۲۷ شهریور ۱۳۹۵،‏ ۱۷:۲۵
کد خبر: 82233591
T T
۰ نفر
10 هزار برنامه هفته دفاع مقدس در فارس اجرا مي شود

شيراز- ايرنا- رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس استان فارس گفت: امسال در سي و ششمين سالروز بزرگداشت هفته دفاع مقدس (سي و يكم شهريور تا ششم مهر) بيش از 10 هزار برنامه در اين استان برگزار مي شود.

به گزارش ايرنا سردار خداداد ابراهيمي، شنبه در جمع خبرنگاران در شيراز با اشاره به اينكه برنامه هاي هفته دفاع مقدس امسال با شعار 'ما آماده ايم' برپا مي شود، بيان كرد: رژه نيروهاي مسلح، صبحگاه مشترك، غبارروبي و عطرافشاني قبور مطهر شهدا، شب خاطره و نكوداشت فرماندهان دوران دفاع مقدس، بخشي از برنامه هاي اين هفته است.
وي افزود: خاطره گويي در قالب برپايي 100 كرسي دانشجويي و دانش آموزي، تجليل از زنان فارس در دوران دفاع مقدس و تجليل از فرماندهان و ايثارگران در 8 سال جنگ تحميلي از جمله برنامه هايي است كه براي بزرگداشت هفته دفاع مقدس تدارك ديده شده است.
ابراهيمي ادامه داد: راه اندازي نمايشگاه هاي دفاع مقدس در مناطق مختلف فارس از جمله كانون هاي فرهنگي مساجد، برگزاري نمايش خياباني، اجراي برنامه پاسخگويي به شبهات دفاع مقدس ويژه جوانان و دانشجويان در شبكه سيماي استاني و برنامه هاي ويژه كودكان و نوجوانان از ديگر برنامه هاي امسال هفته دفاع مقدس در فارس است.
ابراهيمي اظهارداشت: همچنين در اين هفته پادگان ها و يگان هاي نيروهاي مسلح استان فارس برنامه هاي ويژه اي از جمله تقدير از سربازان برگزار مي كنند.
وي اضافه كرد: اجراي روزانه تئاتر ويژه خلبان شهيد عباس دوران در شهر شيراز و بازسازي آرامگاه اين شهيد بزرگوار در گلزار شهداي اين شهر قسمت ديگري از اين برنامه هاست.
او ادامه داد: همچنين در هفته دفاع مقدس، ميدان ورودي شهر شيراز از سمت فرودگاه شهيد آيت الله دستغيب كه هم اينك ميدان الله نام دارد به نام ميدان شهيد شهيد عباس دوران نامگذاري و يادمان اين شهيد ارزشمند در آن نصب مي شود.
رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس استان فارس بيان كرد: شهيد دوران يكي از شهداي ملي استان فارس است كه متاسفانه تاكنون يادماني از اين شهيد در شهر شيراز نصب نشده است و تنها يك خيابان در زمان حيات اين شهيد به نام وي نامگذاري شد اما كار ديگري براي پاسداشت رشادت هاي او انجام نشد.
رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس فارس افزود: همچنين مقرر شده در هفته دفاع مقدس امسال كلنگ ساخت يادمان شهيد عبدالله اسكندري كه از فرماندهان شهيد مدافع حرم استان فارس است به عنوان آرامگاه نمادين اين شهيد در گلزار شهداي شهر شيراز به زمين زده شود.
وي گفت: در هفته دفاع مقدس امسال نيز از 12 عنوان كتاب با موضوع دفاع مقدس كه از آثار نويسندگان جوان استان فارس است، رونمايي خواهد شد.
ابراهيمي بيان كرد: هدف از بزرگداشت هفته دفاع مقدس، حفظ و نشر فرهنگ دفاع مقدس، ترويج فرهنگ مقاومت و ولايت مداري، ايثار و شهادت و خودباوري ديني و ملي است و اگرچه تا كنون كارهاي خوبي در حوزه هاي مختلف براي ارج نهادن به شهداي استان فارس انجام شده اما هنوز جاي فعاليت هاي بسياري وجود دارد و اين حد از كار شايسته 15 هزار شهيد اين استان نيست.
وي افزود: دوران دفاع مقدس گنجينه اي ارزنده است و امروز بسياري از جوانان ما، اقبال ويژه اي به آن دوران دارند.
او ادامه داد: هشت سال دفاع مقدس حماسه اي بي بديل از نقش آفريني فرزندان ايران اسلامي است و اين دوران طلايي ابعاد مختلف و رازهاي نهفته اي دارد كه هر يك از آنها به مثابه چراغ راه براي بشريت آزاده است.
ابراهيمي، از ناگفته هاي دفاع مقدس به عنوان گنج ياد كرد و گفت: دوران دفاع مقدس دربردارنده درس هاي زندگي، اخلاق، اقتصاد، سياست، فرهنگ، صبر و استقامت، مقاومت و ايثارگري است و اين ويژگي ها بايد به عنوان فرهنگ به خوبي استخراج، تبيين و در اختيار نسل جديد و آينده قرار گيرد.

