع، مجهز به سیستم تهویه هوا و با بلیت ارزان كه با مدرن ترین شبكه های قطار زیرزمینی در جهان قابل رقابت است.
نقشه شهر، ایستگاه ها و مسیرهای اتوبوس ها و قطارهای شهر، از طریق تلفن های همراه هوشمند در دسترس است و به دلیل قرابت و شباهت های زبان فارسی و اردو، خواندن این نقشه ها و پیدا كردن مسیر كار چندان سختی نیست.
راستی، نمی توان درباره ایران حرف زد اما اشاره به غذاهای خوشمزه و بی نظیر ایرانی نكرد. شخصا، به عنوان كسی كه حسابی به غذا و خورد و خوراك اهمیت می دهم، عاشق غذاهای ایرانی شدم. فهمید كه غذاهای كم فلفل و كم ادویه اما فوق العاده خوشمزه هم وجود دارد.
یك صبحانه ایرانی، شامل مقداری نان، پنیر، كره، عسل، خرما، زیتون، شیر، تخم مرغ و چای است.
ایرانی ها تبحر منحصر بفردی در طبخ انواع كباب ها دارند. كباب كوبیده ، جوجه كباب، كباب برگ... هنوز هم مزه این غذاهای ایرانی را زیر زبان حس می كنم. فوق العاده است. باقالی و پلو و قرمه سبزی هم كه دیگر جای خود دارد. در ایران باشی و بخواهی غذای ایرانی میل كنی، دوغ را نباید از دست بدهی.
رستوران ها در ایران بسیار تمیز و كاملا بهداشتی است و حتی رستوران های كنار جاده ها، كاملا تمیز است و اصول بهداشتی در آن كاملا رعایت شده.
شهر تهران جاهای دیدنی زیادی دارد و اقامت هشت روزه من در این شهر، برای دیدن همه جا كافی نبود. كاخ های تاریخی، مساجد و مقبره های بجا مانده از تاریخ كهن ایران بسیار دیدنی است.
تهران پارك های فراوان و زیبایی دارد كه جای بسیار مناسبی برای قدم زدن، نشستن و استراحت است.
یكی از نقاط دیدنی در مركز تهران، بازار بزرگ تهران است. بازاری به معنای واقعی 'بزرگ' كه تقریبا هرچه برای رفع نیازهای روزمره بخواهی، می توانی آنجا پیدا كنی.
گذشته از جاهای دیدنی تاریخی و سنتی، تهران بناهای جدید و مدرن زیادی دارد. برج میلاد با ارتفاع 435 متر به عنوانی یكی از بلندترین برج های جهان، یكی از آنها است. برج میلاد فروشگاه های بزرگ و مدرن، رستورانی بسیار شیك و تمیز دارد و تماشای غروب آفتاب از آن بالا، منظره ای بی نظیر و فوق العاده است.
تهران موزه های زیادی دارد و تقریبا برای هر موضوع، یك موزه جداگانه در این شهر هست. این نشان می دهد كه ایرانی ها ارزش زیادی به تاریخ خود قائل هستند و این هم چیزی است كه پاكستان باید آن را یاد بگیرد.
وقتی با تعدادی از مردم آنجا آشنا شدم، عشق و علاقه ام به ایران چند برابر شد. مردمی خونگرم و میهمان نواز. قبل از اینكه به ایران سفر كنم، مرا ترسانده بودند كه ایرانی ها از سنّی ها و پاكستانی ها بیزارند. اما نه تنها به بی اساس بودن این حرف ها پی بردم، بلكه آنچه با چشمان خود شاهد بودم، ایران جامعه ای با مردم متمدن، با سواد و پیشرفته بود.
مثلا، وقتی سوار یك تاكسی شده بودم، راننده تاكسی متوجه شد كه پاكستانی هستم و از روی لطف و میهمان نوازی، از من كرایه نگرفت.
مورد دیگر، در ایستگاه مترو، اشتباهی سوار قطار دیگر شده بودم اما فردی به نام 'حامد' كمك كرد تا مسیر را پیدا كنم و سوار قطار مورد نظر شوم. مرا به طرف نقشه ای در ایستگاه مترو برد و از روی نقشه با صبر و حوصله، مسیر مورد نظرم را برایم توضیح داد تا بتوانم راه برگشت به هتل را پیدا كنم. شماره تلفنم را به او دادم و حتی بعد از یك ساعت با من تماس گرفت تا مطمئن شود كه به مقصد رسیده ام.
در یك مورد دیگر، در یك قنادی، از من با بستنی رایگان پذیرایی كردند چون من یك توریست یا یك میهمان بودم.
در یكی از موزه ها هم یك آقای محترم توضیحات را برایم به انگلیسی ترجمه كرد و البته مدیر هتل را هم نباید از قلم بیاندازم كه انصافا یك ساعت تمام به من كمك كرد تا بتوانم تلفن همراهم را فعال كنم.
آنچه رسانه های خارجی درباره ایران می گویند، چهره ای وارونه از ایران است و تنها اگر یك بار میهمان مردم ایران باشید، ایران و ایرانیان واقعی را درك خواهید كرد.
ای كاش فرصتی بیشتر داشتم تا بتوانم سری هم به شهرهای دیگر ایران بزنم. دوست دارم بار دیگر به ایران سفر كنم و این بار، فقط به عنوان یك گردشگر بروم تا بتوانم لذت بیشتری از ایران و زیبایی هایی آن ببرم.
توصیه من به تعداد زیادی از مردم كشورم كه همه ساله برای تعطیلات به كشورهای دور سفر می كنند، این است كه دفعه بعد كه قصد دارند، ایران را در نظر داشته باشند و یقین بدانند كه پشیمان نمی شوند و لذت فوق العاده خواهند برد.
آساق**1723 *دبیر: محمدرضا منافی