** تبديل پارك ولي عصر شيراز به پارك موزه دفاع مقدس فارس
رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس استان فارس در بخش ديگري از مطالب خود گفت: بر اساس توافق با شهرداري شيراز قرار است پارك ولي عصر شيراز با حفظ هويت پارك به پارك موزه دفاع مقدس اين استان تبديل شود و در اين پارك موزه آثار رزمندگان و شهداي نيروي دريايي سپاه پاسداران استان فارس به نمايش گذاشته خواهد شد.
وي اضافه كرد: هم اينك طرح هايي براي تبديل اين پارك به پارك موزه دفاع مقدس آماده شده است كه در صورت تاييد يكي از طرح ها، عمليات اجرايي آن آغاز مي شود.
ابراهيمي ادامه داد: تاكنون شهرداري شيراز براي اين پارك موزه اعتباري افزون بر 20 ميليارد ريال اختصاص داده است.

** در حال متقاعد كردن بانوي آزاده براي بازگشت به فارس هستيم
رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس فارس بيان كرد: متاسفانه در سال هاي اخير كم مهري، بي توجهي و غفلت هايي در مورد تنها بانوي آزاده استان فارس انجام شده كه منجر به مهاجرت وي از فارس به استان ديگري شده است.
وي گفت: اين بانوي آزاده گلايه هايي درباره سرنزدن، غفلت و عدم توجه مسئولان اين استان دارد و گروه هاي بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس فارس به اين بانو سرزده و در حال متقاعد كردن او براي بازگشت به استان فارس هستند.

** وجود حاشيه ها، عمده مشكل فارس در حوزه فرهنگ است
رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس استان فارس در قسمت ديگري از سخنان خود بيان كرد: وجود حاشيه ها و موازي كاري ها از عمده مشكلات اين استان و شهر شيراز در حوزه فعاليت هاي فرهنگي است در حالي كه اين مساله در استان هاي ديگر وجود ندارد.
ابراهيمي اظهارداشت: كار فرهنگي به مثابه جهاد اكبر و دشوارتر از جهاد اصغر و جنگ سخت است و اميدواريم فرمانده جديد سپاه فجر استان فارس و فرمانده ارشد ارتش در اين استان بتوانند با اقدامات مناسب در حوزه فرهنگ دغدغه هاي مردم را برطرف كنند.
سي و يكم شهريور سال 1359رژيم بعثي عراق با تصميم و طرح قبلي و با هدف برانداختن نظام نوپاي جمهوري اسلامي جنگي تمام عيار را عليه ايران اسلامي آغاز كرد كه تا سال 67 ادامه يافت.
به مناسبت بزرگداشت مجاهدت و ايثار رزمندگان ايران اسلامي، در تقويم رسمي كشورمان از سي و يكم شهريور تا ششم مهرماه به عنوان هفته دفاع مقدس نامگذاري شده است.
خبرنگار: فاطمه هاشمي نيك - دبير: پرويندخت پاردسويي شيرازي
3002 /6118

سرخط اخبار استان‌ها